Loading...
HobbyUroda

Gojenie i pielęgnacja tatuażu po zrobieniu – sprawdź o czym musisz pamiętać!

Tors mężczyzny pokryty jest wieloma tatuażami, w tym wyrazistym wizerunkiem rozpostartych skrzydeł na klatce piersiowej

Nadszedł ten wyczekiwany przez Ciebie moment – w końcu możesz cieszyć się wymarzonym, świeżo zrobionym tatuażem! Jeśli jest to Twój pierwszy wzór, wysoce prawdopodobne jest, że w ferworze emocji zdołałeś zapomnieć o radach tatuażysty co do pielęgnacji swojego małego dzieła sztuki. Jednakże prawidłowa dbałość o tatuaż jest kluczowa, szczególnie jeśli zależy Ci nie tylko na skutecznym i szybkim gojeniu, ale również przedłużeniu jego nieskazitelnego wyglądu. Poznaj najważniejsze rady dotyczące pielęgnacji tatuażu, zarówno w pierwszych dniach po zabiegu, jak i w dalszej perspektywie. Sprawdź, jaki jest czas gojenia tatuażu, a także dowiedz się jakie są przeciwwskazania do zrobienia tatuażu.

Świeży tatuaż w nocy, czyli pierwsza noc po zrobieniu tatuażu

Zastanawiasz się jak dbać o nowy tatuaż? Jak się okazuje pierwsza noc po zrobieniu tatuażu jest bardzo ważna. Prawdopodobnie miejsce, w którym znajduje się wzór będzie nieco obolałe i opuchnięte – wszystkie objawy powinny zniknąć w przeciągu kilku dni, szczególnie jeśli dołożysz wszelkich starań, aby odpowiednio o niego zadbać. W przypadku, kiedy tatuaż zabezpieczono opatrunkiem paro-przepuszczalnym (należy do nich np. Dermalize), można zostawić go na skórze przez cały dzień, bez żadnych konsekwencji. Warto jednak sprawdzić, czy pod opatrunkiem nie zbierają się płyny. W takim przypadku należy pozbyć się nadmiaru cieczy, zdejmując wpierw kompres – jeśli płynów jest dużo, istnieje niebezpieczeństwo, że opatrunek sam odpadnie.  Odpowiednia pielęgnacja tatuażu po zabiegu jest niezwykle ważna.

W przypadku, kiedy tatuaż osłonięty jest folią spożywczą, należy ją zdjąć po powrocie do domu. Nie zaleca się trzymania jej na skórze dłużej niż cztery godziny. Po zdjęciu folii należy przemyć miejsce, w którym znajduje się tatuaż wodą z odrobiną mydła. Warto wybrać środek czyszczący, który będzie delikatny i niepowodujący podrażnień, jako że skóra po zabiegu jest wyjątkowo wrażliwa. Po umyciu, zaleca się wysuszyć skórę papierowym ręcznikiem. Przed pójściem spać warto posmarować tatuaż maścią oraz ponownie zawinąć go w folię spożywczą. Za wszelką cenę należy unikać drapania i niepotrzebnego dotykania wzoru. Właściwa pielęgnacja tatuażu sprawi, że szybko będziemy mogli cieszyć się nową ozdobą skóry.

Jak długo smarować tatuaż?

Jak długo smarować tatuaż to kolejne pytanie, które zadajemy sobie po świeżo wykonanym tatuażu. Otóż nowo zrobiony tatuaż należy smarować przez około dwa tygodnie, nakładając cienką warstwę maści dwa, trzy razy dziennie. Dokładne zalecenia, co do stosowania maści na tatuaż zawsze znajdziemy na opakowaniu konkretnego produktu. Warto wówczas się z nimi zapoznać.

Gojenie się tatuażu – dlaczego tatuaż owija się folią? Ile goi się tatuaż? Jakie są etapy gojenia tatuażu?

