Loading...
Zdrowie

Czym jest tłuszczak i jak się go leczy?

Smutna kobieta która ma tłuszczaka stoi przy oknie

Czasami zdarza się, że na ciele pojawiają się pewne zmiany niewiadomego pochodzenia. Co więcej, najczęściej nie sprawiają one żadnych problemów w codziennym funkcjonowaniu, toteż nie od razu się je zauważa. Tak właśnie jest z tłuszczakami – miękkimi guzkami, które mogą pojawić się wszędzie na ludzkim ciele. Jak z nimi postępować? Na czym polega usuwanie tłuszczaków?

Czym tak naprawdę jest tłuszczak?

Z zewnątrz tłuszczak wygląda jak niewiadomego pochodzenia guzek, który jest miękki w dotyku. Co prawda może on pojawić się wszędzie na ciele, jednakże zazwyczaj obserwuje się go w okolicach ud, pośladków, brzucha czy tułowia. Może on tworzyć się przez długi czas, jednakże nie zawsze jest od razu zauważalny – nie jest to bolesny guzek.

Prawdę mówiąc, ilekroć mowa o tłuszczaku, chodzi o zmianę nowotworową tkanek miękkich, która jednak nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia i życia. Można podjąć się leczenia go na własną rękę, ale też nie ma nic dziwnego w zgłoszeniu się do lekarza z takim problemem, kiedy już się go spostrzeże.

Mimo że nie jest jasno stwierdzone, aby istniały jakieś wyraźne predyspozycje do pojawienia się tłuszczaka na ciele konkretnej osoby, wysnuwa się hipotezę, że może to być problem genetyczny. Poza tym dodatkowe czynniki, które hipotetycznie mogłyby wzmóc występowanie tego guzka to m.in.: otyłość, wiek – powyżej 40 roku życia, a także historia nowotworów w rodzinie.

Sposoby leczenia tłuszczaka

Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, jeśli zauważy się na własnym ciele obecność tłuszczaka. Można podjąć się samodzielnemu leczeniu, które nie będzie wiązało się z wdrażaniem chirurgicznych rozwiązań. Wszystko oczywiście zależy również od tego, jak duży ten tłuszczak jest i czy powoduje jakiś dyskomfort, a nawet ból, którego obecność może wystąpić przy dużych guzkach, które się rozrosły.

Domowym sposobem, który może pomóc, jeśli mowa o tłuszczakach, szczególnie w początkowej ich fazie, jest cykliczne wcieranie w nie oleju rycynowego, żelu aloesowego czy olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Ma to za zadanie załagodzić stan chorobowy i w miarę możliwości go uśmierzyć do tego stopnia, żeby nie rozrastał się jeszcze bardziej. Istnieją również preparaty, które mają za zadanie pomóc w leczeniu tłuszczaków.

Czy da się usunąć tłuszczaka?

Kiedy stan chorobowy powiększa się do tego stopnia, że zaczyna przeszkadzać w codziennym życiu albo po prostu nastaje potrzeba pozbycia się go, można go usunąć w bezpiecznych warunkach. Usuwanie tłuszczaków jest powszechne i sprawia, że dzięki temu pozbywa się całego stanu chorobowego, a nie tylko jego zauważalnych objawów. Taki zabieg oferuje np. https://febumed.pl/porady/328-Usuwanie-tluszczakow

Chirurgiczne usunięcie tłuszczaka odbywa się w warunkach laboratoryjnych pod znieczuleniem ogólnym albo miejscowym. Wszystko zależy od tego, jaką decyzję podejmie lekarz prowadzący zabieg oraz na co zgodzi się sam pacjent. Nie jest to proces skomplikowany ani długotrwały – w niedługim czasie można opuścić placówkę medyczną i udać się do domu. Wtedy pozostaje tylko kwestia zadbania o powstałą bliznę tak, aby nie wdało się w to miejsce żadne zakażenie.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.