Loading...
Choroby

Najczęstsze choroby wieku starczego – charakterystyka i objawy

Starsza kobieta siedzi na krześle i trzyma w dłoni laskę

Artykuł partnera.

Społeczeństwo polskie coraz szybciej się starzeje i jest to zjawisko zupełnie naturalne. Rozwój medycyny, wzrost higieny i lepsze odżywianie wpływają na przedłużenie życia. Osoby starsze stanowią już ponad 16% populacji i według prognoz będzie ich przybywać rocznie ok. 5%. Długość życia nie zawsze przekłada się na jego jakość. Osoby starsze najczęściej cierpią równocześnie na wiele różnych schorzeń, które mają negatywny wpływ na ich komfort życia.

Najczęstsze choroby osób starszych

Osoby starsze można podzielić na trzy grupy w zależności od wieku:

  • 65-74 lat – wiek podeszły,
  • 75-90 lat – wiek starszy,
  • więcej niż 90 – wiek sędziwy, długowieczność.

Osoby w wieku podeszłym, mimo swojej ogólnej sprawności, najczęściej cierpią już na jakieś schorzenia, które wraz z wiekiem się pogłębiają. Do tego dochodzą choroby wieku starczego. To proces zupełnie naturalny, bo wraz z wiekiem starzeje się cały organizm. U jednych ten proces przebiega szybciej, u innych wolniej. Do najczęstszych chorób występujących u osób starszych należą:

  • choroby cywilizacyjne,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • choroby układu kostno-stawowego,
  • choroby układu nerwowego. 

Wśród chorób cywilizacyjnych na pierwsze miejsce wysuwa się cukrzyca typu 2. To efekt niewłaściwej diety i małej aktywności fizycznej. Z cukrzycą zmaga się już ok. 40% osób po 65 roku życia i liczba ta stale rośnie. Kolejną chorobą cywilizacyjną występującą często wśród osób starszych jest nowotwór. Najczęściej jest to rak piersi, prostaty, jelita grubego, płuc, żołądka. 

Choroby układu sercowo-naczyniowego to przede wszystkim miażdżyca, nadciśnienie tętnicze oraz niewydolność serca. Wraz z wiekiem naczynia stają się sztywniejsze, ulegają zwężeniu. Wymusza to większą pracę serca.

Osoby starsze bardzo często skarżą się na dolegliwości stawów, które powodują ból i ograniczają możliwość poruszania się. To bardzo ogranicza ich samodzielność i uzależnia od osób trzecich. U osób starszych często pojawia się także osteoporoza, czyli łamliwość kości. W wielu przypadkach powoduje różnego rodzaju powikłania, zwłaszcza po złamaniu kości udowej lub miednicy.

Do najgroźniejszych chorób wieku starczego należą choroby układu nerwowego, zwłaszcza choroba Alzheimera i Parkinsona. Ta pierwsza powoduje stopniową utratę pamięci, chory traci orientację, nie potrafi logicznie myśleć i działać. W miarę pogłębiania się choroby, pacjent może stanowić zagrożenie dla siebie i innych. Choroba Parkinsona objawia się przede wszystkim drżeniem rąk, czasami nóg. Chory ma problemy nie tylko z chodzeniem, ale nawet z wykonywaniem najprostszych czynności. Mogą pojawić się także problemy z mową, pamięcią, zwłaszcza krótką

Leczenie osób starszych

Leczeniem osób starszych zajmują się geriatrzy. Niestety jest to specjalizacja, którą wybiera mała liczba lekarzy. Główną przyczyną jest ogrom wiedzy, którą muszą opanować z różnych dziedzin medycyny. Osoby starsze cierpią na wielochorobowość i najlepsze wyniki przynosi leczenie kompleksowe oparte na szerokiej wiedzy, w tym także psychologii.

Geriatra musi umieć wysłuchać osób starszych, poznać nie tylko ich choroby, ale także lęki i obawy. Potrzebna jest do tego cierpliwość i empatia. Zadaniem geriatry jest nie tylko leczenie farmakologiczne, ale także dobranie odpowiedniej diety, zadbanie o odpowiednie nawodnienie pacjenta, ponieważ osoby starsze odczuwają znacznie mniejsze pragnienie i często się odwadniają.  

Dużym problemem osób w wieku starczym jest brak aktywności fizycznej i umysłowej, a to one w dużym stopniu spowalniają proces starzenia. Z tego względu geriatra opracowuje ćwiczenia, które zwiększają tę aktywność. Oczywiście muszą być one dostosowane do możliwości pacjenta. Celem jest poprawa komfortu codziennego życia. 

Opieka geriatryczna w Polsce

Mimo że społeczeństwo polskie szybko się starzeje (podobnie jak w państwach zachodnich), to system opieki zdrowotnej za tym nie nadąża. W niektórych województwach nie ma nawet jednego oddziału geriatrycznego, a w całej Polsce jest zaledwie ok. pięciuset, co jest oczywiście liczbą niewystarczającą. 

Znacznie lepiej sytuacja wygląda w dużych ośrodkach miejskich, gdzie państwową służbę zdrowia uzupełniają placówki prywatne. To bardzo dobre rozwiązanie nie tylko dla seniorów, ale także dla ich rodzin. Wiele osób starszych nie jest w stanie dotrzeć do lekarza i na badania. Jeśli potrzebny jest do konsultacji geriatra wizyty domowe rozwiązują ten problem. Podczas wizyty w warunkach domowych, lekarz nie tylko zapoznaje się ze stanem pacjenta, ale może wykonać także badanie EKG lub USG. Może zlecić także wykonanie badań laboratoryjnych, które także wykonywane są w domu pacjenta. Najważniejszą jednak zaletą wizyty domowej geriatry jest krótki czas oczekiwania, co w przypadku osób starszych ma ogromne znaczenie.

Więcej informacji na temat wizyt domowych u osób starszych można znaleźć na stronie https://lekarze-krakow.com.pl/  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.