Loading...
Badania

Co musisz wiedzieć o rezonansie magnetycznym?

Rezonans magnetyczny

Badania obrazowe (RTG, USG, TK, RM) umożliwiają, z wykorzystaniem różnych rodzajów oddziaływania fizycznego, na zobrazowanie struktur fizjologicznych i zmian patologicznych w organizmie, takich jak m.in. złamania, zwyrodnienia, guzy, torbiele, martwice, stany zapalne czy zmiany zanikowe. Stanowią zasadniczy element procesu diagnostycznego, w wielu przypadkach umożliwiają monitorowanie prowadzonego leczenia. Ultrasonografia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny są badaniami służącymi do obrazowania narządów wewnętrznych, są wykorzystywane w ortopedii, neurologii, onkologii, pulmonologii, reumatologii i innych dziedzinach medycyny.

Rezonans magnetyczny (RM, MRI) jest bardzo dokładną metodą obrazowania tkanek miękkich ludzkiego ciała, położonych głęboko, niewidocznych w innych badaniach na przykład w badaniu ultrasonograficznym. W badaniu MRI wykorzystuje się właściwości magnetyczne cząsteczek wody w organizmie człowieka, a ściślej protonów w jądrach wodoru, które poddane działaniu pola magnetycznego ulegają uporządkowaniu. Działanie fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości zmienia ich stan, oddają energię, wysyłają fale o tej samej częstotliwości (rezonans) odbierane przez czujniki tomografu, następnie przetwarzane komputerowo na obraz przekrojowy. Przetwarzanie komputerowe pozwala na powstanie obrazów trójwymiarowych obrazów badanych narządów.

Zalety, wskazania do rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny w porównaniu z innymi badaniami radiologicznymi wykorzystującymi promieniowanie rentgenowskie jest nieinwazyjny, bo fale radiowe i pole magnetyczne są dla organizmu człowieka nieszkodliwe. Dużym plusem jest możliwość uzyskania obrazów bardzo dokładnych o dużym kontraście, w wielu płaszczyznach. Rezonans magnetyczny umożliwia badanie, zarówno wybranych narządów, jak i pozyskanie obrazu całego ciała. Pozwala on na bezpieczne i szybkie badanie tkanek miękkich, mięśni, stawów, kości oraz układu nerwowego. Diagnostyka z wykorzystaniem rezonansu jest szczególnie przydatna do wykrywania zmian nowotworowych, przerzutów, do analizy rozległych obrażeń oraz do lokalizowania przyczyn bólu. Wskazaniem do wykonania badania RM jest diagnostyka schorzeń układu nerwowego, guzów, zmian nowotworowych, stanów zapalnych i urazów tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian w układzie mięśniowym oraz w obrębie układu szkieletowego.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego

Badanie RM jest bezbolesne, wymaga jedynie przebywania w bezruchu podczas badania trwającego zazwyczaj od 20 do 60 minut. Przed badaniem należy poinformować o wszczepionych urządzeniach elektrycznych (np. implant ślimakowy, rozrusznik serca), o wszczepionych implantach, obcych ciałach metalicznych, ewentualnej ciąży, klaustrofobii, alergiach i reakcjach uczuleniowych na kontrast. W Centrum Diagnostyki Obrazowej Szpitala Carolina podczas rejestracji personel medyczny udzieli wszystkich informacji niezbędnych do odpowiedniego przygotowania się do badania i ewentualnych przeciwwskazań. Zobacz: https://carolina.pl/centrum-diagnostyczne/rezonans-magentyczny/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.