Loading...
Choroby

Jak rozpoznać przepuklinę i czym się objawia? Dowiedz się komu grozi

Przepuklina u mężczyzny

Przepuklina to nic innego jak tylko patologiczne uwypuklenie pewnej konkretnej jamy ciała. Występuje szczególnie często w przypadkach, kiedy pacjent ma osłabione partie brzuszne. Podpowiadamy, jakie rodzaje przepukliny występują u człowieka oraz jakie są ich objawy i kiedy warto zgłosić się do lekarza.

Co to jest przepuklina?

Przepukliną nazywamy wybrzuszenie, które pojawia się najczęściej na osłabionych partiach brzucha. Spowodowana jest przesuwaniem się narządów wewnętrznych. Ludzie cierpią najczęściej na przepukliny:

  • pachwinowe,
  • pępkowe,
  • udowe.

Rozpoznanie przepukliny nie jest trudne. Najczęściej jest ona wyczuwalna w dotyku, bardzo często można także dostrzec ją gołym okiem.

Skąd wiadomo, że mamy do czynienia z przepukliną?

Przepuklina to przypadłość, której objawy są bardzo swoiste i zawsze takie same. Właśnie dlatego jest chorobą którą bardzo łatwo rozpozna nawet lekarz pierwszego kontaktu. Głównym objawem przepukliny jest miękki przesuwny guz, który w dotyku sprawia piekący ból i dyskomfort. Ból pojawia się także w momencie napinania mięśni. Nasila się podczas wykonywania ciężkich prac fizycznych, podnoszenia ciężkich przedmiotów, a nawet mocniejszego kaszlenia. 

Jeżeli zauważymy u siebie zespół wymienionych powyżej objawów, powinniśmy jak najszybciej odwiedzić lekarza pierwszej kontaktu. To właśnie on będzie w stanie ustalić jakie rodzaj przepukliny pojawił się w naszym ciele oraz jakie leczenie będzie najbardziej odpowiednie w tym przypadku.

Mężczyzna borykający się z przepukliną
Źródło: Pixabay.com

Jakie są rodzaje przepukliny?

Przepuklina to bardzo specyficzny rodzaj przypadłości, który można bardzo łatwo zdiagnozować. Warto jednak pamiętać, że nie istnieje tylko jeden rodzaj przepukliny. Możemy cierpieć na wiele różnorodnych przepuklin brzusznych. Spośród nich wymienić możemy między innymi:

  • przepuklina udowa –  wyczuwalna w górnej części uda, najczęściej występuje u kobiet,
  • przepuklina pachwinowa – boczna oraz przyśrodkowa, pojawia się w okolicach pachwiny,
  • przepuklina pępowinowa – to wada anatomiczna, która pojawia się u niektórych niemowląt i polega na delikatnym uwypukleniu żołądka i wątroby,
  • przepuklina Richtera – rodzaj przepukliny uwięźniętej, która związana jest jest z przepuklinami udowymi,
  • przepuklina okołostomijna – jej nazwa pochodzi od zabiegu stomii, ponieważ to po nim najczęściej się pojawia. Może jednak występować także po innych operacjach,
  • przepuklina kresy białej – mały guzek, który pojawia się w po-środkowej linii ciała.

Rodzaje przepuklin możemy podzielić także na nabyte i wrodzone oraz na wewnętrzne i zewnętrzne.

W jaki sposób tworzy się przepuklina?

To w jaki sposób powstaje przepuklina zależne jest od wielu czynników. Główną tego przyczyną są jednak zazwyczaj słabe mięśnie powłok brzusznych oraz dysproporcja mięśniowa. Do powstawania guzków przyczynia się także wysokie ciśnienie w jamie brzusznej. Może ono pojawić się podczas nadmiernego wysiłku fizycznego. Czasami może chodzić o podnoszenie ciężarów a czasami o załatwianie potrzeb fizjologicznych a nawet bardzo mocny kaszel.

Jak leczyć przepuklinę?

Wiele osób zastanawia się jak leczyć przepuklinę. Najczęściej jedyną drogą jest operacja wykonywana metodą endoskopową lub laparoskopową. Zwykle jednak wybiera się operację otwartą. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że żaden zabieg nie jest w stanie zagwarantować nam tego, że przepuklina nigdy więcej już się nie pojawi. 

Po wykonaniu zabiegu pacjenci mają zalecenie unikania aktywności fizycznej przez okres nawet do dwóch tygodni. Zabieg może być wykonany zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie. Warto jednak mieć świadomość tego, ze na operację wykonaną na NFZ będziemy musieli zaczekać przynajmniej kilka miesięcy. Oczywiście nie zapłacimy za niego ani grosza, oczekiwanie może jedna nie służyć naszemu zdrowiu i kondycji.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

  • A. Ścierski: Przepukliny pachwinowe i udowe u dorosłych. Bielsko Biała: α-Medica Press, 2011.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.