Loading...
Kręgosłup

Choroba Baastrupa

Rentgen w przypadku Choroby Baastrupa


Choroba Baastrupa to poważne schorzenie, które choć nie daje zazwyczaj jasnych objawów neurologicznych, to jednak potrafi być bardzo bolesną przypadłością. Choroba Baastrupa nierzadko jest bardzo trudna do rozpoznania ze względu na brak niepokojących symptomów chorobowych, jest także równie problematyczna w leczeniu. Zalicza się do chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i obejmuje zazwyczaj odcinek kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. W artykule wyjaśniamy choroba baastrupa – co to jest dokładnie, jakie są objawy baastrupa oraz do jakiego lekarza z bólem kręgosłupa lędźwiowego najlepiej się udać.

Choroba Baastrupa – co to jest?

Jednym z najczęstszych schorzeń, które dotyka ludzką populację, oprócz bólu głowy jest ból pleców. Wiąże się to najczęściej z nieodpowiednim trybem życia, prowadzonym przez wiele osób na całym świecie. Bóle pleców mogą występować ze względu na wiele czynników. Wśród najpopularniejszych można wymienić między innymi: nieprawidłową postawę ciała, brak aktywności fizycznej, przeciążenie, a nawet strach oraz pośpiech. Oprócz tych najbardziej powszechnych, możemy wymienić także poważniejsze przyczyny bólu: między innymi choroba zwyrodnieniowa dysku, zapalenie stawów, dyskopatia, stenoza lędźwiowa, rwa kulszowa. Ale to nie wszystko – jest jeszcze jedna bardzo poważna przyczyna bólu pleców, do której dochodzi, gdy wyrostki kolczyste kręgów lędźwiowych ocierają się o siebie. To schorzenie nazwane zespołem Baastrupa.

Syndrom kissing spine i choroba Baastrupa

Choroba Baastrupa została zdiagnozowana po raz pierwszy w 1933 roku przez duńskiego radiologa Christiana Ingersleva Baastrupa. Zespół baastrupa kręgosłupa znany jest również jako syndrom Kissing Spine. Chory cierpi z powodu bolesnego promieniowania w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa, palpacyjnej tkliwości wyrostków i więzadeł, parestazji. W wielu przypadkach chorobie towarzyszą inne dolegliwości, takie jak przepuklina krążków międzykręgowych, tworzenie się narośli (osteofitów) czy spondylozy, choć podstawowym ogniskiem problemu są w tym przypadku wyrostki kolczyste kręgów lędźwiowych.

Przyczyny choroby

Choroba Baastrupa (lac. morbus Bastrupi) jest wywołana nadmierną elastycznością i zbyt długimi wyrostkami kolczystymi kręgów, które ocierają się o siebie, co powoduje ból. Dokładne podłoże zachorowania na zespół Baastrupa kręgosłupa nie jest do końca znane. W medycynie istnieje wiele dywagacji na temat jej źródła, pojawiają się głosy mówiące o czynnikach mechanicznych lub genetycznych, jednak ostatecznie żadna teoria nie została jeszcze wiarygodnie potwierdzona. Najbardziej popularne teorie twierdzą, że jej źródłem jest utrata przestrzeni dyskowej prowadzącej do degeneracji dysku, wynikająca z kontaktu między wyrostkami kolczystymi. Pozostałymi potencjalnymi przyczynami choroby może być lordoza powstała w wyniku skoliozy, nieprawidłowa postawa, urazowe uszkodzenia kręgosłupa, a nawet otyłość. Choroba częściej dopada ludzi dotkniętych przeprostem oraz pływaków i ludzi w podeszłym wieku.

