Loading...
Uroda

Implanty zębów – rodzaje, koszt i przeciwwskazania

implanty zębowe

Co to jest implant zębowy? Jest to nic innego, jak tytanowa śruba umieszczana w kości szczęki lub żuchwy pacjenta ( w większości przypadków w miejscu, gdzie kiedyś był ząb), która ma za zadanie być nowym „korzeniem” zęba.

Do śruby przymocowywany jest łącznik, a na łączniku osadzana jest korona, most lub proteza (praca protetyczna widoczna w jamie ustnej).

Tak więc sam implant jest „schowany” w kości , natomiast to co widzimy, nasze nowe zęby nazywamy implantokoroną lub implantomostem.

Tyle tytułem wstępu.

Miał on za zadanie uświadomić czytelnikowi, że zabieg tzw. implantacji (czyli wprowadzania implantu do kości) to zabieg czysto chirurgiczny, natomiast odbudowa protetyczna (wytworzenie, przykręcenie lub przyklejenie pracy protetycznej do implantów) to już domena lekarza protetyka.

Rodzaje implantów zębowych:

Z puntu widzenia praktyki istotny jest podział implantów na jedno i dwuetapowe:

– Implanty jednoetapowe to tytanowe śruby, które są wprowadzone w kość wraz z łącznikiem podczas jednego zabiegu chirurgicznego i mogą być natychmiast obciążone protezą ( najpierw tymczasową, a po kilku tygodniach już tą ostateczną).

Jest to oczywiście ich zaleta, ale….

taki implant wspiera się o kość i jest zamocowany tylko mechanicznie, jak dla porównania wkręt w ścianie.

– Implant dwuetapowy to również tytanowa śruba, która wprowadzana jest w kość bez łącznika, a następnie pozostawiana w kości na okres 3-6 miesięcy bez obciążenia.

Dlaczego tak długo?

Podczas tego okresu dochodzi do osteointegracji, czyli połączenia żywej tkanki kostnej z powierzchnią implantu (implant w pewnym sensie staje się integralną częścią organizmu).

Takie połączenie jest zdecydowania trwalsze i odporniejsze na działanie sił występujących w kości oraz w jamie ustnej.

Po okresie osteointegracji ma miejsce drugi zabieg, odsłonięcie implantu oraz zamontowanie tzw. śruby gojącej ( modeluje ona dziąsło wokół implantu). Następnie czekamy ok. 2 tygodni, montujemy łącznik i wykonujemy gotową koronę lub most.

Wskazania:

O leczeniu implantoprotetycznym myślimy wtedy, gdy klasyczne leczenie protetyczne jest niemożliwe do wykonania (po prostu brakuje zębów lub jest ich zbyt mało), bądź gdy wprowadzenie jednego lub kilku implantów w kość (dodanie kilku dodatkowych „korzeni”) da nam szanse wykonania lepszego i bardziej komfortowego dla pacjenta uzupełnienia protetycznego.

Implanty zębowe przeciwwskazania:

1.zły stan zdrowia (choroby kości, choroby układu krwiotwórczego, choroby autoimmunologiczne, cukrzyca typ I)

2.leczenie cytostatykami, sterydami, lekami immunosupresyjnymi

3.niektóre choroby psychiczne

4.alkoholizm

5.narkomania

6.nierealne oczekiwania pacjenta

7.bruksizm

8.nałogowe palenie papierosów

9.zbyt młody wiek pacjenta

10.zbyt mała ilość i zła jakość kości

Tak jak widzimy właściwa ocena i kwalifikacja tych schorzeń wymaga wiedzy specjalistycznej.

Tak więc myślę, że mało który pacjent jest w stanie samodzielnie ocenić, czy implanty są u niego niewskazane.

Zdecydowanie rozsądniej jest umówić się na wizytę do lekarza stomatologa, który  zajmuje się leczeniem implantoprotetycznym i rozważyć wszelkie za i przeciw tego leczenia.

Implanty zębów ile kosztują?

Pytanie bardzo trudne, ponieważ potrzeby każdego pacjenta różnią się.

Tak naprawdę interesuje nas przecież finalna cena części chirurgicznej i protetycznej, czyli cena zębów zamontowanych na implantach.

Tym samym nie odważę się podać jakiejkolwiek ceny, ponieważ będzie ona mówiła o wszystkim i o niczym (z przysłowiowego kapelusza będzie wzięta), a jedyny konkret możesz Drogi Pacjencie usłyszeć od lekarza implantologa po szczegółowym badaniu i planowaniu leczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.