Loading...
ChorobyUroda

Masz problem z łysieniem? Zainwestuj w perukę lub tupet!

Kobieta z wypadającymi włosami

Łysienie jest dość przykrą chorobą, ale niestety coraz popularniejszą, zwłaszcza u mężczyzn. Już około 6% kobiet przed 30 rokiem życia doświadcza tej przypadłości, a około 50% mężczyzn zaczyna tracić włosy jeszcze przed 50 rokiem życia. Czym konkretnie charakteryzuje się ta choroba, jakie są jej przyczyny i rodzaje, oraz jak temu zapobiegać?

Przyczyny łysienia

Powodów łysienia jest wiele. Może to być stres, czynniki genetyczne bądź skutek uboczny innych chorób. Podstawowy podział przyczyn rozróżnia się na łysienie bliznowaciejące i niebliznowaciejące. Do pierwszej grupy powodów zalicza się choroby dermatologiczne skóry głowy, choroby o podłożu genetyczno-dermatologicznym, czy przyczyny o podłożu poinfekcyjnym i pourazowym. Niebliznowaciejące podłoże łysienia określa łysienie rozlane, ograniczone oraz wrodzony całkowity brak lub zmniejszona liczba mieszków włosowych. Tak naukowo określa się źródło powstawania łysienia.

Mówiąc językiem potocznym, łysienie jest to choroba spowodowana niedoborami żywieniowymi, intensywnym odchudzaniem się, chemioterapią, czynnikami wrodzonymi czy zaburzeniami natury psychicznej, np. kompulsywne wyrywanie włosów. Może też występować jako współtowarzysząca innym chorobom, np. Hashimoto.

Rodzaje łysienia

Łysienie dzieli się na wrodzone i nabyte. Do wrodzonych zalicza się całkowity brak mieszków włosowych, wrodzone łysienie uogólnione oraz wrodzoną łysinę wynikającą z niedoboru limfocytów T.

W łysieniu nabytym rozróżnia się dwa podtypy – pierwotne i wtórne. Łysienie nabyte pierwotne klasyfikuje choroby takie jak łysienie androgenowe i plackowate. Konsekwencjami innej choroby jest łysienie wtórne, spowodowane jest utratą włosów ze względu na choroby tarczycy, niedobór składników żywieniowych czy łojotokowego zaplenia skóry.

Zapobieganie

Wychodząc naprzeciw potrzebom osobom zmagającym się tym problemem, wiele sklepów oferuje bogatą ofertę peruk, tupetów clip in, produkowanych zarówno z włosów syntetycznych jak i naturalnych. Co ważne, w sklepach pragnących sprostać oczekiwaniom swoich klientów, istnieje możliwość indywidualnego zamówienia peruki coś w stylu ubrania szytego na miarę. Peruki naturalne niczym nie różnią się od “prawdziwych” włosów a pomagają skutecznie zakryć łysinę. Jest to najlepszy, a w dodatku najszybszy sposób na ukrycie choroby. Co prawda nie zahamuje to rozwoju łysiny, ale znacząco zatuszuje jej brak.

Za co warto docenić peruki?

Zalety peruk:

  • Wyglądają jak prawdziwe włosy i są również zrobione z prawdziwych i syntetycznych włosów;
  • Można dowolnie zmieniać fryzurę – jednego dnia krótki bob, następnego długi warkocz z grzywką;
  • Są w przystępnej cenie. Jeszcze kilka lat temu faktycznie peruki były drogie, natomiast obecnie coraz częściej są dofinansowania do zakupu i sama cena zmalała;
  • Istnieje możliwość przymierzenia peruki w domu. Coraz częściej sklepy z perukami wychodzą z komfortową ofertą do klienta, oszczędzając mu wyprawy do sklepu, poprzez dostarczenie peruki do przymiarki w domu;
  • Można indywidualnie dopasować perukę pod swoje preferencje.

Źródła:

  • Brzezińska-Wcisło L., Rakowska A., Rudnicka L., Bergler-Czop B., Czuwara J., Maj J., Olszewska M., Placek W., Reich A., Zegarska B., Androgenetic alopecia. Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society, /Przegl Dermatol 2018, 105,1–18.
  • Styczeń P., Włosom na ratunek, Art of Beauty, Nr 2 2015.
  • Sudnik W., Rola selektyn E, L i P w patomechanizmie łysienia plackowatego. Rozprawa doktorska, Katedra i Klinika Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Poznań 2012.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.