Diagnoza Choroby Baastrupa. Do jakiego lekarza z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Jak rozpoznać Zespół Baastrupa? Chory skarży się na kłujący ból kręgosłupa. Odcinek kręgosłupa L4-L5 jest najmocniej na to narażony. Gdy pojawiają się problemy ze sprecyzowaniem miejsca obecności bólu warto sprawdzić mobilność przy wykonywaniu określonych ruchów. Zazwyczaj wydłużenie lędźwi sprawia ból, tak samo jak obracanie i zginanie.

Aby rozpoznać chorobę Baastrupa lekarz zleca testy na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Robi to również po to, aby rozróżnić go od syndromu kissing spine, omawianego wcześniej. Takie badania ukazują odległość wyrostków kolczastych, ich powiększenie, spłaszczenie lub stwardnienie stykających się, wewnętrznych powierzchni. Kolejnym z badań na rozpoznanie jest badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego, które może wykazać interspektywną wymianę torebki biodrowej i torbieli zewnątrzoponowej z torbielami nadtwardówkowymi. Badanie wykonuje się przy pomocy rezonansu magnetycznego.

Tylko na podstawie szeregu badań kręgosłupa lędźwiowego lekarz specjalista może postawić ostateczną diagnozę co do rozpoznania choroby – same objawy Baastrupa nie dowodzą jeszcze, że to właśnie to schorzenie jest ich przyczyną. Zdiagnozowanie tego zespołu chorobowego często rodzi duże problemy, gdyż objawy Baastrupa często mogą być mylone z innymi schorzeniami lub zostać błędnie rozpoznane.

Choroba baastrupa na zdjęciu RTG

Leczenie i łagodzenie objawów

Leczenie choroby Baastrupa jak i syndromu kissing spine odbywa się za pomocą środków medycznych lub chirurgicznych. Zastosowanie konkretnej metody leczenia zależy jednak od paru czynników. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do stadium choroby, a więc od poziomu jej zaawansowania. Do najczęstszych metod walki z zespołem Baastrupa należą: środki przeciwbólowe NLPZ lub opiody, relaksanty mięśniowe: baklofen, flexeril, skelaksyna. Dodatkową pomocą przy walce z bólem kręgosłupa lędźwiowego mogą być również ćwiczenia fizjoterapeutyczne, które rozciągną mięśnie zginaczy biodrowych jednocześnie wzmacniając mięśnie rdzeniowe. Pomoże to w rozładowaniu napięcia mięśniowego, co w konsekwencji doprowadzi do zmniejszenia lub całkowitego zaniku symptomów bólowych.

Ból można również złagodzić, regularnie uprawiając pilates i pozostałe ćwiczenia rozciągające.

Ale do jakiego lekarza z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Oprócz leczenia farmakologicznego zespół Baastrupa leczyć można także z pomocą chirurgii. Do takich chirurgicznych środków leczenia zalicza się stosowanie miejscowych iniekcji kortykosteroidów, które ujarzmiają ból. Zazwyczaj zastosowanie jednego zabiegu wystarcza, jeśli jednak schorzenie jest przewlekłe, wykonuje się od dwóch do nawet czterech. Iniekcja nie jest jedynym zabiegiem, aby wyleczyć chorobę, możemy również liczyć na wstawienie implantu międzykręgowego, wycięcie cyst lub dodatkowych kaletek maziowych. 

Ostateczną decyzję co do zastosowania leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego zawsze podejmuje lekarz w oparciu o przeprowadzone badania. Decydującymi czynnikami będą między innymi rodzaj i intensywność bólu odczuwanego przez pacjenta, poziom zaawansowania schorzenia oraz ryzyko jego pogłębienia. Zwykle to leczenie farmakologiczne wdrażane jest jako pierwsze, ale są przypadki, w których natychmiastowy zabieg chirurgiczny jest koniecznością.

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4762769/
  • Pramod K., Baastrup Syndrome or Kissing Spine Syndrome in Humans: Causes, Symptoms, Treatment, 2017.
  • Bednarczyk M., Choroba Baastrupa (kissing spine) – przyczyny, objawy, leczenie, 2017.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.