Loading...
Dzieci

Zaparcia u dzieci i niemowląt – jak sobie z nimi radzić?

Dziecko z zaparciami leży na kocyku

Artykuł partnera.

Zaparcia u dzieci i niemowląt to częsta przypadłość, z jaką rodzice zgłaszają się do pediatrów. Przyczyn zaparć może być wiele, choć najczęściej wśród nich wymienia się nieodpowiednią dietę. Jak sobie radzić z zaparciami u najmłodszych?

Jak oczyścić jelita?

O zaparciach u najmłodszych możemy mówić, jeśli dziecko przez 3 kolejne dni nie oddaje stolca. Dodatkowo może pojawić się ból brzucha, gazy czy wzdęcia. Na tym etapie najważniejsze jest oczyszczenie jelit z zalegających treści kałowych – stosowanie leków czy domowych metod radzenia sobie z zaparciami nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli jelita będą zablokowane przez swego rodzaju „korek”. Aby się go pozbyć, zamów Aboca melilax pediatric w aptece, bez recepty. Jest to wlewka doodbytnicza, dzięki której wydalenie zalegających treści kałowych jest dla dziecka o wiele prostsze i mniej bolesne.

Ustalenie przyczyny zaparć

Oczyszczenie jelit to pierwszy krok do tego, aby pozbyć się zaparć, niemniej jednak samo w sobie nie stanowi ono ani profilaktyki, ani terapii. Należy więc ustalić, jaka jest przyczyna dziecięcych zaparć. Wśród nich najczęściej wymienia się:

  • nieodpowiednią, ubogą w błonnik dietę,
  • zbyt małą ilość płynów,
  • przyjmowanie preparatów z żelazem przez matki karmiące piersią.

Zaparcia najczęściej pojawiają się na początku rozszerzania diety, gdy dziecko dopiero uczy się trawić poszczególne pokarmy. Mogą jednak wystąpić w każdym wieku i mieć charakter jednorazowy bądź stały. W pierwszym przypadku możemy pomocniczo skorzystać z wlewki doodbytniczej, w drugim zaś należy bacznie przyjrzeć się diecie dziecka.

Profilaktyka zaparć u dzieci

W przypadku dziecięcych zaparć najważniejsza jest profilaktyka, dzięki której nie dopuścimy do zalegania mas kałowych w jelitach. Bardzo istotna jest dieta bogata w błonnik, który znajdziemy w:

  • świeżych warzywach i owocach,
  • siemieniu lnianym,
  • płatkach owsianych,
  • produktach pełnoziarnistych.

W diecie dziecka nie powinny zbyt często pojawiać się produkty zapierające, takie jak czekolada czy banany. Maluchy powinny dużo pić, a także sporo się ruszać. O ile młodsze dzieci zwykle nie mają problemu z aktywnością fizyczną, o tyle starsze czasami trudno namówić do niej namówić.

Zaparcia u dziecka – czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Jednorazowe zaparcia u dziecka nie są powodem do zmartwień, jednak gdy zdarzają się częściej, warto odwiedzić lekarza. Leczeniem zaparć zajmuje się gastrolog dziecięcy, do którego skierowanie wystawia pediatra. Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna? Bezwzględnie należy udać się po poradę, jeśli dziecko dodatkowo:

  • wymiotuje,
  • uskarża się na bóle brzucha,
  • ma gorączkę,
  • jest osłabione, senne,
  • ma biegunkę, po której ponownie pojawiają się zaparcia.

Lekarz, na podstawie przeprowadzonych badań, będzie mógł wykluczyć choroby jelit oraz podjąć decyzję odnośnie dalszego postępowania. Do gastrologa trzeba również udać się w przypadku, gdy na zaparcia cierpi kilkumiesięczne niemowlę. Zaparcia nie są bowiem typowe dla tego wieku, dlatego nie można ich lekceważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.