Loading...
ChorobyCiąża

Temperatura w ciąży, czy jest naturalnym zjawiskiem? O objawach w pierwszych tygodniach ciąży!

Podwyższona temperatura w ciąży

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety. Nawet jeśli nie była zaplanowana, to po pewnym czasie przyszła mama oswaja się z myślą, że nie długo na świecie pojawi się nowy człowiek – jej syn lub córka. Zanim, jednak dziecko się urodzi, kobieta musi zmierzyć się z objawami ciąży, które niekiedy bywają nieznośne, szczególnie na jej początku.

Czy brak miesiączki oznacza ciążę?

Miesiączka występuje u kobiet w wieku rozrodczym. Pierwsza na ogół pojawia się około 13 roku życia, a ostatnia około 50. Pojawienie się krwawienia oznacza, że macica gotowa jest na to, by mogło w niej rozwijać się dziecko. Nie jest to jednak sygnał do tego, że dziewczynki w wieku 13, czy 14 lat powinny uprawiać seks i zachodzić w ciążę. To, że ich organizm już dojrzał do bycia matką, nie oznacza tego samego o rozwoju psychicznym.

Dla wielu kobiet regularnie uprawiających seks, brak miesiączki oznacza, że mogą być w danym momencie w ciąży. Oczywiście jest takie prawdopodobieństwo, tym bardziej, jeżeli się nie zabezpieczała podczas stosunku. Nie jest to jednak oczywiste.

Przesunięcie lub brak miesiączki może być oznaką, chociażby nadmiernego, długotrwałego wysiłku fizycznego lub przewlekłego stresu. Ludzki organizm broniąc się w różnych sytuacjach, powoduje, że nie reaguje jednoznacznie.

Tak więc, gdy miesiączka nie pojawia się w planowanym terminie, nie ma się jeszcze z czego cieszyć, czy też obawiać.

Warto zrobić test ciążowy. W obecnych czasach są one dosyć wiarygodne. Warto pamiętać, że aby wynik był jak najbardziej rzetelny, test należy wykonać z samego rana. Niektóre kobiety wykonują kilka testów, aby się upewnić, że na pewno jest to ciąża.

Jednak stuprocentową pewność tak naprawdę da wizyta u ginekologa i wykonanie badania USG.

Ciąża – krótki przewodnik

Powszechnie uznano, że ciąża trwa 9 miesięcy, choć nie można tego stwierdzić z całą pewnością. Początek ciąży z reguły wyznacza się ostatnią miesiączkę. Ciężko jednak wyznaczyć dzień, w którym dokładnie doszło do zapłodnienia. Ponadto uznając, że miesiąc ma średnio 4 tygodnie, to ciąża powinna trwać 36 tygodni. Najczęściej jednak jest dłuższa i trwa od 38 do 42 tygodni. Wiele dzieci rodzi się przed lub po wyznaczonym terminie.

Ciążę umownie dzieli się na 3 trymestry. Teoretycznie jeden z nich powinien trwać około 3 miesięcy. W praktyce wygląda to następująco:

  • 1 trymestr kończy się po 12 tygodniu ciąży.
  • 2 trymestr trwa od 13 do 26 tygodnia.
  • 3 trymestr trwa od 27 do 40 tygodnia, czyli porodu.

W każdym trymestrze dziecko przechodzi kolejne etapy rozwoju, aż mija ten ostatni i rodzice mogą już wziąć swoją pociechę na ręce.

Kiedy można zauważyć pierwsze objawy ciąży?

Kobieta, która bardzo dobrze zna swoje ciało, powinna zauważyć, że dzieje się z nim coś nietypowego i być może w jej łonie rozwija się nowe życie. Niestety nie zawsze jest to takie proste. Przez pierwsze kilkanaście dni od zapłodnienia mogą nie pojawić się żadne objawy.

Dopiero około 20-28 dnia od zagnieżdżenia się zarodka możliwe jest wystąpienie pierwszych objawów. Każdy z nas na pewno słyszał, czy chociażby widział na filmie poranne mdłości, czy wymioty. Choć sytuacja jest mało efektowna i niezbyt przyjemna, to nie ma czym się przejmować.

