Loading...
Zdrowie

Właściwości wody termalnej. Dlaczego uważa się ją za „wodę życia”?

Dobre właściowości wody termalnej

Artykuł partnera.

Stosowanie wody termalnej w celach terapeutycznych ma wielowiekową tradycję. O jej zdrowotnych właściwościach wiedzieli starożytni Grecy, Rzymianie, cywilizacje bliskowschodnie, a w XVIII i XIX wieku nastąpił rozkwit tzw. termizmu medycznego, czyli nauki o wpływie gorącej wody pozyskiwanej z głębokich źródeł na ludzki organizm. Dziś dokładnie znamy bezcenne właściwości wody termalnej, z której dobrodziejstwa możemy korzystać w bardzo komfortowych warunkach i bez żadnych limitów.

Dobroczynny skład wody termalnej

Woda termalna jest pozyskiwana z bardzo głębokich warstw ziemi – nawet z kilku kilometrów. Jej wysoka temperatura to efekt podgrzewania przez magmę, dzięki czemu nawet już po wydobyciu na powierzchnię woda nadal ma ponad 20 stopni Celsjusza. Jest całkowicie wolna od zanieczyszczeń z działalności człowieka, zawiera natomiast mnóstwo cennych składników mineralnych i innych substancji chemicznych korzystnych dla ludzkiego organizmu.

W składzie wody termalnej znajdziemy między innymi potas, żelazo, magnez, krzem, chrom, siarkę, mangan, selen, lit czy wapń. Dodatkowo warto podkreślić korzystny bilans jonowy takiej wody, co zwiększa wchłanianie składników mineralnych przez skórę oraz w formie inhalacji.

Właściwości zdrowotne wody termalnej

Woda termalna ma zbawienny wpływ na ludzkie ciało, wykazując szerokie właściwości terapeutyczne oraz profilaktyczne. Kąpiele w basenach wypełnionych taką wodą są zalecaną formą wsparcia leczenia wielu chorób – w tym przewlekłych.

Terapia uzupełniająca z wykorzystaniem wody termalnej to doskonała propozycja dla osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami metabolizmu, kontuzjami ortopedycznymi, bezsennością, zaburzeniami hormonalnymi oraz schorzeniami reumatycznymi.

Kąpiele termalne są fantastycznym sposobem na przyspieszenie powrotu do zdrowia po operacjach, długotrwałym leczeniu farmakologicznym oraz urazach uniemożliwiających zachowanie aktywności fizycznej. To dobra propozycja dla osób (w tym dzieci) z chorobami dermatologicznymi, alergiami czy nawracającymi infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych.

W ostatnich latach terapia w wodzie termalnej jest zalecanym elementem rehabilitacji po przejściu COVID-19 i w przypadku utrzymujących się objawów tzw. „długiego COVID-19”.

Więcej o właściwościach zdrowotnych wody termalnej czytaj w artykule na stronie.

Właściwości kosmetyczne wody termalnej

Z dobroczynnego wpływu wody termalnej na organizm bardzo chętnie korzystają osoby zmagające się z różnego rodzaju problemami dermatologicznymi – przykładem mogą być łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, ale też trądzik.

Woda termalna ma silne właściwości antyseptyczne, stąd oczyszcza i dezynfekuje skórę, co minimalizuje ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Korzystnym efektem takich kąpieli jest złagodzenie stanów zapalnych, dogłębne nawilżenie skóry oraz złuszczenie naskórka.

Kąpiele termalne stanowią fantastyczny zabieg SPA, który może być alternatywą dla zaawansowanych i znacznie droższych procedur kosmetycznych i kosmetologicznych. Woda termalna intensywnie nawilża, a tym samym uelastycznia skórę, co powoduje widoczne spłycenie zmarszczek i wyrównanie kolorytu. Dlatego jest to dziś bardzo popularna forma terapii anti-aging.

Woda termalna ma zbawienny wpływ na układ nerwowy

Niedocenianą, a z perspektywy zdrowych osób szczególnie ważną właściwością wody termalnej jest to, że kąpiele w niej są świetnym remedium na przewlekły stres i inne zaburzenia psychiczne. Woda termalna rozluźnia mięśnie, pozwala się całkowicie odprężyć (efekt naturalnie wysokiej temperatury, podobny do tego towarzyszącego kąpieli w wannie), a przy tym stymuluje mózg do produkcji większej ilości serotoniny. Jednocześnie wyraźnie hamuje produkcję kortyzolu.

Właśnie dlatego wizyta w kompleksie basenowym zasilanym wodą termalną jest znakomitą opcją weekendową dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kilku dni urlopu, a czują, że za chwilę ugną się pod nadmiarem obowiązków zawodowych. Jeśli jesteś skrajnie zmęczony, zestresowany i potrzebujesz odskoczni od codzienności, to trudno o lepszą propozycję.

Źródła wody termalnej w Polsce

Pozostaje jeszcze pytanie: gdzie możesz skorzystać z właściwości wody termalnej? W naszym kraju nie brakuje dziś nowoczesnych kompleksów basenowych zasilanych naturalnie gorącą i zasobną w minerały wodą. Ich zagłębiem jest region Podhala.

Jeśli chcesz mieć pewność, że pierwszy kontakt z wodą termalną będzie udany, to postaw na Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. To nowoczesny, efektowny i bardzo komfortowy kompleks zbudowany w otoczeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Oferuje dostęp m.in. do basenów wewnętrznych i zewnętrznych, strefy saun, łaźni parowych i emocjonujących zjeżdżalni. Szczegóły i ceny biletów (możesz je od razu kupić online bez kolejek) sprawdzisz na stronie https://www.termybukovina.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.