Loading...
Choroby

Czy choroba prostaty ma wpływ na niepłodność?

chora prostata

Dookoła związków prostaty z płodnością jest sporo mitów. Niekoniecznie każdy problem z prostatą będzie oznaczał niepłodność. Może jednak mieć na nią wpływ.

Łagodny rozrost prostaty a niepłodność

Na początek dobra wiadomość. Najpowszechniejszy problem z prostatą – łagodny rozrost prostaty – nie ma bezpośredniego wpływu na płodność. Prowadzi raczej do dyskomfortu związanego z oddawaniem moczu, niż do problemów w łóżku. Dotyka w dodatku głównie panów po 50., a nawet 70. roku życia, więc raczej nie osób, które dopiero planują potomstwo. Takie łagodne problemy z prostatą nie wymagają też najczęściej inwazyjnych terapii, takich jak operacja czy silne leki.

Zdarza się, że pojawiają się również u panów w młodszym wieku. Wówczas można sięgać po naturalne środki, takie jak Prostamol Uno z ekstraktem z owoców palmy karłowatej.

Zapalenie gruczołu krokowego nie wpływa na płodność?

O ile łagodny rozrost prostaty zdarza się raczej starszym panom, to zapalenie gruczołu krokowego może przytrafić się w każdym wieku. Winna może być rzeżączka, osłabiona odporność czy przebyte zabiegi i choroby urologiczne. Leczenie odbywa się najczęściej za pomocą antybiotykoterapii. Pomocniczo można też wprowadzić zmiany w stylu życia, np. zrezygnować z moczopędnych napojów.

Ta banalna przypadłość nieleczona może prowadzić do obniżenia jakości nasienia – plemniki w wyniku ciągłej infekcji i podwyższonej temperatury mogą być mniej niż zwykle ruchliwe, co utrudni zapłodnienie. Dlatego nie warto ignorować tego typu problemów z prostatą, szczególnie gdy w planach jest potomstwo.

Uwaga – o ile inne problemy z prostatą diagnozuje się w badaniu urologicznym (przez odbyt), tu konieczne będzie najczęściej badanie moczu pod kątem obecności bakterii. Czasem wykonuje się też USG.

Nowotwory prostaty a niepłodność

Związek poważniejszych chorób prostaty z płodnością nie jest oczywisty. Ciekawe badania na ten temat przeprowadzili między rokiem 1994 a 2014 Szwedzi. Zbadali losy mężczyzn, którzy 20 lat wcześniej spłodzili dziecko. Ci, którzy przeszli wcześniej terapię leczenia niepłodności, częściej chorowali w kolejnych latach na raka prostaty. Chorowali też w młodszym wieku – również przed 55 r.ż.

Okazuje się więc, że istnieje związek pomiędzy problemami z prostatą a niepłodnością, ale nieco inny, niż powszechnie się sądzi – to terapia bezpłodności może zwiększać ryzyko pojawienia się raka, a nie odwrotnie. Płodności nie zmniejsza sam nowotwór, ale metody walki z nim, takie jak radioterapia czy chemioterapia. Również operacja wycięcia gruczołu prostaty, który produkuje płyn potrzebny do tworzenia plemników, z oczywistych względów uniemożliwia później spłodzenie potomka.

Źródła:

  1. https://www.nhs.uk/news/cancer/male-infertility-linked-increased-prostate-cancer-risk/
  2. https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/prostate-cancer/practical-emotional-support/sex-relationships/infertility-prostate-cancer-treatment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.