Loading...
Uroda

Zmarszczki mimiczne – dlaczego powstają?

Kobieta ma zmarszczki mimiczne

Zmarszczki na czole i wokół ust to jedne z pierwszych oznak starzenia się skóry. Należą one do grupy zmarszczek mimicznych i mogą pojawić się na twarzy już w okolicach 25. roku życia. Dlaczego powstają i czy można temu zapobiec? Czy istnieją sposoby, pozwalające na ich redukcję?
Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Czym są zmarszczki mimiczne?

Wyróżniamy dwa główne typy zmarszczek:

  • dynamiczne, inaczej nazywane mimicznymi, których główną przyczyną powstawania są powtarzalne ruchy mięśni twarzy,
  • statyczne, w tym zmarszczki senne, grawitacyjne, posłoneczne, które pojawiają się na skórze na skutek czynników niezwiązanych z mimiką.

Najczęściej występujące zmarszczki mimiczne to:

  • „kurze łapki” wokół oczu,
  • zmarszczki na czole: poziome i tzw. lwia zmarszczka, czyli pionowa bruzdy pomiędzy brwiami,
  • zmarszczki na nosie i w wewnętrznych kącikach oczu, nazywane „zmarszczkami króliczymi”,
  • „zmarszczki palacza” wokół ust.

Jak tworzą się zmarszczki mimiczne?

Czy wiesz, że możesz zobaczyć zmarszczki mimiczne jeszcze zanim utrwalą się na skórze? Wystarczy, że zrobisz przed lustrem jakąś minę, np. szczery uśmiech (obejmujący usta i oczy), wyraz zdziwienia z uniesieniem brwi czy grymas gniewu. W tych miejscach, w których skóra się zagięła, w przyszłości najprawdopodobniej pojawią się zmarszczki.

W pierwszym etapie powstawania, zmarszczki mimiczne nie są widoczne na skórze przez cały czas. Znikają kilka minut po tym, gdy rozluźnisz twarz z jakiegoś grymasu. Z czasem jednak utrwalają się, a jeśli nie zadbasz o dobrą kondycję skóry, to wraz z wiekiem będą się pogłębiać.

Bezpośrednią przyczyną powstawania zmarszczek mimicznych są skurcze mięśni twarzy, pod wpływem których skóra napręża się i rozpręża. Młoda skóra bez problemu wraca do swojego pierwotnego kształtu, ale jeśli zaczyna w niej brakować włókien odpowiedzialnych za jędrność (kolagenu i elastyny), pojawiają się zmarszczki.

Pod wpływem procesów starzenia naskórek staje się cieńszy, w skórze ubywa kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za odpowiedni poziom nawilżenia, przez co wraz z upływem lat zmarszczki staja się coraz bardziej widoczne.

Czy można zapobiec zmarszczkom mimicznym?

Skoro powstawanie tego typu zmarszczek związane jest z mimiką, to żeby im zapobiec, należy ograniczyć ruchy mięśni twarzy. Jest to bardzo trudne, ale jeśli masz takie nawyki, jak np. częste marszczenie czoła, to warto je wyeliminować.

Poza tym możesz zadbać o kondycję skóry, by zmarszczki były mniej widoczne i trudniej się utrwalały. Jak to zrobić?

  1. Nawilżaj skórę od wewnątrz i z zewnątrz.
  2. Stosuj kosmetyki z substancjami przeciwstarzeniowymi, których działanie zostało potwierdzone w badaniach.
  3. Chroń skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.
  4. Dostarczaj organizmowi niezbędnych makro-, mikroelementów i witamin.
  5. Korzystaj z zabiegów anti-aging, które pobudzają naturalne procesy naprawcze i tym samym regenerują skórę.

Rozprostować czy wypełnić, czyli jak zminimalizować zmarszczki?

Do redukcji zmarszczek mimicznych najczęściej wykorzystuje się toksynę botulinową, popularnie nazywaną botoksem. Dlaczego właśnie tę substancję? Uważa się, że botoks blokuje przewodzenie bodźców nerwowych do mięśni i – zastosowany w odpowiednich partiach twarzy – ogranicza mimikę. W efekcie mięśnie mogą ulec rozluźnieniu, przez co zmarszczki stają się mniej widoczne. Jednocześnie, jeśli praca mięśni mimicznych jest ograniczona, zmarszczki nie pogłębiają się.

Efekty zastosowania botoksu są odwracalne, toksyna działa na mięśnie przez ok. 6 miesięcy. W celu zachowania dłuższych rezultatów zabieg należy co jakiś czas powtarzać.

Widoczność zmarszczek można zmniejszyć także poprzez użycie tzw. wypełniaczy tkankowych, z których najpopularniejszym jest kwas hialuronowy. Uznaje się, że szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku głębszych zmarszczek i bruzd.

Zmarszczki mimiczne wypełnione u lekarza kwasem hialuronowym zwykle przestają być widoczne na kilka miesięcy. Efekt nie jest więc trwały, a substancja jest stopniowo wchłaniania przez organizm. Jednak wypełnienie zmarszczek i bruzd to niejedyna potencjalna korzyść użycia kwasu hialuronowego. Uważa się, że pobudza on naturalne procesy regeneracyjne w skórze, więc nawet gdy preparat się w pełni wchłonie, to stan skóry określa się jako lepszy niż przed zabiegiem.

Łączenie procedur w celu redukcji zmarszczek

Zabieg iniekcji toksyny botulinowej można połączyć z zabiegiem wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym. Jeśli preparaty są wprowadzane w różne miejsca (np. na czole botoks, a na bruzdy przy ustach kwas hialuronowy), to procedury można wykonać w tym samym dniu. Gdy obie substancje mają być użyte na tej samej partii twarzy, przerwa pomiędzy zabiegami powinna wynosić kilkanaście dni. O tym, który zabieg będzie najbardziej odpowiedni w Twoim przypadku, każdorazowo zdecyduje lekarz na podstawie oceny stanu skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.