Loading...
Choroby

Jak przyspieszyć leczenie krwiaków i stłuczeń?

siniak na nodze

Artykuł sponsorowany.

Wszelkiego rodzaju krwiaki i stłuczenia to nie tylko mało estetyczne zjawiska na naszej skórze, ale często także dyskomfort i ból. Najczęściej powstają na drodze kontuzji lub wynikają z kruchości naczyń krwionośnych. W takim przypadku warto wiedzieć, jak sobie z nimi skutecznie i szybko radzić.

Jak powstają krwiaki i stłuczenia?

Krwiaki podskórne i stłuczenia powstają na skutek uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. W następstwie tego dochodzi do wynaczynienia się krwi, która zaczyna się gromadzić podskórnie lub śródtkankowo, napierając na sąsiadujące struktury. W przypadku świeżych kontuzji lub urazów zaobserwować można czerwono-fioletowe podskórne przebarwienia, które po pewnym czasie zmieniają barwę na niebiesko-zieloną, a następnie żółtą, aby po kilku dniach zniknąć bez śladu.

Chłodny kompres

Dobrym sposobem na zmniejszenie narastającego krwiaka jest zastosowanie chłodnego kompresu. Do tego celu można wykorzystać kostki lodu owinięte w ręcznik lub specjalne chłodzące kompresy, które można znaleźć w aptekach. Takie postępowanie sprawi, że uszkodzone naczynia krwionośne obkurczą się, zahamowując wylew krwi do powierzchownych warstw skóry. Co ważne, chłodnych okładów nie można stosować bezpośrednio na skórę, a czynność powtarzać maksymalnie 3 razy dziennie przez 10 minut.

Masowanie miejsca urazu

Kolejnym rozwiązaniem, które może ułatwić wchłanianie się i ustępowanie podskórnych wylewów krwi, jest delikatny masaż w miejscu urazu. Dobrze jest wykonywać go samodzielnie, za pomocą kolistych ruchów, kontrolując, aby siła nacisku nie była zbyt duża. W ten sposób przyspieszyć można regenerację uszkodzonych tkanek i procesy naprawcze, a także złagodzić nacisk krwi na sąsiadujące tkanki, co da uczucie ulgi i komfortu.

Uniesienie kończyny

W przypadku kiedy mamy do czynienia ze świeżo rozwijającym się krwiakiem lub stłuczeniem, warto od razu wdrożyć odpowiednie postępowanie. Wystarczy unieść kończynę dotkniętą urazem powyżej poziomu tułowia i utrzymywać przez okres około 20-30 minut. Czynność można powtarzać kilka razy dziennie. Dzięki temu krew wydobywająca się z uszkodzonych naczyń nie będzie się gromadzić lokalnie wokół wrażliwego obszaru, ale swobodnie spływać do dalszych naczyń, co zahamuje powstawanie obszernego krwiaka i bolesnego obrzęku.

Maści i żele

Skutecznym sposobem na radzenie sobie z krwiakami i stłuczeniami są gotowe preparaty z heparyną. Jednym z dostępnych w aptece leków do stosowania miejscowego jest żel Lioton 1000. Heparyna w nim zawarta poprawia mikrokrążenie, łagodzi obrzęki i zaczerwienienia oraz przyspiesza wchłanianie krwiaków podskórnych. Dodatkowo wodno-alkoholowa formuła przyjemnie chłodzi i daje przyjemne wrażenie natychmiastowej ulgi. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie stosować tego leku na uszkodzoną skórę. Lioton 1000 dostępny jest w wygodnej tubce i ma nieplamiącą formułę, dzięki czemu jest to dobre rozwiązanie dla osób, które są w ciągłym ruchu i potrzebują szybkiego działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.