Loading...
Choroby

Glistnik jaskółcze ziele – na co pomaga?

Żółty kwiat jaskółczego ziela

Ta roślina powszechnie występuje w naszym kraju. Jej lecznicze właściwości znane są już od czasów starożytnych. Jednocześnie w dużych ilościach może wywoływać niepożądane reakcje, wręcz jest trująca. Dlatego warto wiedzieć, na co pomaga glistnik jaskółcze ziele i jak go stosować, aby sobie nie zaszkodzić.

Właściwości jaskółczego ziela

Glistnik łatwo zobaczyć podczas spaceru, szczególnie w miejscach wilgotnych i zacienionych. To dość charakterystyczna bylina z rodziny makowatych, kwitnąca od maja do października. Trudno ją pomylić z innymi roślinami ze względu na wyrastającą do 100 cm łodygę pokrytą białoszarymi włoskami, liście ze srebrnym nalotem oraz delikatne żółte kwiatki. Kiedy przełamie się łodygę glistnika, to zaczyna wypływać z niej sok w kolorze pomarańczowym. Roślina porasta przede wszystkim obrzeża lasów, brzegi akwenów, a czasami pojawia się nawet w ogrodach.

Zanim przyjrzymy się kwestii – jaskółcze ziele na co pomaga, to należy zwrócić uwagę na właściwości glistnika. Biologiczna aktywność tej rośliny wynika przede wszystkim z wysokiej zawartości alkaloidów. Naukowcom udało się zidentyfikować w glistniku ponad 30 tego typu związków, a wśród nich tak cenne, jak stylopina, berberyna, chelerytryna, chelidonina, koptyzyna i sangwinaryna. Alkaloidy działają antybakteryjnie i antywirusowo, a cztery ostatnie z wymienionych wykazują również właściwości przeciwnowotworowe. Jaskółcze ziele zawiera ponadto korzystne dla zdrowia kwasy organiczne, karotenoidy, flawonoidy, saponiny, olejki eteryczne i witaminę C.

Gdzie tanio kupić wyciąg z glistnika? Sprawdź ofertę – https://mojanatura.pl/glowna/2871-ekstrakt-z-glistnika-gorskiego-15ml-doktor-vedov-4607017269985.html

Na co pomaga jaskółcze ziele?

Glistnik można stosować zewnętrznie i wewnętrznie, jednak z zachowaniem ostrożności. Zbyt duże dawki są toksyczne i mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby. Roślina wchodzi też w interakcję z różnymi lekami. Dlatego zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed użyciem preparatów z glistnikiem.

Natomiast naukowcy potwierdzili skuteczność wyciągu z jaskółczego ziela w walce z kilkoma dolegliwościami. Przede wszystkim likwiduje kurzajki i brodawki spowodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Wystarczy przeprowadzić kilkudniową kurację, smarując miejsca zmienione chorobowo specjalną maścią albo olejkiem z glistnikiem. Można też samodzielnie wycisnąć sok z przełamanej łodygi i nim pokrywać nieestetyczne narośle. Jednocześnie grzybobójcze właściwości glistnika pozwalają zlikwidować zakażenia skóry powodowane przez Candida albicans.

Z kolei nalewki, napary i wywary stosuje się w razie problemów z układem trawiennym, szczególnie w dolegliwościach związanych z drogami żółciowymi oraz przy biegunkach wywołanych pałeczkami Escherichia coli. Picie preparatów zawierających wyciąg z glistnika sprawdza się przy kolkach jelitowych, ale też pomaga uporać się bólami brzucha. Ziele jaskółcze wykazuje ponadto działanie antyalergiczne, ponieważ ogranicza działanie histaminy.

Po preparaty zawierające glistnik powinny również sięgać osoby ze skłonnościami do podwyższonego ciśnienia, cierpiące z powodu nadmiernego napięcia emocjonalnego oraz mające problemy z zasypianiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.