Loading...
Zdrowie

Turnus rehabilitacyjny — jak przygotować się do wyjazdu?

Kobieta jest na turnusie rehabilitacyjnym i ma robiony masaż

Artykuł partnera.

Turnus rehabilitacyjny to połączenie wczasów z zabiegami medycznymi. Pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym ma na celu podreperowanie zdrowia pacjentów i przywrócenie im częściowej lub całkowitej sprawności po chorobie czy wypadku.

Ośrodki rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON oferują pobyty na turnusach rehabilitacyjnych dla dzieci oraz dorosłych. Jeśli Ty także planujesz skorzystać z wyjazdu, dowiedz się, jak się do niego odpowiednio przygotować.

Pamiętaj o dokumentacji medycznej i kwestionariuszu

Pobyt na turnusie rehabilitacyjnym zazwyczaj wiąże się z kontynuacją leczenia szpitalnego. Do ośrodków w Polsce na turnusy rehabilitacyjne trafiają seniorzy, dzieci, dorośli – czyli osoby w każdym wieku, które ucierpiały w wyniku wypadku, chorują na poważne schorzenia, wymagają indywidualnej, intensywnej terapii.

Dlatego też na miejscu sprawdzana jest dokumentacja związana z chorobą oraz kwestionariusze dotyczące samopoczucia i potrzeb. Poza tym ważne jest, by okazać dowód osobisty i ostatnie wyniki badań, które na miejscu obejrzy lekarz kierujący na zabiegi medyczne.

Zabierz niezbędną odzież i bagaż podręczny

Turnus rehabilitacyjny trwa aż 21 dni, chociaż osoby, które decydują się na prywatny wyjazd, mogą zostać w ośrodku krócej, na przykład tydzień lub dwa. Zestaw ubrań trzeba więc dobrać tak, by wystarczyło ich na cały pobyt.

Co powinno znaleźć się w walizce lub torbie podróżnej? Gdy chodzi o turnusy rehabilitacyjne w Polsce, trzeba uwzględnić zmienną aurę i dopasować typ ubrań do pory roku. Standardem jest jednak:

  • strój sportowy, czyli wygodny dres, legginsy, ciepła bluza, koszulki, które nie krępują ruchów,
  • buty sportowe do chodzenia na zewnątrz i osobne do przebywania w ośrodku. Mogą być to klasyczne sneakersy, trampki, tenisówki, chodaki. Jeśli planujesz spacery a pogoda jest wiosenna lub jesienna, przydadzą się nieprzemakalne buty do trekkingu,
  • ciepłe bluzy, swetry,
  • strój kąpielowy i klapki – są niezbędne podczas wielu zabiegów z wykorzystaniem kąpieli. Weź je nawet wtedy, kiedy w ośrodku rehabilitacyjnym nie ma basenu,
  • ręczniki kąpielowe – możesz też wcześniej sprawdzić, czy ośrodek zapewnia ręczniki swoim gościom, jeśli tak, to czy za opłatą, czy bezpłatnie,
  • szlafrok,
  • kapcie,
  • kurtka przeciwdeszczowa, czapka,
  • kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, jeśli zapowiada się letnia, słoneczna pogoda,
  • kosmetyki, w tym krem SPF, żele antybakteryjne.

Wszystkie ubrania najlepiej spakować do walizki z kółkami lub miękkiej, lekkiej torby turystycznej.

Na czas podróży do ośrodka rehabilitacyjnego warto przygotować osobną torbę albo poręczny plecak, w którym schowasz najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak leki, które są przyjmowane stale i doraźnie. Warto pamiętać o zabraniu lekarstw na cały okres trwania turnusu. Do torby podręcznej można włożyć także okulary, portfel, małą poduszkę i książkę, czytnik lub czasopisma.

Pamiętaj o zabraniu odpowiedniej odzieży fot. dobrybrat.pl

Wiele osób zastanawia się, czy brać czajnik elektryczny, suszarkę do włosów czy żelazko. Zwykle nie ma takiej potrzeby. Warto po prostu zapytać o to pracowników ośrodka.

Dowiedz się więcej o lokalnych atrakcjach i zaplanuj wolny czas

Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem z PFRON łączą zabiegi medyczne z atrakcyjną ofertą wypoczynku i zajęć towarzyskich. Decydując się na wyjazd, zapoznaj się z planowanymi przez pracowników ośrodka zajęciami.

W ośrodku położonym wśród lasów i jezior można spacerować, zbierać grzyby, wędkować. Można też posiedzieć na ławeczce i poczytać książkę, wziąć udział w ognisku albo zajęciach śpiewu. Organizatorzy zapewniają zajęcia fizyczne, takie jak gimnastyka, nordic walking, gra w siatkówkę, bilard, tenis stołowy, boule, wycieczki kajakami albo rowerami wodnymi.

Urokliwe położenie ośrodka sprzyja relaksowi i odpoczynkowi fot. dobrybrat.pl

Kiedy pogoda nie dopisuje, organizowane są wieczorki taneczne, koncerty karaoke, spotkania przy kominku, koncerty kapel ludowych. Na miejscu może być dostępna biblioteka, świetlica z telewizorem czy sala do gier planszowych. Na turnusach rehabilitacyjnych dla dzieci dostępne są także place zabaw, rowery, organizowane są wycieczki do azylu ze zwierzętami.

Wyjazd na wczasy rehabilitacyjne wpływa więc korzystnie na stan zdrowia fizycznego i ogólne samopoczucie. Jest okazją do zmiany otoczenia, poznania ciekawych ludzi, spacerów po nowej okolicy. Pacjenci ośrodków rehabilitacyjnych mają z góry określony plan dnia, który zawsze uwzględnia czas na zabawę i relaks, dlatego łatwo zaplanować sobie atrakcyjne popołudnie i wieczór.

Pamiętaj, by cieszyć się wypoczynkiem i powrotem do zdrowia

Pobyt z dala od domu i osób bliskich dla niektórych pacjentów może być stresujący. Jednak często po przyjeździe do ośrodka rehabilitacyjnego i zapoznaniu się z obsługą oraz innymi kuracjuszami szybko zaczynają się oni czuć jak u siebie.

Warto więc nie zadręczać się myśleniem o tym, co dzieje się w domu, ale w pełni cieszyć się ze spacerów, odpoczynku, snu oraz korzystać z odpoczynku. Po turnusie rehabilitacyjnym każdy wraca zrelaksowany i sprawniejszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.