Loading...
Choroby

Zaćma – objawy, charakterystyka, sposoby leczenia.

Operacyjne leczenie zaćmy u pacjenta

Artykuł partnera.

Zaćma zwana inaczej kataraktą to najczęściej występujące schorzenie oczu, gdyż szacuje się, że występuje ono aż u ok. 60% osób, które ukończyły 55-60 rok życia. Statystyki dotyczą jedynie osób zdiagnozowanych, które najprawdopodobniej dzięki regularnym wizytom u okulisty, będą mogły całkowicie usunąć zaćmę i powrócić do dawnej ostrości widzenia.

Jak rozpoznać objawy zaćmy?

Zaćma, szczególnie ta będąca już w zaawansowanym stadium, daje szereg charakterystycznych objawów. Najczęściej występujące to te związane z nieostrym widzeniem. Pacjenci porównują je do patrzenia przez zamazane lub rozbite szkło lub gęstą mgłę. Osoby z zaćmą skarżą się także na problemy z widzeniem po zmroku, a także na potrzebę korzystania z silniejszego światła np. przy czytaniu. Zdarza się, że pacjent ma problemy z oszacowaniem nasycenia barw, a także odległości między przedmiotami. Charakterystycznym objawem zaćmy, choć rzadziej występującym jest podwójne widzenie — dotyczy to zazwyczaj jednego z oczu.

Zaćma – jakie są przyczyny choroby?

Zaćma nabyta, zwana także starczą ma silny związek z naszym wiekiem i zmieniającym się wraz z nim metabolizmem. Dotyczy ona głównie osób po 55. roku życia, lecz zdarza się, że zaćmę nabytą diagnozuje się u osób znacznie młodszych. Ma to związek z wieloma czynnikami, a także z tym, że na kataraktę narażone są osoby z cukrzycą, prowadzące niezdrowy styl życia i odżywiania. Zaćma wtórna może być wynikiem urazu oka, skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, szczególnie sterydów, używanych do leczenia przewlekłych stanów zapalnych.

Nieleczona zaćma – do czego prowadzi?

Brak regularnych wizyt u okulisty lub zaniechanie związane z podjęciem decyzji o usunięciu zaćmy może mieć poważne skutki dla zdrowia, kondycji i mobilności pacjenta. Zaćma może prowadzić do dalszych schorzeń oczu, np. jaskry, a nawet przyczynić się do całkowitej utraty wzroku.

Zaćma – leczenie, zabieg na zaćmę NFZ.

Zabieg usunięcia zaćmy to najczęściej wykonywana operacja oczu, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Powszechność tego zabiegu związana jest nie tylko z częstotliwością diagnozowania zaćmy, ale także tym, że nie jest on obarczony wysokim ryzykiem niepowodzenia i zupełnie normalne jest wykonywanie tej operacji u osób w zaawansowanym wieku.

Zabieg usunięcia zaćmy polega na usunięciu zamglonej soczewki i w jej miejscu zastosowaniu nowego, sztucznego odpowiednika. Soczewka zostaje indywidualnie dobrana, tak, aby nie powodowała dyskomfortu. Dla prawie wszystkich pacjentów operacja zaćmy to jednodniowy zabieg ambulatoryjny, w którego czasie odczuwa się mały dyskomfort. Zabieg trwa jedynie kilkanaście minut, lecz warto zarezerwować sobie więcej czasu na odpoczynek, a także koniecznie udać się do kliniki wraz z opiekunem.

Zaćma operacja – czas oczekiwania na efekty, zalecenia medyczne po zabiegu.

Dzisiejszy wysoki poziom umiejętności chirurgicznych oraz postęp związany z technologią sprawiają, że w wyniku operacji usunięcia zaćmy, pacjent widzi dużo lepiej. Nowa jakość widzenia często jest zauważalna już dzień po zabiegu, lecz gojenie i przystosowanie do nowej soczewki może trwać kilka tygodni. W tym czasie warto powstrzymać się od noszenia ciężkich przedmiotów, gwałtownego schylania czy nadmiernego wysiłku fizycznego. Bezpośrednio po zabiegu nie można prowadzić samochodu, czy nadwyrężać oczu poprzez długotrwałe patrzenie w monitor. Ważne, aby nie trzeć oczu, unikać słońca i koniecznie zakraplać oczy, co zapobiega powstaniu stanu zapalnego.

Operacja zaćmy NFZ, gdzie najszybciej?

Im dłuższy czas oczekiwania na zabieg, tym większe ryzyko jego niepowodzenia i komplikacji. Dlatego warto szukać miejsc, gdzie operacja usunięcia zaćmy zostanie wykonana szybko i sprawnie, z możliwością refundacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki unijnej dyrektywie o transgranicznej opiece medycznej, pacjenci z Polski mogą korzystać z dofinansowania zabiegów za granicą. Wiele z nich może obawiać się bariery językowej lub formalności, lecz i w tym przypadku mamy dobre wieści. Klinika Tesin Medic, która świadczy usługi operacyjnego usuwania zaćmy w Czeskim Cieszynie, może poszczycić się nie tylko krótkimi terminami oczekiwania na zabieg, ale także polską, wykwalifikowaną kadrą medyczną. Operacja usunięcia zaćmy za granicą nie musi być powodem do niepokoju czy stresu, gdyż pracujący u naszych południowych sąsiadów zespół, posiada doświadczenie i pełną wiedzę, jak załatwić wszelkie formalności z NFZ.

Odzyskaj dawną jakość widzenia bez względu na wiek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.