Nudności w trakcie pierwszych tygodni ciąży są czymś zupełnie naturalnym. W tym czasie w ciele kobiety wzrasta stężenie gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg ciąży i wydzielanie progesteronu. Dodatkowo gonadotropina powoduje, że przyszła mama jest znacznie bardziej wyczulona na zapachy, a jej układ trawienny spowalnia swoją pracę.

Choć nudności i wymioty występują u większości kobiet w ciąży i trwają zazwyczaj do końca pierwszego trymestru, nie można ich bagatelizować.

Jaki wpływ na zdrowie mają ciążowe wymioty i jak sobie z nimi radzić?

Nudności pojawiają się najczęściej z samego rana, to mogą dokuczać także w ciągu dnia, spowodowane wyczulonym węchem mamy. Mimo że są naturalne, to ciągłe wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Gdy do tego dojdzie, niezbędna będzie hospitalizacja i nawadnianie przyszłej mamy.

Jak więc zadbać o siebie i ograniczyć wymioty?

Wymioty i nudności, jak łatwo można się domyślić, są blisko związane z układem pokarmowym. Dlatego też kobieta ciężarna przede wszystkim powinna zadbać o odpowiednią dietę.

  1. Rezygnacja z ciężkich, tłustych i smażonych potraw.
  2. Picie dużej ilości wody mineralnej pomoże odpowiednio nawodnić organizm.
  3. Niewstawanie z łóżka bez jedzenia. Nie trzeba zjeść obfitego śniadania, żeby można było wstać z łóżka. Wystarczy spożyć kilka krakersów, czy sucharków.
  4. Częste mycie zębów pozwala zredukować mdłości.
  5. Unikanie mocnych zapachów, które są dla przyszłej mamy drażniące i mogą wywoływać wymioty.
  6. Rezygnacja z produktów o dużej zawartości cukrów.

Co więcej, nudności i wymioty mogą mieć również podłoże psychologiczne, a głównym czynnikiem je wywołującym jest stres. Kobieta powinna więc w miarę możliwości starać się unikać stresów i odpowiednio się zrelaksować.

Jak najbardziej skuteczne mogą okazać się kąpiele z olejkami eterycznymi, masaże całego ciała, w tym głowy, czy zwyczajny spacer na świeżym powietrzu.

Jeśli przyszła mama ma okazję, to choćby na weekend powinna wyjechać za miasto, gdzie na łonie natury odpocznie i spędzi czas w otoczeniu zieleni.

Ponadto jest kilka produktów spożywczych, które mogą złagodzić mdłości, a mianowicie są to:

  • Imbir. Można stosować go jako dodatek do herbaty lub kupić gotową herbatę imbirową.
  • Cytryna także jako dodatek do herbaty lub wody.
  • Płatki kukurydziane.
  • Sucharki.
  • Wafle ryżowe.
  • Herbata miętowa.

Pierwsze objawy ciąży – czego oprócz wymiotów i nudności może spodziewać się przyszła mama?

Choć nudności i wymioty to jedne z pierwszych objawów ciąży, to na pewno niejedyny. Przede wszystkim hormony mogą powodować, że kobieta będzie miała wahania nastrojów. W jednej chwili może śmiać się z żartu, który przed momentem usłyszała, by za chwilę zanieść się histerycznym płaczem. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale bliscy powinni mieć na uwadze stan kobiety i okazywać jej wsparcie i wyrozumiałość.

W pierwszych tygodniach ciąży pojawiają się także senność i zmęczenie. Przyszła mama całą swoją energię oraz spożyte produkty spożywcze dostarcza teraz nie tylko do swojego organizmu, ale także do organizmu dziecka. Maluch bardzo szybko się rozwija, a co za ty idzie, ma coraz większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Kobieta powinna w ciągu dnia wygospodarować, choć godzinę i spróbować się zdrzemnąć lub po prostu odpocząć.

Dodatkowo może też pojawić się zgaga, ponieważ przez to, że dziecko „rozpycha” macicę, to swoje położenie zmieniają jelita i żołądek. Nie zmienia się jednak ilość wytwarzanego soku żołądkowego. Chcąc uniknąć nawracającej zgagi, ciężarna powinna zrezygnować ze spożywania następujących produktów:

  • Cytrusów.
  • Pomidorów.
  • Tłustych produktów.
  • Kawy.
  • Czekolady.
  • Mięty.

