Loading...
Choroby

Jak działa ośrodek leczenia alkoholizmu?

Mężczyzna z problemami z alkoholem pije piwo

Choroba alkoholowa może dotknąć praktycznie każdą rodzinę. Alkoholicy to zarówno zwykli robotnicy w fabrykach i na budowach, jak i osoby zajmujące prestiżowe stanowiska, lekarze lub politycy. Problem nałogowego picia często jest tuszowany w tzw. dobrych domach, jednak bez względu na to, kogo dotyczy, powinno się jak najszybciej skłonić alkoholika do podjęcia leczenia. Pobyt w ośrodku leczenia alkoholizmu to skuteczny sposób, by zmienić swoje życie na lepsze.

Społeczne i zdrowotne skutki alkoholizmu

Alkoholizm jest chorobą, która niesie poważne konsekwencje nie tylko dla osoby uzależnionej. Alkoholik rujnuje swoje zdrowie, prowadząc do uszkodzenia wątroby i trzustki oraz zwiększając ryzyko wystąpienia nowotworów. Nadmiar mocnych trunków przyczynia się również do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Picie alkoholu stopniowo wyniszcza zatem cały organizm. Skutki zdrowotne są tym dotkliwsze, im więcej się pije. Uszkodzenia organów potęguje również sięganie po alkohol z niesprawdzonego źródła lub niezdatny do spożycia, np. metylowy.

Wśród społecznych skutków alkoholizmu wyróżnia się przede wszystkim degradację więzów społecznych i rodzinnych. Alkoholicy nie potrafią nawiązać bliskich relacji z innymi, gdyż nałóg zawsze jest dla nich na pierwszym miejscu. Jednym rozwiązaniem w takich przypadkach jest przejście przez terapię, którą organizuje ośrodek leczenia alkoholizmu. Bez profesjonalnej terapii osoba z chorobą alkoholową ma minimalne szanse na wyjście z nałogu.

Kiedy zgłosić się do ośrodka leczenia alkoholizmu?

Alkoholicy powinni zgłosić się do ośrodka odwykowego w sytuacji, gdy nie potrafią funkcjonować bez picia. Istotne jest, by alkoholik sam zrozumiał swój problem. Terapia rozpoczęta na prośbę członków rodziny lub pod przymusem sądu nie przynosi zwykle rezultatów. Jeśli nałogowiec przyzna się przed sobą, że nie panuje nad piciem i wykaże chęć zmiany życia, jego szanse na wygranie z nałogiem rosną.

Ośrodek leczenia alkoholizmu działa dwustopniowo. Na początek w placówce odtruwa się organizm pacjenta. W zależności od stanu zdrowia odtrucie może polegać na przeprowadzeniu detoksu wraz z podaniem leków uspokajających i przeciwbólowych. Jeśli organizm pacjenta jest w dobrym stanie, odtrucie zakończy się szybko. W przeciwnym przypadku może zająć nawet kilka tygodni.

Drugim stopniem leczenia alkoholizmu jest terapia behawioralno-poznawcza. W jej trakcie pacjenci pracują z terapeutą w grupie lub indywidualnie, by znaleźć przyczyny picia i nauczyć się żyć bez alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.