Loading...
Dom i rodzina

Jaka jest odpowiednia temperatura wody do kąpieli noworodka?

Kąpiel małego dziecka

Kąpiel noworodka bywa bardzo stresującą sytuacją – szczególnie dla młodych rodziców. Często nie wiedzą oni, jak należy to robić, w jakiej temperaturze powinna być woda i ile razy w tygodniu kąpać swoją pociechę. Dziś zatem odpowiadamy na te oraz inne pytania i piszemy o wszystkim, o czym należy wiedzieć w kontekście kąpieli noworodków. Zaczynajmy!

Kąpiel noworodka, czyli czym jest kąpiel dla dziecka?

Kąpiel noworodka to bardzo ważny element jego rozwoju – z różnych względów. Oczywistym jest, że robimy to, ponieważ dbamy o jego higienę już od pierwszych dni życia. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że kąpiel noworodka to również świetna okazja do nawiązania z nim więzi. Dlatego też często mówi się, by robili to ojcowie, którzy na co dzień nie mają tak intensywnego kontaktu z dzieckiem jak matka. Podczas kąpieli uczymy dziecko dotyku, a także rozwijamy jego sensorykę. Odpowiednie podejście oraz dobry nastrój pomogą również uspokoić pociechę. Dzięki temu kąpiel może być naprawdę przyjemna. Zarówno dla dziecka jak i rodziców.

Kąpiel noworodka niekoniecznie w łazience. Jaka temperatura wody do kąpieli noworodka?

Wydawać by się mogło, że idealnym miejscem do kąpieli noworodka będzie łazienka. Nic bardziej mylnego. Nie zawsze jest to najlepsza przestrzeń – szczególnie jeśli pomieszczenie jest duże. Wtedy pojawia się problem z jego nagrzaniem. Temperatura pomieszczenia, w którym będziemy kąpać swoje dziecko, powinna być wyższa niż w mieszkaniu. W przeciwnym razie niemowlakowi będzie zimno, co przełoży się na jego komfort.

Jeśli możemy pozwolić sobie na wykąpanie dziecka w zacisznym kącie któregoś pokoju – z przyciemnionym światłem, tym lepiej dla nas oraz samego niemowlęcia. Ostre światło nie będzie świeciło prosto w twarz naszemu dziecku i będzie się ono czuło znacznie lepiej. Ważne, by temperatura w pomieszczeniu wynosiła co najmniej 22-23 stopnie Celsjusza. Eksperci mówią, że optymalnie będzie to około 24-25 stopni.

Wybór pomieszczenia innego niż łazienka, pomoże nam również lepiej przygotować przestrzeń na czynności, które trzeba będzie przeprowadzić po wyciągnięciu pociechy z wanienki. Niezależnie od miejsca, jeszcze przed kąpielą należy przygotować niezbędne akcesoria, takie jak:

  • ręcznik z kapturkiem,
  • produkty do kąpieli,
  • płatki kosmetyczne,
  • a także ubranko w które ubierzemy niemowlaka.

Jeśli nie mamy możliwości kąpania dziecka we dwójkę – wraz z partnerem lub partnerką, jest to szczególnie istotne, ponieważ nie zostawimy nigdy w wodzie dziecka bez opieki. Wszystko powinno zostać wcześniej przygotowane i być w każdej chwili „pod ręką”.

Noworodek po kąpieli
https://www.pexels.com

Jak często kąpać noworodka?

Młodzi rodzice często zadają sobie pytanie co do częstotliwości kąpania swojego dziecka. Na wstępnie zaznaczamy, że nie powinno się kąpać noworodka od razu po porodzie. Mówią o tym nawet same położone. Należy odczekać minimum kilka godzin, a jeszcze lepiej jest, gdy pierwsza kąpiel będzie miała miejsce dopiero po powrocie ze szpitala do domu.

A co w przypadku normalnego rytmu?

Jak często powinno kąpać się niemowlaka? Aktualnie pediatrzy zalecają, by dziecko kąpać w zależności od potrzeb. Czyli gdy widzimy, że skóra dziecka jest brudna i zbiera się osad, należy zorganizować kąpiel. Pod uwagę weźmy również to, jak bardzo noworodek się poci, czy często mu się ulewa oraz z jaką częstotliwością się wypróżnia. Oczywistym jest również, że gdy tylko dziecko się ubrudzi – na przykład podczas posiłku, należy je wykąpać. Na pewno nie powinno się kąpać pociechy codziennie. Przez to można łatwo zniszczyć naturalną powłokę bakteryjną, co może spowodować problemy dermatologiczne.

