Loading...
Leczenie

Wszywki alkoholowe – czy to skuteczny środek w procesie leczenia alkoholizmu?

Artykuł sponsorowany.

Alkoholizm to okrutna choroba, wyniszczająca nie tylko organizm chorego, ale także wpływająca destrukcyjnie na jego najbliższe otoczenie. Dróg, które można podjąć w leczeniu alkoholizmu jest kilka, a jedną z popularniejszych są wszywki alkoholowe.

Czym są wszywki i czy ich działanie faktycznie jest skuteczne? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te i inne pytania!

Wszywki alkoholowe – co to takiego?

O wszywkach alkoholowych zwykło się mówić ESPERAL, choć tak naprawdę produkcja tego środka służącego do walki z alkoholizmem zakończyła się w 2009 roku. Dzisiaj lekarze stosują środek o nazwie DISULFIRAM, którego substancją czynną jest disufiramum.

DISULFIRAM ma postać niewielkich tabletek, które wszczepiane są pod skórę pacjenta w trudno dostępne miejsce takie jak na przykład łopatka. Substancja czynna wszywki, w przypadku spożycia przez pacjenta alkoholu, wywoła u niego różne nieprzyjemne objawy jak np. wymioty, duszności czy zawroty głowy.

Jak działają wszywki alkoholowe?

Disufiramum zawarty we wszywkach alkoholowych blokuje metabolizm alkoholu w wątrobie. Co doprowadza do tego, że w organizmie pacjenta dochodzi do nagromadzenia się, wywołującego nieprzyjemne skutki, aldehydu octowego (który bez blokady metabolizmu zostałby przekształcony w kwas octowy).

To właśnie obecność tego aldehydu octowego powoduje u pacjenta szereg nieprzyjemnych dolegliwości podobnych do tych, które towarzyszą typowemu zatruciu alkoholem. Wśród nieprzyjemnych objawów mogą pojawić się:

  • nudności i wymioty,
  • bóle i zawroty głowy,
  • przyśpieszone bicie serca,
  • problemy z ciśnieniem,
  • nadmierna potliwość,
  • uczucie duszności.

Pojawienie się powyższych objawów (w różnym stopniu nasilenia, u różnych pacjentów) ma spowodować u pacjenta niechęć do alkoholu. Alkohol przestaje się kojarzyć z przyjemnymi doznaniami, a zaczyna z fatalnym samopoczuciem.

Wszywki alkoholowe

Czy wszywki alkoholowe są bezpieczne?

Zabieg implantacji wszywki alkoholowej jest całkowicie bezpieczny, oczywiście jeśli jest przeprowadzony w odpowiednich warunkach. W https://alkoklinika.com otrzymasz nie tylko fachową pomoc, poprzedzoną profesjonalną konsultacją, ale także wsparcie na każdym etapie procesu dotyczącego wszczepienia wszywki.

Wszelkie dolegliwości dotyczą tylko i wyłącznie spożywania alkoholu w trakcie trwania terapii Disulfiramem i trwają od 2 do nawet 10 godzin.

Należy także pamiętać, że Disulfiram może wejść w reakcję nawet ze śladową ilością alkoholu np. zawartym w czekoladkach. Dlatego podczas kuracji należy wystrzegać się przyjmowania wszelkich produktów zawierających alkohol.

Leczenie alkoholizmu – czy sama wszywka wystarczy?

Chociaż wszywki powstały po to, by leczenie alkoholizmu było łatwiejsze, to niestety czasami okazuje się, że sama wszywka to jednak za mało. Co oczywiście nie oznacza, że jej stosowanie mija się z celem. Wręcz przeciwnie!

Powody popadania w alkoholizm bywają różne i większość z nich ma podłoże psychologiczne. Dlatego zastosowanie wszywek alkoholowych w połączeniu z terapią u psychoterapeuty może przynieść wymierne korzyści dla pacjenta w procesie leczenia alkoholizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.