Wiele osób zastanawia się ile goi się tatuaż? Zanim proces gojenia tatuażu rozpocznie się na dobre, tatuatorzy zalecają owijanie wzoru folią. W ten sposób zabezpiecza się go przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych oraz przedłuża działanie kremów nawilżających. Jest to konieczne z kilku powodów. Po pierwsze, tatuaż zaraz po zrobieniu jest otwartą raną. Bez prawidłowej ochrony na jego powierzchni powstać mogą nieestetyczne blizny, które zaburzą wygląd wzoru i na dobre zostaną na skórze. Dodatkowo, gojenie tatuażu bez folii prowadzić może do osadzania się na nim bakterii, kurzu i brudu z powietrza. W pierwszych dniach po wykonaniu, wzór będzie wrażliwy na tego typu czynniki zewnętrzne. Folia pomaga także utrzymać higienę – stanowi barierę dla limfy i osocza wypływających z tatuażu oraz utrzymuje na skórze maść do pielęgnacji.

Minusem tej formy zabezpieczenia wzoru jest słaba przepuszczalność powietrza. Zbyt rzadkie zmienianie folii lub jej długotrwałe noszenie może prowadzić do odparzeń. W studiach stosuje się zatem alternatywny opatrunek na tatuaż, cechujący się wyższą przepuszczalnością powietrza oraz lepszym komfortem noszenia. Nazywana „drugą skórą” folia Dermalize może być noszona nawet do kilkunastu godzin, jednak trzeba pamiętać, że nie zawiera ona substancji pielęgnacyjnych.Chroni przed działaniem czynników zewnętrznych, ale nie ma właściwości wspierających proces gojenia tatuażu.

Tatuaż folia jak długo?

Ręka osoby z tatuażami jest owinięta przezroczystą folią, a druga ręka, również pokryta tatuażami, dokonuje owinięcia

Jeśli zastanawiasz się jak długo trzymać folię na tatuażu, to pamiętaj, że aby nie narażać świeżego tatuażu na niekorzystne warunki, warto owijać go folią przez pierwsze dwa dni.  Jednak trzeba uważać aby go nie odparzyć. Nie powinniśmy trzymać tatuażu pod tą samą folią dłużej niż 3h! Czy już wiesz jak długo nosić folię na tatuażu?

Pielęgnacja tatuażu po paru dniach? Czy swędzenie tatuażu jest normalne i fakt, że tatuaż się łuszczy?

W trakcie pierwszych dwóch dni od zabiegu należy bardzo dokładnie dbać o tatuaż. Pielęgnacja tatuażu uchroni go przed wszelkimi, niekorzystnymi warunkami. Można w dalszym ciągu owijać go folią spożywczą (na okres nie dłuższy niż trzy-cztery godziny). Należy jednak uważać przy tym na odparzenia, które mogłyby się pojawić w trakcie.

Mniej więcej po tygodniu od wykonania tatuażu rozpoczyna się okres gojenia. Trwa on około ośmiu tygodni. Przez dwa pierwsze tygodnie miejsce pozabiegowe należy dokładnie smarować specjalistycznymi maściami, przeznaczonymi do gojenia tatuaży – inne specyfiki mogą podrażnić skórę i sprawić, że nasz wzór będzie goił się znacznie dłużej. Pielęgnację maścią należy powtarzać od trzech do czterech razy dziennie. Bardzo ważne jest, aby przed nałożeniem specjalistycznego środka dokładnie przemyć oraz osuszyć tatuaż. Używaj do tego wody i delikatnego, niepodrażniającego mydła. Podczas procesu gojenia ludzkie ciało wydziela bardzo różne substancje (w tym krew, tusz itd.) i jest niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju infekcje – dlatego higiena tatuażu i odpowiedni opatrunek na tatuaż są tak ważne.

Naturalnym jest, że podczas gojenia się tatuażu wystąpią takie niedogodności jak:

  • schodząca skóra z tatuażu,
  • tatuaż strupki,
  • osocze z tatuażu,
  • swędząca skóra wokół tatuażu,
  • opuchlizna po tatuowaniu.