W praktyce dziecko kąpie się średnio co dwa-trzy dni. Nie zniszczymy dzięki temu płaszcza lipidowego oraz nie przesuszymy już i tak delikatnej skóry dziecka. Warto jednak codziennie przemywać okolice intymne niemowlaka. Nie używajmy jednak w tym celu chusteczek nawilżanych. Zostawmy je na spacery oraz okoliczności pozadomowe. Lepszym rozwiązaniem jest zwliżona wodą gaza lub tetra. Jeśli zmieniamy dziecku pieluchę, oczyśćmy skórę wodą lub wodą z dodatkiem delikatnego mydła.

A co z porą kąpieli?

Czy bez znaczenia jest to o której będziemy kąpać niemowlę? Z reguły tak. Dziecko może być wykąpane zarówno w środku dnia jak i rano. Najlepiej jednak jest zrobić to pod wieczór, ale jeszcze zanim dziecko będzie bardzo zmęczone. W przeciwnym razie kąpiel nie będzie należeć do przyjemnych, ponieważ maluch będzie marudził. Podobnie jak w sytuacji, gdy będzie głodne. Polecamy wieczorne kąpiele z tego względu, że późniejsze balsamowanie, przytulanie oraz ciepło pomagają skutecznie uspokoić malucha, co pomoże mu szybciej zasnąć.

Kąpiemy noworodka, czyli jaka jest idealna temperatura wody?

Wielu rodziców zastanawia się, jaka temperatura wody do kąpieli noworodka? Podstawowym przedmiotem przy kąpieli nowordka jest specjalny termometr do wody. Pomoże on zadbać nam o idealną temperaturę wody, co jest niezwykle istotne. Temperatura powinna być ściśle określona. Według pediatrów, idealna temperatura wody do kąpieli noworodka powinna mieć od 35 do 38 stopni Celsjusza. Niektórzy sprawdzają temperaturę łokciem, ale nie jest to najlepsza metoda. Warto wyposażyć się w specjalny termometr do wody. Zwłaszcza że nie kosztuje on wiele.

Warto również pamiętać, że woda stygnie znacznie szybciej niż ta w której kąpiemy się w dużej wannie. Dzieje się tak dlatego, że w wanience nie ma jej zbyt dużo. O przeziębienie nowordka nietrudno, ponieważ dziecko na tym etapie nie radzi sobie jeszcze z termoregulacją. Dlatego też kąpiel noworodka nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. W przeciwnym razie maluch może zacząć marznąć, co na pewno nie będzie dla niego dobre oraz komfortowe. Zapomnijmy również o dolewaniu wody na bieżąco. Jest to skrajnie nieodpowiedzialne.

Jak kąpać noworodka?

Jeśli już uda nam się przygotować kąpiel o idealnej temperaturze – po sprawdzeniu jej termometrem do wody, możemy przejść do umieszczenia w wanience dziecka. Nie powinniśmy zanurzać malucha od razu w wodzie, ale robić to stopniowo. Dajmy niemowlakowi czas na przyzwyczajenie się do sytuacji.

Dziecko wkładamy do wanienki zaczynając od nóg. Dzięki temu dajemy mu możliwość rozpoznania oraz dotknięcia wody. Dopiero po tym – lekko chlapiąc go dłonią, możemy zanurzyć go głębiej. Pamiętajmy, żeby główka zawsze utrzymana była na powierzchni. Podczas kąpieli mówmy do malucha spokojnym, delikatnym głosem. Dzięki temu maluch poczuje się bezpiecznie oraz spokojnie. Nie kłóćmy się z partnerem, jak powinno się kąpać dziecko, ponieważ udzieli się to niemowlakowi, a kąpiel zamieni się w koszmar. Wykonujmy spokojne ruchy i pozwólmy mu się odprężyć.

Główka powinna opierać się na dole łokciowym rodzica, który kąpie pociechę. Dłonią podtrzymujemy jego bark. O tym, jak powinno się to robić prawidłowo powinna powiedzieć nam położna.

Pamiętajmy również, że kąpiel nowordka to nie tylko włożenie go do wody. Musimy też go umyć, a więc oczyścić każdy skrawek skóry oraz fałdki i zakamarki, w których zbiera się brud. Umyjmy dziecko pod pachami, na szyi, pod brodą, w pachwinach, a także za uszami.

Pielęgnacja niemowlaków nie kończy się na kąpieli. Wymaga od nas również innych czynności. Dlatego też kolejnym krokiem – po wyciągnięciu malucha z wanienki, powinniśmy dobrze go wytrzeć ręcznikiem. Pamiętajmy, żeby nigdy nie zakładać pieluchy na mokre ciało. Dzięki temu nie narazimy dziecka na podrażnienia. Jeśli używamy oliwki lub innych kosmetyków – nałóżmy je. Dobrze jest to połączyć z delikatnym masażem. Uspokoi to dziecko po kąpieli oraz sprawi, że zaśnie znacznie szybciej.

