Loading...
Jedzenie

Ile soli do kiszenia kapusty, a ile do ogórków?

:Na szklanym blacie stoją cztery słoiki z kiszonymi ogórkami. Dookoła widać gałązki kopru i dwie całe główki czosnku

Czy wiesz, że doskonale zakiszona kapusta i chrupiące ogórki to nie tylko pyszne przysmaki, ale także skarbnica zdrowia? Dlatego warto jeść je regularnie! Żeby przygotować takie domowe przetwory, należy odpowiednio dobrać proporcje pomiędzy warzywami, przyprawami oraz solą. Dowiedz się, ile soli potrzebujesz, aby doskonale zakisić kapustę lub przygotować smaczne, kiszone ogórki. Jak kisić kapustę i ogórki gruntowe?

Ile soli do kiszenia kapusty?

Ile soli jest potrzebne, aby uzyskać idealnie zakiszoną kapustę? Właściwa proporcja tego składnika jest kluczem do osiągnięcia doskonałego smaku oraz przeprowadzenia procesu kiszenia w poprawny sposób. Zbyt mało soli może doprowadzić do szybkiego rozwinięcia się niepożądanych bakterii, przez co zamiast ukiszonej kapusty otrzymasz po prostu zepsutą. Za to zbyt dużo soli zepsuje smak całego przetworu.

Przyjmuje się, że podstawowa proporcja to 20 g soli na 1 kg świeżej kapusty. Mniej dokładny przelicznik to 1 łyżka soli na 1 kg świeżej kapusty (łyżka soli to zwykle ok. 19 g). Warto pamiętać, że różne odmiany kapusty mogą mieć nieco inny smak i strukturę, dlatego czasami konieczne może być dostosowanie ilości soli do indywidualnych preferencji i warunków kiszenia. Kilka gramów więcej na pewno nie zaszkodzi i najlepiej też nie schodzić poniżej 18 g soli na 1 kg kapusty.

Jakie dodatki do kiszenia kapusty?

Jak kisić kapustę, aby była najsmaczniejsza? Potrzeba do tego odpowiednich dodatków i dobrze dobranych przypraw! Kluczem do sukcesu jest oczywiście sól. Ważne, żeby była niejodowana i bez antyzbrylaczy. Poleca się szczególnie sól kamienną.

Kolejnym krokiem jest dobranie przypraw, które dodadzą kiszonce charakterystyczny smak i aromat. Do kiszenia kapusty zwykle dodaje się liście laurowe, ziela angielskie, pieprz, koper, czosnek czy jałowiec. Aby uzyskać jeszcze ciekawszy smak, można dodać też kawałki świeżego korzenia chrzanu, liście porzeczki albo goździki. Wszystko zależy od Twoich preferencji smakowych.

Zbliżenie na poszatkowaną białą kapustę wymieszaną z marchewką
https://pixabay.com/pl/photos/kapusta-kiszona-kapusta-solenie-574170/

Wielu nie wyobraża sobie kiszonej kapusty bez dodatku marchewki. To warzywo dodaje słodkawego smaku oraz jest źródłem takich cennych składników odżywczych jak beta-karoten i witamina C. Dobrym towarzystwem dla kapusty będzie też cebula, która wnosi wyrazisty smak oraz jabłko, które dodaje soczystości i wspomaga proces fermentacji.

Ile czasu kisić kapustę?

Kapusta jest już wstępnie ukiszona po ok. tygodniu. Cały proces fermentacji trwa ok. 10 dni i po tym czasie kapusta powinna być gotowa do przełożenia do wyparzonych słoików. Jeśli po tym czasie kiszonka nie jest odpowiednio kwaśna, możesz kisić ją jeszcze kilka dni.

Pamiętaj, aby podczas kiszenia kapusta była całkowicie przykryta sokiem, bo to ochroni ją przed niekorzystnym działaniem tlenu. Tylko taka kapusta prawidłowo się zakisi, zamiast się po prostu zepsuć.

Zobacz też: Jak dobrze ukisić kapustę kiszoną? 

Ile soli do ogórków kiszonych?

Jak kisić ogórki, aby były smaczne i twarde? Tajemnicą pysznych przetworów jest odpowiednia proporcja soli, która wpływa nie tylko na walory smakowe, ale również trwałość przygotowanych kiszonek. Przyjmuje się, że na 1 litr wody potrzeba 1 łyżki soli (ok. 19 gramów). Ten podstawowy przepis można zmodyfikować według swoich preferencji, jeśli lubisz trochę bardziej słone lub mniej słone ogórki.

Należy pamiętać o dokładnym wymieszaniu soli z wodą, aż do całkowitego rozpuszczenia drobinek. Tak przygotowaną solanką można zalać ogórki. Warzywa powinny być całkowicie zanurzone w wodzie, bo to ochroni ogórki przed rozwojem niepożądanych mikroorganizmów.

Jakie przyprawy do kiszenia ogórków?

Pierwszą przeprawą jest oczywiście sól. Najlepiej postawić na tę kamienną, bez antyzbrylaczy i niejodowaną. Minerały zawarte w takiej soli sprzyjają fermentacji oraz wzbogacają solankę.

Do każdego słoika powinny też trafić liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, ząbki czosnku, łodygi kopru i fragmenty korzenia chrzanu. Przyprawy można dowolnie modyfikować w zależności od swoich preferencji smakowych, ale warto pamiętać, aby nie było ich za dużo. Dodatki powinny stanowić ok. 3% ilości ogórków, czyli np. na 1 kilogram warzyw dodaje się ok. 30 gramów przypraw i dodatków.

Zbliżenie na wnętrze słoika, w którym znajdują się ogórki oraz dodatki potrzebne do kiszenia ogórków
https://pixabay.com/pl/photos/og%C3%B3rki-kiszone-kiszonka-og%C3%B3rek-4403294/

Przyprawy odgrywają kluczową rolę w nadaniu ogórkom niepowtarzalnego smaku i aromatu. Wiele osób eksperymentuje z dodatkami i kombinacjami przypraw, aby gotowa kiszonka miała bardziej pikantny czy korzenny smak. Niestandardowe dodatki do kiszenia ogórków to np. liście wiśni, kolendra, liście malin, papryka chili, liście porzeczki czy nawet szczypta przypraw korzennych.

Ile czasu kisić ogórki?

Właściwy czas kiszenia ma ogromne znaczenie dla uzyskania idealnego smaku i chrupkości kiszonych ogórków. Odpowiedni czas fermentacji zależy od wielu czynników, takich jak temperatura, preferencje smakowe i warunki fermentacji. Przyjmuje się, że ogórki powinny być gotowe po 2-3 tygodniach od przygotowania. Za to po tygodniu otrzymasz ogórki małosolne.

Podczas kiszenia ogórków ważne jest regularne kontrolowanie ich stanu i degustacja, aby określić pożądany poziom kwasowości i chrupkości. Możesz próbować ogórków co kilka dni, aby znaleźć idealny moment na zakończenie kiszenia.

Zobacz też: Jak zrobić twarde ogórki kiszone?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.