Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Czy częsta dezynfekcja rąk szkodzi?

Kobieta dezynfekuje dłonie.

Częste i dokładne mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych takich jak: przeziębienie, grypa, opryszczka, zatrucia pokarmowe i choroby pasożytnicze. Jednak u osób mających skórę suchą i wrażliwą może powodować zaczerwienienie i pękanie skóry związane z naruszeniem bariery hydrolipidowej. W jaki sposób skutecznie chronić siebie i swoich bliskich przed patogenami, a jednocześnie dbać o naszą skórę?

Dlaczego tak ważne jest mycie rąk?

Mycie rąk to najprostszy i najtańszy sposób, by skutecznie bronić się przed bakteriami, wirusami i innymi patogenami opowiadającymi za wiele chorób np. salmonellę, grypę, WZW typu A. Te drobnoustroje towarzyszą nam każdego dnia. Znajdują się na wózkach w sklepie, klamkach restauracji czy poręczach w autobusie. Wszędzie tam, gdzie mamy kontakt z innymi osobami. Szacuje się, że każde dotknięcie przedmiotu znajdującego się w przestrzeni publicznej powoduje, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek różnych drobnoustrojów. Wystarczy kilka minut oraz woda z mydłem, aby zmniejszyć ich ilość o 90%. Często zastanawiamy się, dlaczego niektóre osoby rzadziej chorują niż inne? Dbałość o higienę naszych dłoni jest jedną z przyczyn, dlatego już od najmłodszych lat powinniśmy wyrabiać w sobie nawyk, by myć dłonie przed przygotowywaniem posiłku oraz jego spożywaniem, po wejściu do domu oraz po opuszczeniu toalety. Jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody i mydła, możemy zastosować żele i płyny do dezynfekcji. Niestety, zawierają one alkohol w wysokim stężeniu, który skutecznie niszczy drobnoustroje, ale jednocześnie narusza barierę lipidową skóry, zmienia pH skóry oraz fizjologiczną florę i uszkadza naskórek.

Nadmierna suchość i egzema

Nadmierna higiena rąk może powodować podrażnienia skóry. Może także zaostrzać istniejące choroby skóry lub być czynnikiem wywołującym. Niestety preparaty odkażające działają drażniąco i wysuszająco. Mogą powodować wyzysk z podrażnienia, egzemę lub wyprysk alergiczny związany z długotrwałym narażeniem skóry na czynniki, które wcześniej były dla skóry obojętne. Środki dezynfekcyjne mogą wywoływać również reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne.

Chroń skórę!

Do mycia używaj mydeł bezzapachowych hipoalergicznych. Zapach to nic innego jak dodatek chemiczny, który może dodatkowo podrażniać skórę. Kilka razy w ciągu dnia wsmarowuj krem nawilżający w skórę dłoni, a na noc nałóż krem odbudowujący naturalny płaszcz lipidowy. Jeśli już doszło do uszkodzenia skóry, zastosuj kremy specjalistyczne, takie jak krem na egzeme Bepanthen Sensiderm, który zmniejsza świąd i wspomaga regenerację uszkodzonego naskórka. W przypadku tego typu schorzeń najważniejsza jest regularność. Krem należy stosować jak najczęściej, co pozwoli na odnowę bariery lipidowej i będzie stanowiło swojego rodzaju opatrunek na uszkodzoną skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.