Loading...
Jedzenie

Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Kupiony prawdziwy miód leży na marmurowym blacie

Produkty pszczele mają bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka, dlatego warto włączyć je do swojego jadłospisu. Wspaniale sprawdzają się do wzmocnienia układu odpornościowego i poprawienia urody. Są bardzo pomocne podczas przeziębienia, rekonwalescencji. Miód zawiera szereg substancji aktywnych, które pomagają przy wyczerpaniu fizycznym i psychicznym. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla dzieci i dorosłych. Nie bez powodu mówi się, że ta płynna słodycz stanowi lekarstwo i jednocześnie eliksir młodości. Bardzo ważne jest jednak to, aby być w stanie odróżnić prawdziwy miód od sztucznego.

Czy wiesz, jaki kupujesz miód?

Miód jest niezwykle wartościowym produktem, ale trzeba uważać, bo niestety nie brakuje nieuczciwych sprzedawców. Płynne złoto ma sporą wartość, dlatego podejrzanie niska cena powinna zaniepokoić. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup miodu od sprawdzonego pszczelarza, godnego zaufania . Nabywanie produktów pszczelich w zwykłych dyskontach jest ryzykowne. Niestety bardzo często płaci się za sztuczny produkt, który nie ma walorów prozdrowotnych. Pojawia się wobec tego pytanie, jak odróżnić prawdziwy dar natury od fałszywego miodu.

Niestety nawet pszczelarze stosują nieuczciwe sztuczki i podają pszczołom cukier w celu lepszych zbiorów, czyli szybszego wzbogacenia się. Spożywanie fałszywego miodu jest czymś wręcz szkodliwym dla zdrowia. Powstaje przy wykorzystaniu rozmaitych preparatów/procesów chemicznych. Zacząć powinno się od dokładnego zapoznania z etykietą. Już sam skład wiele powie o tym, z jakim ma się do czynienia produktem.

Po czym poznać miody naturalne?

Miody naturalne mają tendencję do krystalizacji. Oczywiście nie następuje to od razu. Na początku miód ma postać płynną, przypomina gęsty syrop. Łatwo wobec tego nabrać się podczas robienia zakupów. Sztuczne miody na półkach sklepowych mają zawsze postać płynną, ich konsystencja sprawia wrażenie wręcz idealnej. Warto sprawdzić na etykiecie, kiedy miało miejsce rozlewanie miodu. Jeśli po trzech miesiącach jest on nadal w formie płynnej, to świadczy to o podrobionym produkcie. Na sztuczny miód wskazuje również nieprzyjemny posmak, kwaśny. Wskazuje na sfermentowanie lub celowe dodanie chemicznego aromatu.

Z kolei smak karmelu świadczy najczęściej o zbyt mocnym podgrzaniu miodu. Niestety taki produkt jest już pozbawiony właściwości prozdrowotnych. Naturalny miód pozostawia w gardle uczucie lekkiego szczypania. Jeśli to nie wystąpi, trzeba liczyć się z produktem podrobionym, bez działania antybakteryjnego. Naturalne miody mają piękny zapach, da się wyczuć wosk i pasiekę. Jest to specyficzny aromat ula . Normalne jest także wystąpienie na powierzchni czegoś w rodzaju kożucha. Tworzą go pyłki i żywice. W sztucznym miodzie coś takiego nie wystąpi. Można też zapomnieć o przyjemnym zapachu kwiatów.

Na co warto zwracać uwagę przy zakupie miodu?

Jeśli ktoś decyduje się na zakup miodu, to powinien mieć na uwadze między innymi jego nazwę. Zweryfikować należy także pochodzenie. Na etykiecie prawdziwego miodu producent umieszcza informacje dotyczące tego, skąd dokładnie pochodzi produkt. Najlepiej wybierać oczywiście miody pochodzące z rodzimego kraju, czyli z polskich pasiek. Takie są najbardziej wartościowe. Muszą także spełniać rygorystyczne normy narzucone przez Unię Europejską.

Jeśli doszło już do skrystalizowania miodu, to również można śmiało po niego sięgnąć. Jest to wyraźne potwierdzenie jego naturalności. Przyjrzeć powinno się także konsystencji, co można zrobić podczas obracania słoika. Fałszywy miód będzie z łatwością przemieszczać się w naczyniu. Na jego nienaturalność wskazuje również szybkie rozpuszczanie w zimnej wodzie.

Co ma znaczenie przy zakupie miodu?

Trzeba pamiętać o tym, że prawdziwy miód nie może być tani. Warto wobec tego mieć na uwadze cenę. Jeżeli będzie ona zaskakująco niska, to należy dobrze przyjrzeć się produktowi. Istnieje spore ryzyko, że jest on podrobiony. Nieuczciwi sprzedawcy stosują rozmaite sztuczki typu kolorowa etykieta mająca na celu odwrócenie uwagi kupującego. Jeśli nie ma na niej podanych informacji odnośnie pochodzenia miodu, producenta i oznaczenia pasieki, to powinno to wzbudzić podejrzenia.

Złym pomysłem będzie także zakup miodu, który wygląda idealnie, czyli jest bardzo klarowny, jednorodny, wręcz przejrzysty. Naturalne miody takie nie są. Zawsze mają rozmaite skazy. Sztuczne miody powstają ze skrobi ziemniaczanej i sacharozy, dodaje się do nich kwasy organiczne i szereg sztucznych substancji. Nie ma to niczego wspólnego ze zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.