Loading...
Suplementy

Domowe ziołolecznictwo, czyli tryptofan-suplement

Kobieta wstaje z łóżka wspana i wypocząta po śnie

Wstępne badania kliniczne sugerują, że prekursory serotoniny, takie jak L-tryptofan, mogą pomóc kontrolować apetyt i wspierać utratę wagi. Serotonina to neuroprzekaźnik odgrywający kluczową rolę w nastroju, apetycie i regulacji metabolicznej. Odpowiada również za ilość wytwarzania w organizmie melatoniny, czyli hormonu, który ułatwia zasypianie i zapewnia dobrej jakości sen. Tryptofan – suplement podawany w za małych ilościach lub wcale, zwiększa niepokój i drażliwość u ludzi oraz może modulować agresywność i reakcję na stres u zwierząt.

Jak zażywać tryptofan i czego unikać?

Rozważając stosowanie suplementów ziołowych, zasięgnij porady lekarza. Możesz również rozważyć skonsultowanie się ze specjalistą, który jest przeszkolony w stosowaniu ziołowych/zdrowotnych suplementów. Jeśli zdecydujesz się użyć tryptofan-suplement, użyj go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub innego pracownika służby zdrowia. Nie używaj go więcej niż jest to zalecane na etykiecie. Zadzwoń do lekarza, jeśli stan, który leczysz tryptofanem, nie poprawi się lub pogorszy się podczas stosowania tego produktu.

Unikaj przyjmowania suplementu ziołowego zawierającego ziele dziurawca równolegle z tryptofanem. Unikaj używania tryptofanu razem z innymi ziołowymi suplementami, które również mogą powodować senność, w tym 5-hydroksytryptofanem (5-HTP), tatarakiem, makiem kalifornijskim, kocimiętką, chmielem, dereniem jamajskim, zielem dziurawca, jarmułką, walerianą lub yerbą mansa. Unikaj w tym czasie także produktów, które mogą podnieść poziom serotoniny. Obejmuje to 5-HTP i S-adenozylometioninę.

Tryptofan może zaburzać myślenie lub reakcje. Zachowaj ostrożność, jeśli prowadzisz samochód lub robisz cokolwiek, co wymaga czujności.

Przyjmowanie tryptofanu z innymi lekami

Suplementacja tego aminokwasu z innymi lekami, które powodują senność, może pogorszyć jego efekt. Zapytaj swojego lekarza przed zażyciem tego leku z tabletką nasenną, lekiem przeciwbólowym, środkiem rozluźniającym mięśnie lub lekiem na lęk, depresję lub drgawki.

Nie zażywaj tryptofanu bez porady lekarskiej, jeśli używasz któregokolwiek z następujących leków:

  • Tramadol,
  • lek na kaszel zawierający dekstrometorfan,
  • leki stosowane w leczeniu chorób psychicznych, takie jak chlorpromazyna (Thorazine), flufenazyna (Prolixin), tiorydazyna (Mellaril) i inne,
  • Meperydyna lub Pentazocyna,
  • środki uspokajające.

Mogą to być wszelkie lekarstwa na receptę i bez recepty, witaminy i produkty ziołowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.