Loading...
Uroda

5 najczęstszych wad wzroku, które musisz znać

Szkło kontaktowe

Problemy z oczami dotykają coraz częściej także najmłodszych. Wady wzroku są w większości przypadków genetyczne, a tylko w niewielkim procencie nabyte. Duże znaczenie ma profilaktyka

5 najczęstszych wad wzroku:

Jak sobie radzić z krótkowzrocznością (mopią)? Co stosować, aby wada nie ulegała powiększeniu?

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej pojawiających się wad wzroku. Wiąże się ona z lepszym widzeniem obrazów znajdujących się blisko oczu, a tych oddalonych już nie. Podłożem krótkowzroczności jest najczęściej genetyka, ale może też pojawić się pod wpływem nieodpowiedniego korzystania z komputera czy telewizora. Wpatrywanie się ze zbyt bliskiej odległości w ekran to duże zagrożenie dla oczu. Trzeba zwracać szczególną uwagę na dzieci, które nagminnie popełniają ten błąd. Im szybciej zauważymy wadę, tym lepiej. Leczenie krótkowzroczności polega przede wszystkim na stosowaniu zabiegów chirurgicznych. Ta wada wzroku jest także korygowana za pomocą noszenia odpowiednich okularów bądź soczewek kontaktowych. Wybór jest bardzo duży, dlatego każdy dobierze odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Wystarczy zerknąć na stronę jednej z firm oferujących kilka rodzajów soczewek, aby upewnić się w tym przekonaniu i rozpocząć efektywne leczenie.

Dalekowzroczność (hyperopia) to kolejna częsta wada wzroku. Jak powstaje i czym wspomagać leczenie?

Dalekowzroczność uznaje się za schorzenie dziedziczne. Praca przy komputerze oraz czytanie to duże wyzwane dla osób, których dotknęła ta wada wzroku. Te i podobne im czynności wymagające skupienia oczu na punkcie znajdującym się w niewielkiej odległości, powodują bóle głowy i zmęczenie wzroku. Trzeba wiedzieć, że ta dolegliwość rozwija się wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest, aby zminimalizować złe nawyki i zacząć wcześnie dbać o swoje oczy. Najmniejsza wada wzroku to 2,5 dioptrii, ale może też dojść do 6 dioptrii. Co robić, aby nie dopuścić do szybkiego rozwijania się dalekowzroczności? Stosuje się przede wszystkim wypukłe soczewki sferyczne, które można używać na przemian z okularami. Wybór soczewek jest duży. Można zdecydować się m.in na innowacyjne hydrożelowe, które pozwalają na wyższy przepływ tlenu do rogówki.

Jakie są jeszcze inne częste wady wzroku?

Równie często pojawiająca się wada wzroku to astygmatyzm. Dotyka ona ludzi w różnym przedziale wiekowym i wiąże się z nieostrym widzeniem przedmiotów, zarówno z daleka, jak i z bliska. Co więcej, osobom, którym towarzyszy ta wada wzroku, często rozmywają się linie poziome, pionowe i kontury obrazów. Niektórzy doznają też poczucia zaburzenia przestrzeni. Astygmatyzm trzeba leczyć już od pierwszych symptomów, ponieważ zaniedbania prowadzą do różnych schorzeń w obrębie oczu i dolegliwości bólowych. W tego typu schorzeniu oczu używa się przede wszystkim soczewki torrycze, przeznaczone dla krótkowidzów i dalekowidzów.

Kolejne schorzenie dotykające znaczną część populacji to prezbiopia, czyli starczowzroczność. Niestety ta wada wzroku dotyka wszystkich, którzy ukończyli 40-45 rok życia. Czym się ona objawia? Pojawiają się trudności z widzeniem przedmiotów z bliska, ponieważ oko zaczyna tracić zdolności akomodacyjne. Obraz rozmywa się, dlatego czytanie jest często dużym problemem. Wadę tę koryguje się za pomocą soczewek wieloogniskowych, które umożliwią czytanie z bliska i z daleka.

Warto pochylić się jeszcze nad taką wadą jak zez. Coraz więcej małych dzieci cierpi na to schorzenie, a co najgorsze, leczenie nie jest wcale proste. Wada wzroku, jaką jest zez, objawia się nierównomiernym rozłożeniem gałek ocznych. U dzieci w większości przypadków jest to zez tzw. zbieżny, a u starszych rozbieżny. Przyczyn tej choroby jest kilka, a wśród nich można wymienić na pewno czynniki genetyczne, schorzenia mięśni ocznych i ośrodkowego układu nerwowego, ale też problemy z gałką oczną, oczodołem i wady refrakcji. Sposobów leczenia zeza jest sporo, ale stosuje się również okulary i soczewki kontaktowe, dzięki którym oko pobudzane jest do prawidłowej pracy.

Podsumowując, trzeba również wspomnieć o codziennej profilaktyce oczu. Oprócz leczenia chirurgicznego jest szereg innych sposobów korekcji wad wzroku, o czym należy pamiętać. Są to m.in:

  • krople i płyny do oczu;
  • soczewki i okulary;
  • dieta chroniąca naczynia włosowate siatkówki;
  • dobór odpowiedniego monitora i oświetlenia;
  • oszczędzanie oczu, robienie przerw w pracy;
  • wietrzenie mieszkania.

To tylko kilka wskazówek pomagających utrzymać oczy w dobrej kondycji. Liczy się również aktywność fizyczna, optymizm i sen oraz wiele innych czynników, które wpisują się do zdrowego stylu życia na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.