Loading...
CiałoSeksSen

Polucje – czym są? Kiedy występuje polucja i czy należy ją leczyć?

Młody chłopak doświadczający polucje

Polucje, nazywane także zmazami nocnymi są wytryskiem nasienia. Ten termin odnosi się do konkretnej sytuacji, czyli nieświadomego i mimowolnego wytrysku w trakcie snu. Najczęściej mają one miejsce podczas fazy REM. Są charakterystyczne dla chłopców w okresie dojrzewania. Czy tylko chłopcy mają polucje? Czy to zjawisko naturalne? Kiedy należy je leczyć? Dlaczego polucje są zjawiskiem wstydliwym i czy powinny być? Jakie są przyczyny zmaz nocnych?

Polucje nocne jako oznaka dojrzewania

Polucje nocne są związane z okresem dojrzewania u chłopców. Często przyjmuje się, że wystąpienie pierwszej polucji jest oznaką dojrzałości biologicznej. Występują one u chłopców między 12 a 16 rokiem życia. Czasami zdarza się, że występują nieco wcześniej albo nieco później. Wiele zależy od indywidualnych cech danej osoby, stanu organizmu chorób przebytych oraz przewlekłych, czy stanu psychicznego.

Polucje nocne są w pełni naturalnym zjawiskiem. Dzięki nim wydalany jest nadmiar nasienia. To naturalny i niegroźny sposób na rozładowanie napięcia seksualnego. Nie każdy chłopiec ma mimowolne wytryski nasienia podczas snu. Jest to zjawiskiem w pełni normalnym. Nie oznacza choroby ani dysfunkcji.

Jeśli chłopiec albo mężczyzna nie doświadcza nocnych zmaz, to nie musi się martwić. Należy to zaakceptować. W razie niepokoju warto skonsultować się z lekarzem. Pomoże to w ukojeniu lęku. Może on prowadzić do dysfunkcji seksualnych albo braku akceptacji własnego ciała i seksualności.

Czy polucje zdarzają się tylko u chłopców?

Najczęściej zmazy nocne występują u chłopców do 16-17 roku życia. Zdarza się jednak, że zmazy nocne mają również dorośli mężczyźni. W niektórych przypadkach polucje mogą występować aż do śmierci. Nie udało się ustalić jednoznacznych przyczyn tego zjawiska. Przyczyny zmaz nocnych mogą mieć związek z nadmiarem nasienia, które musi zostać wydalone.

Nie bez powodu dzieją się w trakcie fazy REM. Mogą być związane z poziomem testosteronu albo przerwą w aktywności seksualnej. Podejrzewa się, że mężczyźni, którzy doświadczają dłuższej przerwy w aktywności seksualnej mogą mieć zmazy nocne. Czasem towarzyszą im sny erotyczne, które potocznie uznaje się za mokre sny. Nie jest to jednak regułą.

Mokre sny u mężczyzn
Źródło: Freepik.com

Polucje są zjawiskiem naturalnym i bardzo tajemniczym. Warto jednak pamiętać, że bez względu na wiek nie należy się ich wstydzić. Nie trzeba też się martwić tym, że występują.

Zmazy nocne. Przyczyny występowania polucji u dorosłych mężczyzn

Mokre sny u mężczyzn mogą wystąpić z różnych powodów. Często mają one związek z brakiem aktywności seksualnej. Nie chodzi wyłącznie o brak współżycia z kimś, ale także o brak regularnej masturbacji. Brak jakiejkolwiek aktywności seksualnej powoduje gromadzenie się napięcia seksualnego oraz plemników, które potrzebują ujścia. Mogą, ale nie muszą, mieć one związku z dietą albo zaburzeniami hormonalnymi.

Polucje nie są groźne i są zjawiskiem w pełni naturalnym. Jeśli jednak wzbudzają duży niepokój, to można je skonsultować z lekarzem. Do konsultacji dochodzi najczęściej wtedy, gdy występują one bardzo często, pomimo regularnego życia seksualnego. Polucje erekcje podczas snu są zjawiskiem normalnym dla mężczyzn w każdym wieku.

Jeśli jednak mężczyzna ma bujne życie seksualne i często się masturbuje, a dodatkowo często ma polucje, to powinien udać się do seksuologa albo neurologa. Polucje u dorosłych mogą mieć związek z budową albo działaniem układu moczowo-płciowego.

Czy mokre sny zawsze są erotyczne?

Mokre sny to określenie, którego używa się w odniesieniu do polucji. Potocznie tym określeniem nazywa się również sny o charakterze erotycznym. Ma to związek wyłącznie ze skojarzeniami i nie ma poparcia w faktach naukowych. Polucje występują w trakcie fazy REM. Jest to ta faza snu, która jest związana z dużą aktywnością serca oraz mózgu. To właśnie w niej doświadczamy snów. Czasem zdarza się, że są to sny o charakterze erotycznym.

