Loading...
Zdrowie

Jak rozpoznać alergię zimą? Porady

Alergia zimą

W chłodniejszych miesiącach wiele osób może zauważyć u siebie objawy takie jak katar, ból gardła, łzawienie oczu czy uczucie duszności. Często są one kojarzone z sezonowymi przeziębieniami. Co, jeśli dolegliwości się przedłużają? Jest to uporczywa infekcja czy może oznaki alergii? Po czym poznać, że mamy do czynienia z alergią zimą?

Alergia zimą – czy to możliwe?

Okres zimowy można kojarzyć z ulgą dla alergików. W końcu drzewa i trawy, które uwalniają do środowiska uczulające pyłki, zakończyły już okres wegetacji. Niestety nadejście mrozów i opady śniegu nie eliminują ze środowiska wszystkiego, co może wywoływać objawy alergii. Typowo jesienno-zimowymi alergenami są roztocza kurzu domowego i pleśnie, a sierść zwierząt może uczulać przez cały rok. Objawy mogą się pojawiać z taką częstością i intensywnością, z jaką występuje kontakt z alergizującymi substancjami.

Alergia i przeziębienie – podobieństwa i różnice

Część symptomów chorób alergicznych i zimowych infekcji są wspólne – stąd częste trudności w rozpoznaniu choroby. W obu przypadłościach będziemy mieli do czynienia z obrzękiem błony śluzowej nosa, katarem, spływaniem wydzieliny z tyłu gardła i kaszlem. Co zatem odróżnia alergię od przeziębienia? W alergii rzadziej pojawia się gorączka i ból gardła, a dużo częściej kichanie. W przeziębieniu nie spotkamy się ze świądem nosa, łzawieniem i świądem oczu, co jest częstym objawem alergii.

Rozpoznanie alergii zimą

Należy zwrócić szczególną uwagę na charakterystyczne objawy występujące u alergików. Na ich czele stoi świąd nosa, uszu, oczu i gardła. W dodatku objawy alergiczne mogą trwać przez wiele tygodni, podczas gdy nieleczone przeziębienie utrzymuje się do 14 dni. W rozpoznaniu przeziębienia znaczenie może mieć informacja o kontakcie z osobami z infekcją, np. w pracy czy w przedszkolu, a w rozpoznaniu alergii ważna jest informacja o styczności z potencjalnymi alergenami. [1], [2]

Alergie zimą – leczenie

Terapię alergii należy rozpocząć tak szybko, jak to możliwe. Współczesna medycyna posiada wiele rozwiązań na minimalizowanie dokuczliwych objawów. Wiele lekarstw jest dostępne bez recepty, ale jeśli to początek Twojej przygody z alergią, warto sięgnąć po poradę lekarską.

Do leków przeciwalergicznych należą preparaty antyhistaminowe. Takie tabletki na alergię dla dorosłych są dobrze tolerowane. Leki nowszych generacji, np. bilastyna, nie wywołują efektu usypiania. Ich działanie polega na tłumieniu kaskady reakcji doprowadzających do objawów alergicznych. Dla niektórych korzystne okazują się preparaty ze sterydami, bo mają działanie przeciwzapalne. Występują w kilku formach do stosowania, np. donosowej, która sprawdzi się w minimalizowaniu obrzęku i świądu nosa.

Po wyciszeniu objawów i ustąpieniu sezonu zimowego lekarz przedstawi Ci sposoby na przewlekłe i doraźne leczenie alergii. Niektórzy osiągną korzyść z odczulania.

Rozpoznanie alergii zimą jest utrudnione, ale nie niemożliwe. Jeśli tylko przedłużają się u Ciebie objawy przypominające przeziębienie, warto zgłosić się na konsultację lekarską. Doświadczony specjalista nie da się zwieść maskom utrudniającym właściwą diagnozę.

Bibliografia

[1]       A. Lipiec i P. Rapiejko, „Alergia czy przeziębienie – temat wciąż aktualny ”:, Alergoprofil, t. 17, nr 3, Art. nr 3, maj 2021, doi: 10.24292/01.AP.173310521.

[2]       R. B. Turner, „The Common Cold”, Mandell, Douglas, and Bennett’s Principles and Practice of Infectious Diseases, s. 748-752.e2, 2015, doi: 10.1016/B978-1-4557-4801-3.00058-8.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.