Loading...
Dom i rodzina

Ekstrawertyk – co wyróżnia ten typ osobowości?

Kobieta z osobowością ekstrawertyczną

Według psychologów można mówić o kilku głównych typach osobowości. Obok skrytych introwertyków, drażliwych neurotyków i osób z emocjonalną równowagą wyróżnia się otwartych ekstrawertyków. Każdy z typów osobowości opisać można innym zestawem cech charakterystycznych. Jak jest w przypadku ekstrawertyków? Jakie właściwości wyróżniają ten rodzaj osobowości? Skąd wiedzieć, że jest się ekstrawertykiem?

Ekstrawertyk, czyli… kto? Dowiedz się, czym jest osobowość ekstrawertyczna!

Pochodząca z języka łacińskiego, definicja ekstrawertyka najlepiej pokazuje, jak należy rozumieć to słowo. „Extra” to po łacińsku „na zewnątrz”, z kolei „vertere” to „zwracać się”. Można więc łatwo wywnioskować, czym charakteryzuje się ten typ osobowości. Ekstrawertyk lubi, gry uwaga otoczenia skupia się na nim. Czerpie przyjemność z przebywania wśród ludzi i odmiennie, niż introwertyk, koncentruje się na otaczającym go środowisku, a nie na sobie samym. Jest dynamiczny i skoncentrowany na działaniu. Często może pochwalić się wieloma pasjami, które realizuje w wolnym czasie. Co jednak najistotniejsze, ekstrawertyk świetnie odnajduje się w nowych sytuacjach, a zawieranie znajomości z obcymi osobami jest dla niego proste.

Energię pobieraną z otoczenia zamienia na pewność siebie i otwartość. Żeby lepiej zrozumieć, kto to ekstrawertyk warto przyjrzeć się szczegółowym cechom opisującym ten typ osobowości.

Cechy charakteryzujące ekstrawertyków. O tym, co wyróżnia osobowość ekstrawertyczną!

Opisując ekstrawertyzm można posłużyć się względnie stałym zestawem cech charakteru. Najlepiej oddają one pełen obraz ludzi z tym temperamentem. Warto jednocześnie pamiętać, że ekstrawertyk ma nie tylko same zalety. Cechy ekstrawertyka są dość zróżnicowane, a osoby te zmagają się z wieloma problemami.

Do cech ekstrawertyków zalicza się:

 • towarzyskość i otwartość,
 • gadatliwość i żywotność,
 • łatwa adaptacja w nowym środowisku,
 • beztroska i pewność siebie,
 • krótka pamięć i impulsywność,
 • zdolność do popadania w histerię w sytuacjach stresowych,
 • nerwowość w okresie bezczynności.
Ekstrawertyk jako typ osobowości
Źródło: Pexels.com

Wiadomo już kto to ekstrawertyk, więc teraz warto zastanowić się nad opozycyjnym dla niego typem osobowości. O czym mowa?

Ekstrawertyzm a introwertyzm

W myśl przyjętej klasyfikacji całkowicie przeciwstawnym temperamentem do ekstrawertyzmu jest introwertyzm. Mowa tu o osobach, które zdecydowanie lepiej czują się same ze sobą, a przebywanie w towarzystwie przez długi czas rozładowuje ich baterie. Introwertycy mają kłopot z odnalezieniem się w nowej sytuacji. Obawiają się rzeczy, które ekstrawertyk wykonuje bez mniejszego problemu. Stres wywołuje konieczność wykonania telefonu, szukanie pracy, zmiana miejsca zamieszkania, czy poznawanie nowych osób. Introwertycy są również bierni i w odróżnieniu od ekstrawertyków, nie zawsze potrafią podejmować decyzje. Są łagodni, nie lubią konfliktów oraz stronią od sytuacji, gdy to oni znajdują się w centrum zainteresowania.

Skąd wiedzieć, że jest się ekstrawertykiem?

Warto zdawać sobie sprawę, że dany typ osobowości nie musi być jedynym u danego człowieka. Często mówi się o tak zwanej „osobowości dominującej”. Jak dowiedzieć się, czy jest to akurat ekstrawertyzm? Może to właśnie mój typ osobowości jest ekstrawertyczny?

Pomogą w tym odpowiedzi na poniższe pytania:

 • Czy lubisz występować przed publicznością, a prezentacje np. w pracy i w szkole nie wywołują u Ciebie stresu?
 • Masz siłę na spotkania z przyjaciółmi nawet po ciężkim dniu w pracy?
 • Często szukasz okazji do wyjścia z domu, a bezczynność Cię irytuje?
 • Masz pasje, w które jesteś bardzo zaangażowany?
 • Czy zmiana pracy lub pojawienie się w nowym towarzystwie napełniają Cię dobrą energią?
 • Czy przed wykonaniem telefonu stawiasz na spontaniczną rozmowę, zamiast układania sobie w głowie jej możliwego scenariusza?

Jeśli na większość z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to z dużym prawdopodobieństwem dominuje u Ciebie osobowość ekstrawertyczna!

Pochodząca z języka łacińskiego definicja ekstrawertyka, już sama w sobie opisuje usposobienie ludzi o tym typie osobowości. Otwartość, gotowość na zmiany i towarzyskość to jedne z niewielu cech, jakimi można opisać ekstrawertyków. Na tle introwertyków, neurotyków, czy osób o równowadze emocjonalnej ekstrawertycy odróżniają się swoją pozytywną energią. Mnogość pasji i dynamizm pcha ich życie do przodu, a bezczynność jest powodem do gorszego samopoczucia, a nie przyczynkiem do relaksu.

Autor:
Dagmara Kozińska – psycholog, terapeuta, bloger

Źródło:

 • Basiaga- Pasternak J., Łysak T. Typ osobowości i emocjonalności a efektywność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.