Loading...
Sport

Z jakich materiałów powinny być wykonane koszulki biegowe?

Kobieta w koszulce do biegania.

Bieganie wymaga nie tylko doboru odpowiedniego obuwia, ale także stroju. Podstawowym elementem odzieży do biegania jest koszulka, która powinna posiadać odpowiedni fason i być uszyta z właściwych materiałów. Korzystanie z takiej odzieży gwarantuje bowiem komfort podczas aktywności fizycznej, zapewnia dobre samopoczucie oraz pozytywne rezultaty treningów, na które liczy każdy miłośnik biegania. Oto, co warto wiedzieć o koszulkach do biegania.

Dlaczego koszulki biegowe nie powinny być wykonane z bawełny?

Wiele osób sądzi, że najlepsze jest korzystanie z naturalnych materiałów. Jest w tym wiele prawdy, ale tylko, jeśli mówimy o codziennych sytuacjach. Koszulki uszyte na bazie naturalnych włókien bawełnianych doskonale sprawdzają się do noszenia na co dzień, gdyż są przewiewne, lekkie oraz pozwalają naszej skórze oddychać. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się natomiast w przypadku aktywności fizycznej, która sprawia, że intensywniej się pocimy a nasza skóra wymaga dodatkowego wsparcia w zakresie odprowadzania wilgoci.

W takich wymagających warunkach klasyczne koszulki biegowe z bawełny nie są dobrym wyborem z prostego powodu. Bawełna posiada wysokie właściwości higroskopijne, które sprawiają, że dobrze chłonie wilgoć i zatrzymuje ją w swoich włóknach. Jej nadmiar nie jest jednak w stanie odparować, przez co koszulka staje się mokra, ciężka oraz nieprzyjemna w kontakcie ze skórą. W efekcie, bieganie w takiej odzieży staje się mało komfortowe, co negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, a często także zmusza do przerwania treningu. Mokra odzież może ponadto powodować bolesne otarcia skóry oraz sprzyjać przewianiu, co może z kolei negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Bieganie nad morze.

Jeśli nie naturalna bawełna to co? Jaki materiał najlepiej sprawdza się na koszulki biegowe?

Z uwagi na takie właściwości naturalnej bawełny, profesjonalna odzież biegowa jest produkowana z innych włókien. Są to wysokiej jakości tkaniny syntetyczne, które najlepiej sprawdzają się do zastosowań sportowych. Koszulki biegowe powstają na bazie wysokiej klasy poliestru posiadającego pożądane właściwości użytkowe, elastanu gwarantującego dobre dopasowanie do ciała użytkownika oraz domieszek innych syntetycznych włókien. Oferują znacznie lepsze, pożądane właściwości użytkowe, które doceni każdy miłośnik biegania.

Profesjonalne koszulki biegowe posiadają obcisłe, dobrze dopasowane do ciała fasony, które gwarantują optymalne odprowadzanie wilgoci ze skóry pozostawiając ją suchą. Syntetyczne włókna wchłaniają pot i w efektywny sposób oddają go na zewnątrz, co pozytywnie wpływa na samopoczucie podczas intensywnego wysiłku fizycznego, sprzyja zachowaniu prawidłowej temperatury ciała oraz zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu i przegrzaniu organizmu podczas treningów. Sportowe koszulki biegowe dobrze przylegając do ciała, pozostają w odpowiedniej pozycji, nie wymagają poprawiania w trakcie aktywności oraz chronią skórę przed otarciami. Oprócz biegania można je z powodzeniem wykorzystać także do wielu innych aktywności fizycznych, w tym do jazdy na rowerze, wrotkach i rolkach oraz uprawiania wielu innych sportów na świeżym powietrzu i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.