W czym warto kąpać noworodka?

Wiemy już jaka jest idealna temperatura do kąpieli małych dzieci. A w czym warto kąpać niemowlaki? Rynek oferuje bardzo wiele produktów, które są dedykowane do tego celu. Na pewno nie powinniśmy kierować się popularnością oraz ceną specyfiku. Odpowiedzialni rodzice wiedzą, że najatrakcyjniejsze są artykuły, których skład jest jak najlepszy. Zwróćmy więc na niego uwagę. Najlepiej, jeśli produkt jest przede wszystkim ekologiczny, czyli zawiera jak najmniej chemii. 

Niektórzy lekarze twierdzą, że kosmetyki na samym początku życia dziecka są zbędne. Eksperci mówią, żeby przez pierwszych osiem miesięcy, kąpać dziecko w krochmalu. Kąpiele takie pomagają w przypadku potówek, odparzeń lub wysypek. Krochmal to metoda stosowana jeszcze przez nasze babcie. Jest to woda z dodatkiem mąki ziemniaczanej, kukurydzianej lub ryżowej. Niektórzy dodają do niej trzy krople naturalnego olejku z lawendy – dzięki czemu dzieci później lepiej śpią. Tak jak w przypadku tradycyjnej kąpieli – również kąpiel w krochmalu nie powinna być zbyt długa. Wystarczy 5-7 minut.

Noworodek w kąpieli
https://www.pexels.com

A co dalej, czyli jak kąpać nieco większe dzieci?

Kiedy nasz niemowlak rośnie i zaczyna samodzielnie siedzieć, można pomyśleć o kąpaniu go w wannie lub pod prysznicem – w brodziku. W tym przypadku warto wiedzieć, że woda powinna mieć temperaturę około 37 stopni Celsjusza. Tak jak wcześniej – do tego celu można użyć termometru do wody, dzięki temu dowiemy się jaka jest idealna temperatura dla naszej pociechy. Aby dobrze przygotować kąpiel dla małych dzieci woda powinna być wymieszana w taki sposób, by w całej wannie temperatura była równomierna. Im dziecko jest starsze, tym więcej kosmetyków możemy używać. Niesłabnącą sympatią małych dzieci cieszy się piana, którą mogą się bawić. Jeśli dziecko boi się moczyć twarz w wodzie, możemy ją umyć za pomocą wacika kosmetycznego lub tetrową pieluszką.

Tak jak w przypadku kąpieli świeżych noworodków, również w tym przypadku pamiętajmy, że kąpiel to nie tylko zamoczenie się w wodzie. Zwracajmy uwagę na miejsca za uszami, pod pachami oraz okolice szyi. Myjmy zakamarki, a przy tym obserwujmy skórę. To właśnie podczas kąpieli mamy okazję dostrzec najwięcej zmian skórnych.

Uważajmy jednak na uszy i nie zalewajmy ich wodą. To nic przyjemnego. Uważajmy też na oczy, ponieważ dostanie się do nich wody może spowodować płacz malucha, co oznaczać będzie koniec kąpieli w dobrej atmosferze.

Nigdy nie zostawiajmy malucha samego w wodzie. Zawsze miejmy oczy dookoła głowy i bacznie kontrolujmy jego każdy ruch.

Kąpiel noworodka może być naprawdę przyjemna!

Wiemy już więc wszystko o kąpieli noworodków. Nie musi ona oznaczać płaczu oraz stresu rodziców, a może okazać się naprawdę przyjemna. Jeśli zastosujemy się do kilku zasad i zadbamy o komfort dziecka, nie powinna być ona dla nas smutnym obowiązkiem, a wieczorną przyjemnością.

Pamiętajmy, że nawet w upalne dni woda powinna być naprawdę ciepła. Zwłaszcza jeśli jest ona wieczorna i tuż przed snem. Podniesienie temperatury ciała o jeden lub dwa stopnie spowoduje, że jej gwałtowny spadek zwiększy melatoninę, czyli hormon snu.

Temperatura wody ma ogromne znaczenie, choć najwięcej dowiemy się z reakcji naszego dziecka. Każdy człowiek jest inny – tak samo jak niemowlak. Dlatego też obserwujmy jego zachowanie podczas kąpieli i reagujmy na nie na biężąco. Może okazać się, że nasz maluch woli nieco cieplejszą lub chłodniejszą od ustalonych granic wodę. W tej sytuacji rozmawiajmy z lekarzem i zadawajmy mu ewentualne pytanie. Podczas kąpieli to komfort dziecka jest najważniejszy. Ma to być przyjemność, a nie tylko obowiązek, który należy „odbębnić”. Reagowanie na sygnały płynące od dziecka jest znacznie lepsze niż trzymanie się sztywnych reguł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.