Loading...
CiałoCiążaZdrowie

Czym jest śluz płodny, kiedy występuje i jak go rozpoznać?

Kobieta rozpoznająca śluz płodny

Śluz szyjkowy można zaliczyć do jednego ze wskaźników kondycji organizmu kobiety. Obserwując go, kobieta jest w stanie dowiedzieć się, w której fazie cyklu menstruacyjnego obecnie się znajduje. Śluz płodny bowiem znacznie różni się wyglądem od śluzu niepłodnego. Dlatego, obserwacja śluzu szyjkowego uznawana jest za naturalną metodę planowania poczęcia dziecka. To jednak nie wszystko.

Obserwacja śluzu szyjkowego pozwala wykryć różnego rodzaju choroby dróg rodnych u kobiety. Warto więc dowiedzieć się, jak wygląda śluz w dni płodne, a jak w nie płodne? Kiedy wygląd śluzu powinien być dla kobiety niepokojący? Kiedy natomiast jego wygląd nie powinien wzbudzać w nas niepokoju?

Zapraszamy do lektury poniższego artykułu! Znajdziesz tu odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Jak wygląda śluz płodny?

Występowanie śluzu płodnego w organizmie kobiety zaobserwować można w momencie, gdy u kobiety występuje owulacja. Śluz w dni płodne pewni bowiem bardzo ważną rolę. Jego zadaniem jest zapewnienie jak najlepszych warunków do zapłodnienia komórce jajowej. W okresie owulacji mają temu służyć wszystkie zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Organizm kobiety stara się na wszystkie możliwe sposoby pomóc jej zajść w ciąże. Często więc można wtedy zauważyć, że w tym czasie kobiecie wzrasta libido.

No dobrze, w takim razie jak wygląda śluz płodny?

Śluz w dni płodne można rozpoznać po tym, że jest bezbarwny. Z wyglądu przypomina białko jajka kurzego. Sprawia wrażenie śliskiego i rozciągliwego. Ilość produkowanego śluzu w dni płodne jest duża. Zazwyczaj powoduje u kobiety uczucie wilgotności, często znaczącej.

W trakcie owulacji w organizmie kobiety dochodzi także do wzrostu temperatury ciała poprzez wzrost ilości progesteronu w organizmie. Temperatura może w tym okresie wzrosnąć nawet o pół stopnia. W tym miejscu należy wspomnieć, że każdy organizm jest inny. Dlatego, śluz płodny może przybierać nieco inny charakter. Kluczową rolę odgrywa tu obserwacja własnego organizmu i zachodzących w nim zmian. Z łatwością rozpoznamy wtedy sygnały, które organizm nam wysyła.

Kiedy i dlaczego dochodzi do zmiany śluzu szyjkowego na płodny?

Tuż przed dojściem do owulacji, organizm kobiety zaczyna wytwarzać w zwiększonej ilości estrogen. Estrogen to hormon. Na skutek jego działania zwiększa się ilość śluzu szyjkowego w pochwie. Śluz szyjkowy zmienia wtedy swoją konsystencję na lepką. Jest również rozciągliwy.

Jak zatem jego obecność ułatwia kobiecie zajście w ciąże?

To bardzo proste. Uwolniona w trakcie owulacji komórka jajowa żyje tylko ok. 12-24 godziny. To bardzo krótki okres. W tym czasie musi dojść do stosunku, aby plemniki mogły zapłodnić komórkę jajową. Plemniki mogą żyć jednak znacznie dłużej w organizmie kobiety. Nawet 3-5 dni. Śluz płodny w dużym stopniu im to ułatwia. Pozwala, aby znajdujące się w pochwie w tym czasie plemniki, mogły przeżyć do momentu zapłodnienia. Po owulacji organizm kobiety hamuje wytwarzanie estrogenu, a zaczyna wytwarzać progesteron. Za sprawą tego hormonu śluz płodny zanika. Wraz z nim zanika także uczucie wilgotności. W miejsce śluzu płodnego pojawia się bardziej gęsty śluz niepłodny.

Dni płodne i dni nie płodne – kilka słów o fazach cyklu menstruacyjnego u kobiety

Wiedza na temat faz cyklu menstruacyjnego, świadomość wyglądu śluzu płodnego, a dodatkowo umiejętność odróżnienia śluzu płodnego, pozwala kobiecie określić, w którym dniu cyklu się znajduje. Umiejętne oszacowanie dnia owulacji może pomóc kobietom zajść w ciąże.

Fazy w cyklu menstruacyjnym

Obserwacja cyklu menstruacyjnego pozwala kobiecie lepiej poznać swój organizm. Fazy w cyklu menstruacyjnym dzielą się na okresy płodne i niepłodne. Znajomość faz cyklu menstruacyjnego oraz wyglądu w danym okresie śluzu zwiększa samoświadomość kobiety. W ten sposób kobieta wie, kiedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że w trakcie stosunku dojdzie do zapłodnienia, co równa się z zajściem przez nią w ciąże. To dość pomocne jednakowo dla tych kobiet, które planują ciąże, jak i tych, które pragną jej uniknąć.

Fazy cyklu menstruacyjnego kobiety:

  • 1-5 dzień – miesiączka,
  • 5-8 dni – uczucie suchości lub kleisty śluz,
  • 9-10 dzień – śluz kremowy,
  • 10-12 dzień – wydzielina wodnista, uczucie mokrości
  • 13- 15 dzień – śluz przypominający białko kurze
  • 16 – 22 dzień – uczucie suchości, lepki śluz
  • 22-28 dzień – może ponownie pojawić się śluz o konsystencji kleju.

