Loading...
Choroby

Czy mogę prowadzić samochód i uprawiać sport po laserowej operacji oczu?

Mężczyzna prowadzi samochód po laserowej operacji oka

Wybierając konkretną metodę laserowej operacji oczu lekarz bierze pod uwagę także tryb życia pacjenta. Osoby, które muszą dojeżdżać do pracy samochodem, a po niej lubią udać się prosto do siłowni lub na trening piłkarski nie wyobrażają sobie, że laserowa operacja oczu na długo wyłączy je z codziennej rutyny.

“Długo” to termin względny – sprawdź ile czasu musi minąć, żebyś mógł bez obaw siąść za kierownicą i powrócić do uprawiania ulubionego sportu. 

Prowadzenie samochodu

Jeśli operacja laserowej korekcji wzroku przebiegła bez komplikacji, będziesz w stanie prowadzić samochód już po 24-48 godzinach od zabiegu. We wczesnym stadium rekonwalescencji naturalną reakcją jest lekki obrzęk oczu związany z samym zabiegiem oraz z przystosowaniem się do nowego kształtu rogówki, co może utrudniać skupienie się na prowadzeniu auta. Mogą pojawić się także inne dolegliwości, które ustąpią z czasem – efekt halo, nadmierne wysychanie śluzówek, nadwrażliwość na światło, szybsze męczenie się oczu.

Jeśli Twoje oczy były operowane jedną z metod powierzchniowych (np. EBK, TRANS PRK), odzyskasz komfort widzenia pozwalający na dłuższą jazdę samochodem po 1-2 tygodniach. 

Jeśli poddano Cię zabiegowi jedną z metod głębokich (np. Lasik, Femtolasik), będziesz mógł ruszyć w dłuższą trasę już po kilku dniach. 

Pamiętaj, że w pierwszych dniach po zabiegu wzrok może się jeszcze stabilizować, zatem należy być bardziej ostrożnym – zwłaszcza w słońcu (trzeba sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne) oraz po zmierzchu (możemy mieć problemy z akomodacją). Zresztą stabilizacja wzroku trwać będzie jeszcze przez jakiś czas – inny dla każdego pacjenta – dlatego jeśli objawy nie ustępują przez kilka tygodni, zgłoś się na wizytę kontrolną. 

Uprawianie sportu

W przypadku sportowców zawodowych i wyczynowych:

  • Lekkie ćwiczenia aerodynamiczne ćwiczenia (bieganie, aerobik) – powrót do ćwiczeń możliwy jest po około dwa tygodniach.
  • Sporty wodne – powrót do ćwiczeń możliwy jest po około miesiącu.
  • Sporty kontaktowe (sztuki walki, gry zespołowe) – należy ograniczyć na około dwa miesiące.
  • Sporty ekstremalne (skok na bungee, nurkowanie na dużych głębokościach) – należy ograniczyć na około trzy miesiące.

Jeśli ćwiczysz dla przyjemności, drobne ćwiczenia o mniejszej intensywności można wykonywać już kilka dni po zabiegu, pilnując jednak, aby pot nie dostał się do oczu i aby ich nie trzeć. W drugim tygodniu rekonwalescencji można bezpiecznie uprawiać sporty, takie jak tenis, squash czy pływanie, wymagana jest jednak adekwatna ochrona okularami/goglami. Sporty siłowe (boks, sztuki walki, narty wodne i zapasy sumo) wymagają kolejnych dwóch tygodni regeneracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.