Loading...
Ciąża

Jak kobiety mogą uchronić się przed ciążą?

Ginekolog w gabinecie pisze notatki

Panie nie zawsze chcą być matkami i ludzie powinni w końcu przestać krytykować je za tego typu wyboru. Nie jest to przecież niczyja sprawa. Jeszcze ważniejsze jest to, aby zapewniać dziewczynom odpowiednią edukację – muszą one wiedzieć, gdzie mogą udać się po pomoc i jakie metody antykoncepcji są dla nich dostępne. Jeżeli o to nie zadbamy to dalej będziemy na każdym kroku widzieć nieszczęśliwe młode matki, które miały inne plany na swoje życie – a po prostu popełniły błąd i nie były wystarczająco poinformowane. To ważne, bo zarówno kobiety, jak i mężczyźni bardzo wcześnie rozpoczynają w obecnych czasach współżycie.

Wśród dostępnych dla pań metod antykoncepcji największą popularnością cieszy się antykoncepcja hormonalna – tabletki, plastry, krążki. Są to wygodne i prawie w 100% skuteczne sposoby na to, aby nie zajść w nieplanowaną ciążę. Aby z nich skorzystać musimy udać się na wizytę do ginekologa, który wykona odpowiednie badania i przeprowadzi wywiad – na tej podstawie przepisze nam dopiero konkretny produkt.

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja jest bardzo skuteczna, ale nie zawsze możemy ją stosować – jeśli mamy predyspozycje do zakrzepicy to być może będzie to dla nas niewskazane. Aby się tego dowiedzieć, trzeba się po prostu zbadać – nie jest to nic skomplikowanego. Musimy też wiedzieć o tym, że źle dobrana antykoncepcja hormonalna może na nas źle wpływać. Niektóre panie zaczynają tyć, mają wahania nastroju i obniżone libido. Wtedy wystarczy jednak po prostu zmienić wybrane tabletki czy plastry i sytuacja powinna się ustabilizować.

A jeżeli wiemy już, że nie możemy z tego skorzystać to pozostaje nam stosowanie prezerwatyw – nasz partner musi być jednak wyjątkowo ostrożny podczas ich nakładania, bo można je przerwać lub źle dobrać ich rozmiar i wtedy łatwo się one zsuną. Dostępną metodą jest także śledzenie swojego cyklu – tutaj jednak łatwo o błąd i niewiele kobiet się na to decyduje.

Tabletka “dzień po”

Choć tabletka “dzień po” nie jest absolutnie żadną formą antykoncepcji – dobrze jest wiedzieć o jej istnieniu. Dlaczego? Ponieważ w momencie, gdy przydarzy nam się seks bez zabezpieczeń – jesteśmy w stanie jeszcze ochronić się przed zapłodnieniem. Taka tabletka “dzień po” powinna zostać przyjęta w przeciągu około 24 godzin od odbytego stosunku – najpóźniej mogą minąć 72 godziny. Nie możemy jednak zbyt często z niej korzystać, bo ma to być ratunek awaryjny – a do jej otrzymania potrzebujemy recepty od lekarza.

Sprawdź bazę dolegliwości Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.