Loading...
Zdrowie

Co to jest kołdra obciążeniowa i kiedy warto z niej korzystać?

Kobieta śpi pod kołdrą obciążeniową

Kołdra obciążeniowa, zwana również sensoryczną, coraz częściej zalecana jest przez fizjoterapeutów w przypadku problemów ze snem i stanów lękowych. Kołdry obciążeniowe wykorzystywane są w terapii zaburzeń sensorycznych u dzieci, ale z powodzeniem mogą być również stosowane przez dorosłych. Na czym polega działanie kołdry i kto powinien z niej korzystać?

Jak działa kołdra obciążeniowa?

Jak działa kołdra terapeutyczna? Co sprawia, że pomaga uporać się z problemami z zasypianiem i bezsennością? Kołdry obciążeniowe były stosowane od dawna, ale przede wszystkim w szpitalach i w różnych ośrodkach terapeutycznych. Stosowali je również często rodzice dzieci, które z różnych powodów wymagały terapii integracji sensorycznej. Obecnie po kołdry obciążeniowe coraz częściej sięgają również osoby dorosłe. I trudno się dziwić. Coraz częściej borykamy się z niepokojem, niepewnością i stanami depresyjnymi. Nasz organizm, przytłoczony na co dzień nadmiarem bodźców, nie potrafi efektywnie w nocy wypoczywać. Ciężar kołdry obciążeniowej powinien nam w tym pomóc. Kołdra terapeutyczna naciska równomiernie na ciało, stymulując w ten sposób nasz układ czucia głębokiego, którego receptory obecne są między innymi w mięśniach, ścięgnach i stawach. W efekcie osoby nadmiernie pobudzone, czują się uspokojone i zrelaksowane. Dzięki temu nasz organizm lepiej się regeneruje podczas snu, zmniejszamy stan niepokoju i poprawiamy naszą koncentrację.

Jaka jest najlepsza kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła kołdra, dopiero jak weźmiesz ją do ręki, poczujesz znaczną różnicę. Jest ona wypełniona szklanymi kuleczkami, które są odpowiedzialne za jej ciężar. Takie wypełnienie jest czasem niewyczuwalne w dotyku, ale gwarantuje dość intensywny nacisk w momencie przykrycia kołdrą. W ofercie wielu sklepów znajdziesz różne modele kołder terapeutycznych, które będą się różnić kolorem, wielkością i wagą. Z czego wykonane są takie kołdry? Niewątpliwie bawełna jest najpopularniejszym materiałem. Jaka jest najlepsza kołdra obciążeniowa? Przede wszystkim powinna być dostosowana do wagi osoby, która będzie pod nią spać. Zakłada się, że powinna stanowić około 10% masy ciała. Tylko w niektórych przypadkach terapeuta może zależeć nieco cięższą lub lżejszą kołdrę. Powinna być też ona odpowiedniej wielkości, żeby można się nią było wygodnie przykryć. Poza tym warto się przyjrzeć, z jakiego jest wykonana materiału. Musi być miękka, przyjemna w dotyku i łatwa do czyszczenia.

Kto powinien korzystać z kołdry terapeutycznej?

Spanie pod kołdrą obciążeniową pomaga zmniejszyć zaburzenia i skutki wynikające z takich chorób jak ADHD, zespół Aspergera, zespół Tourette’a czy autyzm. Oczywiście kołdra terapeutyczna powinna być w tych przypadkach dodatkowym uzupełnieniem kompleksowej terapii. Ciężar kołdry działa relaksująco na organizm i pomaga zasnąć. Stosowanie kołdry obciążeniowej może wpłynąć na poprawę jakości snu, złagodzenie rozdrażnienia i pozbycie się kłopotów z koncentracją. Niektórzy terapeuci polecają ją również w przypadku pierwszych objawów choroby Parkinsona, Alzheimera i demencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.