Loading...
Dom i rodzina

Wszystko, co musisz wiedzieć o hokerach do kuchni

Idealnie dobrane hokery do kuchni

Wyspa lub półwysep w salonie łączonym z kuchnią? Nieduży stół barowy? Te rozwiązania cieszą się stale rosnącą popularnością, a co za tym idzie – coraz częściej decydujemy się na hokery do kuchni lub aneksu kuchennego. Ty również jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem? Oto co powinieneś wiedzieć przed zakupem hokerów.

Jak dobrać wysokość hokera?

Wysokość siedziska to jedno z kluczowych, a może nawet najbardziej istotne spośród kryteriów, którymi powinieneś kierować się, kupując hokery do kuchni. Jaka wysokość hokerów najlepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu? Za punkt odniesienia powinien ci posłużyć blat, przy którym hoker zostanie ustawiony, dlatego zakup hokerów warto pozostawić sobie na koniec. Najlepiej sprawdza się wariant, w którym siedzisko znajduje się przynajmniej 25-30 cm poniżej jego wysokości. Warto jednak mieć na uwadze, że odległości te są umowne i dotyczą osób o przeciętnym wzroście – w przypadku wysokich użytkowników powinny być nieco większe. Jeśli hokery planowane są z myślą o kuchni otwartej na salon, a ty chętnie i często przyjmujesz gości, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się hokery regulowane. Są one wyposażone w odpowiedni mechanizm regulowania wysokości siedziska, dzięki któremu każdy użytkownik może ją każdorazowo dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Hokery do kuchni – tapicerowane czy niekoniecznie?

Kupując hokery do kuchni, warto też wcześniej zastanowić się, czy lepiej sprawdzą się hokery tapicerowane, czy jednak lepiej zdecydować się na model pozbawiony tapicerki. To nie tylko kwestia preferowanej estetyki, ale i parę różnic związanych bezpośrednio z samym użytkowaniem. Jeśli hoker będzie użytkowany często, nie tylko do spożywania posiłków, ale i do innych celów (np. w trakcie pracy z laptopem), tapicerowane hokery na pewno będą bardziej wskazane – dzięki tapicerce i znajdującemu się pod nią wypełnieniu, siedzenie na nich z pewnością będzie wygodniejsze. Jeśli jednak hokery miałyby być użytkowane sporadycznie, warto zastanowić się nad modelami bez tapicerki – łatwiej je utrzymać w czystości a ich czyszczenie jest znacznie prostsze i mniej czasochłonne.

Hoker z podnóżkiem czy bez?

Choć zdecydowana większość dostępnych na rynku krzeseł barowych to hokery z podnóżkiem, zdarzają się jednak modele, które nie posiadają żadnej podpórki na stopy. Takich modeli lepiej unikać, są po prostu niepraktyczne – nie tylko siedzi się na nich mniej komfortowo, ale i często trudniej na nich usiąść. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, na jakiej wysokości podstawy znajduje się podpórka. Jeśli jest ona ulokowana u samego dołu podstawy, osoby o niższym wzroście mogą mieć problem, aby do niej dosięgnąć. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku wyższych hokerów z siedziskami na wysokości 80-90 cm, ustawianych przy barkach o wysokości 110-120 cm. Najwygodniejszy w użytkowaniu jest wariant, w którym podnóżek znajduje się ok. 40 cm poniżej siedziska.

Hoker z oparciem – czy to konieczność?

Pośród hokerów do kuchni dostępnych w sklepach z łatwością znajdziesz zarówno hokery z oparciem, jak i stołki barowe bez oparcia. Choć te z oparciem są na pewno wygodniejsze w użytkowaniu, dając wsparcie dla kręgosłupa, w przypadku małej kuchni warto zastanowić się nad hokerami bez oparcia. Dlaczego? Ponieważ możesz je swobodnie wsunąć pod blat, gdy nie będą używane, tym samym zyskując nieco dodatkowej przestrzeni. Jeśli zdecydujesz się na hokery z oparciem, przed zakupem zwróć uwagę na wskazywane przez producenta wysokości – często zdarza się, że podawana jest wysokość całkowita, włącznie z oparciem, a nie wysokość siedziska. Przyjrzyj się również bliżej całkowitej głębokości. Siedzisko nie powinno być mniejsze niż 40 cm, warto jednak pamiętać, że chodzi w tym przypadku o głębokość powierzchni przeznaczonej do siedzenia – jeśli jest to hoker z oparciem, zwłaszcza tapicerowany, jego głębokość całkowita powinna zatem być większa niż 40 cm.

Hokery obrotowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Obrotowe hokery do kuchni, choć najczęściej wiążą się z nieco większym wydatkiem niż klasyczne hokery na nóżkach, nie bez powodu są wybierane coraz chętniej. Ich głównym atutem jest obrotowe siedzisko, dzięki czemu zarówno siadanie, jak i wstawanie z hokera jest znacznie łatwiejsze i wygodniejsze. Co nie mniej istotne – dzięki temu, że hoker na obrotowej podstawie nie wymaga odsuwania od blatu, wyeliminowane zostaje ryzyko zarysowania podłogi.

Ile hokerów będziesz potrzebować?

Zbyt duża liczba hokerów w stosunku do posiadanego blatu to jeden z najczęstszych błędów, jakie zdarza nam się popełniać przy zakupie hokerów do kuchni. Nawet jeśli długość blatu teoretycznie pozwala na ustawienie większej ilości krzeseł, warto zachować zdrowy rozsądek – jeśli będzie ich zbyt dużo, a przede wszystkim ustawione będą zbyt blisko siebie, trudno będzie na nich usiąść. Warto też mieć na uwadze, że jeśli przy blacie spożywane będą posiłki, każda z siedzących przy nim osób powinna mieć do własnej dyspozycji przestrzeń ok. 60 cm. W przeciwnym razie w trakcie jedzenia będziemy narażeni na mało przyjemne poszturchiwanie się łokciami. Jeśli przy zakupie hokerów do kuchni będziesz trzymać się powyższych wskazówek, możesz mieć absolutną pewność, że okażą się nie tylko praktyczne, ale i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.