Cykl menstruacyjny kobiety charakteryzuje się występowaniem faz płodności, względnej niepłodności oraz niepłodności bezwzględnej.

Dlaczego mówimy o niepłodności względnej?

Ponieważ cykl każdej kobiety jest inny. Faza niepłodności względnej nie ma ustalonej stałej długości. Faza ta występuje w okresie przed wystąpieniem miesiączki. W przypadku, gdy kobiecy cykl jest krótki, dni płodne mogą rozpoczynać się nawet pod koniec miesiączki. Po fazie niepłodności względnej występuje faza płodności. Trwa ona kilka dni. Czas trwania tego okresu uzależniony jest od żywotności komórki jajowej oraz plemników. Plemniki w organizmie kobiety mogą przeżyć nawet do 5 dni. 5 dni przed jajeczkowaniem, a także 4 dni po owulacji mówi się o okresie płodnym.

Kilka słów o okresie niepłodności bezwzględnej w cyklu

Bolesna miesiączka
Źródło: Freepik.com
O okresie niepłodności bezwzględnej mówi się od momentu obumarcia komórki jajowej. Oczywiście, jeśli nie dojdzie do jej zapłodnienia przez plemniki. Czas ten trwa do momentu wystąpienia miesiączki. Czas niepłodności bezwzględnej jest stały. Wynosi on zazwyczaj 14 dni. W czasie tym kobieta nie może zajść w ciąże. To wyjaśnia, dlaczego datę owulacji oblicza się poprzez odjęcie 14 dni od przewidywanej daty owulacji. Bo jak wiadomo, owulacja to moment uwolnienia komórki jajowej. Tym samym owulacja to szczytowy okres płodności kobiety.

Obserwacja śluzu, jako naturalna metoda planowania zapłodnienia

Śluz szyjkowy to nic innego jak wydzielina wytwarzana przez gruczoły szyjki macicy. Obserwacja śluzu w czasie trwania cyklu menstruacyjnego to doskonała metoda sprzyjająca zajściu w ciąże. Powstanie śluzu to reakcja na podniesiony poziom hormonów. W tym przypadku estrogenu i progesteronu. Odgrywają one najistotniejszą rolę w procesie zapłodnienia kobiety. Wytwarzany przez organizm kobiety śluz może być przeszkodą albo wsparciem w zajściu w ciąże.

Dlatego, obserwacja śluzu to doskonała metoda wspomagająca proces zajścia w ciąże. Jeśli chcemy jednak, aby metoda ta była skuteczna, musimy bardzo uważnie obserwować swój organizm. Często kobiety korzystające z niej wspomagają się różnymi aplikacjami. Pozwalają one na bieżąco notować zmiany zauważone przez kobietę.

Obserwacja śluzu pozwala kobiecie zauważyć moment zbliżającej się owulacji. Doskonale wiadomo, że stosunek w trakcie trwania owulacji znacznie sprzyja zajściu w ciąże. Metoda ta nie powinna być jednak stosowana, jako naturalna metoda antykoncepcyjna. Obserwacja śluzu to metoda, która okazuje się pod tym względem mało skuteczna. Organizm kobiety jest bardzo czuły. Niektóre czynniki, w łatwy sposób mogą wpłynąć na wystąpienie zmian w cyklu menstruacyjnym. Dlatego obserwacja śluzu nie jest zalecaną metodą antykoncepcji. W tym przypadku o wiele skuteczniejsze okazują się metody mechaniczne lub farmakologiczne.

Śluz w ciąży

Nie pojawienie się w oczekiwanym czasie miesiączki to sygnał dla kobiety o możliwości ciąży. Ciąża to okres, w którym organizm kobiecy jest pod stałą obserwacją. W okresie tym kobiety często obserwują także śluz.  Pragnąc zauważyć w nim, pierwszych objawów ciąży. Jego zwiększona ilość w trakcie ciąży to objaw, który niepokoi kobiety. Występująca w tym okresie zwiększona ilość śluzu to jednak naturalny objaw. Śluz pojawiający się podczas ciąży ma za zadanie ochraniać płód przed zakażeniami. W tym okresie właściwy kolor śluzu to mlecznobiały.

Wygląd śluzu, który powinien niepokoić

Śluz z pochwy nie powinien wydzielać brzydkiej woni. Jeśli wydziela, może świadczyć to o występującej w pochwie infekcji. Śluz z pochwy może więc być objawem zakażenia. Każda kobieta, a w szczególności ta w ciąży powinna przykładać dużą uwagę do koloru śluzu. Śluz nigdy nie powinien przybierać barwy zielonkawej. Nie powinien być także zabarwiony krwią. Obecność w nim ropy, także może być niepokojąca. Objawy te mogą świadczyć o rozwijającej się w pochwie infekcji, stanie zapalnym lub chorobie przenoszoną droga płciową. Alarmujący powinien być także świąd pochwy. Każdy taki stan należy skonsultować z lekarzem. Szczególnie ważne jest to w trakcie trwania ciąży. Nieleczone infekcje pochwy w trakcie trwania ciąży mogą zaszkodzić zdrowiu dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.