Jednak powinny one szybko ustąpić. Gdy proces gojenia znacznie się wydłuża, nie należy bagatelizować tego problemu.

Jaki jest czas gojenia się tatuażu?

Jak zostało wspomniane, gojenie tatuażu może zająć nawet osiem tygodni. W rzeczywistości jest to kwestia indywidualna, zależąca od wielu czynników. Bywa, że skóra wraca do stanu pierwotnego już po dwóch/trzech tygodniach od wizyty w studio. Duży wpływ na czas potrzebny do wygojenia się wzoru ma pielęgnacja tatuażu wspierająca naturalną regenerację skóry oraz zapobiegająca wdaniu się infekcji. Stosowane kremy, nie tylko przyspieszają gojenie się tatuażu, ale także złagodzą dyskomfort odczuwany w wyniku naruszenia naskórka. Przeciwdziałają one również powstaniu stanów zapalnych i wspierają utrzymanie higieny. Ważne, by pielęgnacja tatuażu odbywała się zgodnie z zaleceniami. Inny czynnik mający wpływ na czas gojenia tatuaży to ich wielkość. Małe wzory wymagają zwykle krótszego okresu regeneracji, niż rozległe motywy. Istotne są też właściwości samej skóry – u jednych proces regeneracji ran będzie przebiegał szybciej, niż u innych.

Etapy gojenia tatuażu: O czym jeszcze powinny pamiętać osoby posiadające tatuaże?

Kobieta dbająca o swoje tatuaże na słońcu

Istnieje jeszcze kilka zagadnień, na które należy zwrócić uwagę podczas pielęgnacji tatuażu:

  • Podczas procesu gojenia mogą pojawiać się strupki na tatuażu, a naskórek będzie się łuszczył. Jakkolwiek wiadome jest, że drapanie będzie wydawało się kuszącym pomysłem, szczególnie kiedy skóra zacznie nieco swędzieć i pojawią się strupki na tatuażu, jednak należy pamiętać, aby za wszelką cenę tego unikać – tatuaż bowiem będzie goił się dłużej, a co najważniejsze, mogą pojawić się w nim „ubytki”, które zepsują cały wzór.
  • Jednym z czynników, które utrudniają gojenie tatuażu, jest spożywanie alkoholu – zaleca się zatem, aby przez pewien czas ograniczyć picie napojów wyskokowych.
  • Przez trzy tygodnie po zabiegu należy unikać ekspozycji tatuażu na słońce oraz długich kąpieli; ważne jest, aby nawet po wygojeniu wzoru, gdy strupki na tatuażu znikną i ustąpi swędzenie tatuażu, unikać opalania go, gdyż może ono spowodować wyblaknięcie – miejsca pokryte tatuażami najlepiej smarować kremem z mocnym filtrem.
  • Po dwóch tygodniach od zabiegu, jeśli widzisz, że gojenie przebiega zgodnie z planem, zamiast maści możesz zacząć stosować delikatne balsamy nawilżające.

Jakie są przeciwwskazania do zrobienia tatuażu?

Okazuje się, że nie każdy może pozwolić sobie na wstrzyknięcie tuszu pod skórę. Oto przeciwwskazania do zrobienia tatuażu, których należy przestrzegać:

  • miejscowe zakażenia skóry,
  • choroby nowotworowe, zapalenie wątroby typu B i C, wirus HIV,
  • padaczka,
  • osłabienie organizmu i terapia antybiotykowa,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby serca, układu krążenia i problem z krzepnięciem krwi,
  • świeże rany po zbiegach chirurgicznych.

Pamiętaj, by po wizycie w studio tatuażu nie lekceważyć wskazówek dotyczących pielęgnacji. Tatuaż wymaga wsparcia w gojeniu, bez którego na skórze powstać mogą blizny i znamiona. Zapamiętaj, jak dbać o tatuaż w nocy i w dzień, żeby cieszyć się wymarzonym wzorem przez lata.

Artykuł napisała:
Joanna Kot – doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło:

  • Zwoliński, Andrzej. Mowa tatuażu. Petrus, 2018.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.