Loading...
Choroby

Choroby tarczycy – rodzaje i objawy

Kobieta trzymająca się za szyję


Schorzenia tarczycy bardzo często długo przebiegają bezobjawowo lub ich objawy są lekceważone przez chorego. Niestety niedoczynność i nadczynność tarczycy, a także choroby autoimmunologiczne nie powinny być bagatelizowane, gdyż prawidłowa praca gruczołu jest bardzo ważna dla naszego organizmu.

Czym jest tarczyca?

Tarczyca jest jednym z gruczołów wewnętrznych, umiejscowionym poniżej krtani, z przodu szyi. Jej zadaniem jest wydzielanie do krwi hormonów odpowiedzialnych za regulowanie przemiany materii, poziom syntezy białek, kontrolowanie działania układów krążenia, płciowego i nerwowego, odpowiednie zużycie tlenu w komórkach, a także gospodarkę wapniowo-fosforanową. Hormony tarczycy mają także wpływ na nasz wygląd i ogólne samopoczucie. Rola tego niewielkiego gruczołu jest więc bardzo istotna dla naszego prawidłowego funkcjonowania.

Jakie choroby tarczycy występują najczęściej?

Zaburzenia pracy tarczycy mogą polegać na nadmiernej lub niewystarczającej produkcji hormonów – trijodotyroniny i tyroksyny. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z nadczynnością, a w drugim niedoczynnością tarczycy. Nieleczona nadczynność tarczycy może być przyczyną wielu powikłań, w tym bardzo groźnego przełomu tarczycowego, który pod wpływem wzrostu stężenia hormonów powoduje niewydolność serca oraz zaburzenia świadomości. Z kolei niedoczynność tarczycy może wywołać choroby układu sercowo-naczyniowego, depresję, niedokrwistość, a nawet nawracające poronienia. Jedną z chorób tarczycy jest również Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie gruczołu, w wyniku którego układ immunologiczny niszczy białka tarczycowe i upośledza enzymy odpowiedzialne za syntezę hormonów tarczycy.

Jakie są objawy chorób tarczycy?

Nadmierny spadek masy ciała, nerwowość, potliwość, drżenie rąk, problemy ze snem, a nawet zaburzenia rytmu serca, niewydolność wieńcowa i problemy ze wzrokiem to jedne z najczęstszych objawów nadczynności tarczycy. Jeśli chory skarży się na przyrost masy ciała, senność, uczucie ciągłego zimna i depresję może być to spowodowane niedoczynnością tarczycy. Podobne objawy może dawać również choroba Hashimoto.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli stwierdzimy u siebie objawy schorzeń tarczycy powinniśmy niezwłocznie udać się do endokrynologa w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.