Niestety łatwo można zauważyć, że niektóre produkty, które mogą zmniejszyć ilość nudności, nie są wskazane, gdy pojawia się zgaga.

Warto mieć jednak na uwadze, że organizm każdej kobiety jest inny i inaczej może reagować na to, co zostanie przez nią zjedzone. Kluczową rolę odgrywa obserwacja ciała i odpowiedni dobór składników spożywczych.

Poza tym mogą pojawić się bóle piersi, tkliwość sutków oraz plamienie z dróg rodnych. Dodatkowo kobieta z pochwy wydziela biały lub lekko żółty śluz.

Temperatura w ciąży i jej normy

Temperatura ciała w ciąży
Źródło: Pixabay.com

Wiele przyszłych mam zastawia się czy gorączka w ciąży jest czymś normalnym. A jeśli tak to ilu stopni może sięgać. Trzeba wiedzieć, że podwyższona temperatura w ciąży również nie jest niczym nadzwyczajnym i do pewnego czasu nie ma się czym przejmować.

Pewnie każdy z nas wie, że norma temperatury u zdrowego człowieka niebędącego w odmiennym stanie to 36,6 stopni. Podwyższona temperatura może oznaczać chorobę. Całkiem inaczej wygląda to w przypadku kobiet ciężarnych.

Ciałem kobiety przede wszystkim rządzą hormony, które nie tylko powodują wahania nastroju, ale też występowanie gorączki na początkowym etapie ciąży. Jaka norma temperatury jest więc optymalna?

Gorączka w ciąży nie powinna przekraczać 38 stopni. Tak właściwie normą jest, że temperatura waha się od 37 do 37,5 stopni. Niestety nie może ona stosować leczenia w walce z temperaturą. Jedynymi sposobami na gorączkę są zimne okłady na czoło i skronie oraz chłodne kąpiele. Trzeba jednak pamiętać, żeby woda nie była zbyt zimna i doszło do przeziębienia.

Jeśli u kobiety w ciąży występuje temperatura wyższa niż 38 stopni, to jak najszybciej powinna zgłosić się do lekarza lub szpitala. Na tyle podniesiona gorączka może być oznaką poważnej infekcji.

Natomiast jeśli u przyszłej mamy pojawia się zbyt niska temperatura ciała, to może oznaczać, chociażby anemię. Jest to zagrożenie nie tylko dla zdrowia kobiety, ale też dziecka. Nieleczona anemia w pierwszym trymestrze może spowodować poronienie, a pozostałych etapach ciąży uszkodzenia płodu lub przedwczesnego porodu.

Norma niskiej temperatury ciała wyznaczona została na 35 stopni. Jeśli, jednak spadnie od 36 stopni, dla pewności warto udać się do lekarza i sprawdzić, czy nie dzieje się nic niepokojącego.

Co to jest ciąża pozamaciczna i jakie są jej objawy?

Już samo usłyszenie pojęcia ciąża pozamaciczna, może doprowadzić do logicznego wniosku, że zarodek zagnieżdża się poza macicą, a raczej poza jej błoną śluzową. Najczęściej lokuje się w jajowodzie, a czasami, choć bardzo rzadko w jajniku, otrzewnej albo szyjce macicy.

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Przede wszystkim kobieta będąca w ciąży pozamacicznej odczuwa silny, promieniujący ból brzucha. Najczęściej spowodowany jest pęknięciem jajowodu, ponieważ zagnieżdżony zarodek nie miał zbyt wiele miejsca i „rozepchał” jajowód.

Kobieta podczas ciąży pozamacicznej również bardzo źle się czuje. Jest znacznie osłabiona, często jej się kręci w głowie, jest blada, jej tętno jest bardzo przyspieszone. Pojawiają się także plamienia z dróg rodnych.

Zagrażającym życiu objawem ciąży pozamacicznej jest silne krwawienie z dróg rodnych. W razie takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Niestety większość przypadków ciąży pozamacicznej kończy się poronieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.