Nie zawsze sny erotyczne są powodem nocnych polucji albo erekcji. Mokre sny to określenie, które odnosi się do kulturowej i społecznej wyobraźni. Wydaje nam się, że skoro doświadczamy mimowolnego wytrysku nasienia, to musi on mieć związek ze snem erotycznym. Tymczasem może on wystąpić zupełnie niezależnie od występowania snu albo jego rodzaju. Nocne szaleństwo erotyczne podczas snu wcale nie musi mieć konsekwencji w postaci mimowolnego wytrysku.

Erekcja w trakcie snu

Bardzo często błędnie kojarzy się zmazy nocne u chłopców i dorosłych z erekcją w trakcie snu. Nie mają one jednak ze sobą bezpośredniego związku. Nocne erekcje również występują zarówno u chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. Są jednak zjawiskiem niezależnym od polucji.

Przyczyny nocnej erekcji nie są znane. Sądzi się jednak, że ma ona związek ze spadającym poziomem noradrenaliny. Może ona mieć również związek z impulsami nerwowymi. Niezależnie od tego, jaka jest jej przyczyna, nie ma ona związku ze zjawiskiem, jakim są mokre sny. Nie musi kończyć się mimowolnym wytryskiem nasienia.

Mokre sny koszmarem u chłopców

Niestety mokre sny są tematem objętym tabu kulturowym. Jako temat tabu są silnie związane ze strachem i wstydem. Młodzi chłopcy, a także dorośli mężczyźni mogą obawiać się tego, że wystąpią u nich polucje. Zmazy nocne mogą również powodować uczucie wstydu.

Takie zjawisko jest destrukcyjne. Negatywnie wpływa na akceptację własnego ciała i seksualności. Może doprowadzić do różnych problemów i zaburzeń. Może powodować zarówno zaburzenia snu, jak i zaburzenia seksualne.

Jak wyglądają zmazy nocne?

Polucje to mimowolny wytrysk nasienia w trakcie snu. Występuje on bezwiednie. Mężczyzna go w żaden sposób nie kontroluje. Mężczyzna może zarówno się obudzić w trakcie wytrysku, jak i go przespać. To powoduje wystąpienie mokrej plamy na bieliźnie albo pościeli. Głównie to jest powodem wstydu i strachu przed mokrymi snami. Szczególnie młodzi mężczyźni obawiają się mimowolnego wytrysku nasienia. Jest to tym bardziej kłopotliwe, im mniejszą chłopcy mają świadomości tego, jak działa ich ciało.

Jak wytłumaczyć chłopcu mokre sny?

Bardzo ważne jest to, aby mokre sny nie powodowały uczucia wstydu. Ważne jest zatem rozmawianie o nich i tłumaczenie, że są naturalne. Chłopca mogą o tym poinformować rodzice, starsi koledzy albo nauczyciele na lekcji wychowania seksualnego. Ważne, aby rozmawiać szczerze i bez skrępowania. Należy wytłumaczyć, że to zjawisko w pełni normalne, na które nie mamy wpływu.

Chłopiec nie powinien prowokować mokrych snów, unikać ich, czy się ich wstydzić. Warto o nich rozmawiać również z dziewczynami. Jednym z problemów jest niezręczność między rówieśnikami różnej płci, tuż po wystąpieniu polucji. Mokre sny mogą się wydarzyć wszędzie i zawsze. W trakcie kolonii, nocowania u znajomych, czy u koleżanki.

Jeśli do tego dojdzie, a rówieśnicy zareagują negatywnie, to może mieć destrukcyjny wpływ na psychikę chłopca. Uświadomiony mężczyzna będzie wiedział, że to normalne, naturalne i nie należy się tego wstydzić. W razie takich sytuacji warto to wytłumaczyć rówieśnikom.

Jak często występują mokre sny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od wieku mężczyzny. Przyjmuje się, że im chłopiec jest starszy, tym rzadziej występują mokre sny. Znaczenie ma również aktywność seksualna. Im częściej mężczyzna uprawia seks albo się masturbuje, tym rzadziej występują mokre sny.

Czynnikiem warunkującym częstotliwość wystąpienia mokrych snów są również geny oraz dieta. Mogą się one pojawiać kilka razy w tygodniu, raz w miesiącu, raz na rok albo wcale. U zdrowych mężczyzn, którzy regularnie doświadczają aktywności seksualnej mokre sny nie powinny pojawiać się często.

Dwa razy w tygodniu może być w takim przypadku sytuacją niepokojącą. Może ona świadczyć o zaburzeniach hormonalnych albo chorobach układu moczowo-płciowego. U chłopca mokre sny mogą pojawiać się nawet kilka razy w tygodniu i nie jest to zjawiskiem niepokojącym.

Czy kobiety mogą mieć mokre sny?

To zjawisko kojarzy się przede wszystkim z młodymi chłopcami i rzadziej z mężczyznami. Okazuje się jednak, że kobiety również mogą doświadczać mokrego snu. Czasem zdarza się, że kobieta doświadcza mimowolnego orgazmu podczas snu. Oczywiście nie jest on związany z wytryskiem nasienia. Może się jednak wiązać z mimowolnym kobiecym wytryskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.