Loading...
Choroby

Jak unikać alergenów?

Dowiedz się jak uniknąć alergenów

Wszyscy wiemy, że najlepszą opcją radzenia sobie z objawami alergii, jest unikanie alergenów. Nie zawsze jest to łatwe, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe, zobaczmy więc, jak, w miarę możliwości, możemy zmniejszyć ekspozycję na to, co nas uczula.

Jak unikać alergenów wziewnych?

Jedną z najpowszechniejszych jest alergia na kurz, a dokładniej roztocza kurzu domowego. W tym przypadku bardzo trudno jest unikać alergenów, gdyż nie tylko są one wokół nas przez cały rok, ale też znajdują się praktycznie wszędzie. A skoro nie można czynnika uczulającego całkowicie zlikwidować, należy starać się w jak najwyższym stopniu zmniejszyć jego natężenie. Można to robić poprzez systematyczne sprzątanie z wykorzystaniem odkurzacza ze specjalnymi filtrami oraz nawilżanie powietrza, co pomoże drobinkom kurzu opaść, dzięki czemu nie będą się w takiej ilości unosić w powietrzu. Częste pranie pościeli oraz trzepanie dywanów – a najlepiej całkowita rezygnacja z dywanów – to kolejne kroki, które pomogą w ograniczeniu ilości kurzu w otoczeniu.

Do alergii wziewnych zaliczamy także alergię na pyłki roślin. Bardzo często powodują one bardzo silne objawy, uprzykrzając życie alergikom. Osoby, uczulone powinny zawsze być zaznajomione z kalendarzem pylenia, aby wiedzieć, kiedy muszą być przygotowane na pojawienie się symptomów. Dzięki wiedzy, na temat tego, co i gdzie pyli w danym okresie, można również, w miarę możliwości, unikać miejsc, w których natężenie alergenów jest najwyższe. Warto także zawsze mieć przy sobie leki przeciwhistaminowe, które w razie wystąpienia  dolegliwości, pomogą w ich złagodzeniu.

Wiele osób cierpi także na alergie na sierść lub naskórek zwierząt. Teoretycznie jest to uczulenie, z którym można sobie łatwo poradzić, unikając kontaktu ze zwierzętami. Jednak co zrobić, gdy już mamy w domu pupila i nie chcemy się z nim rozstawać lub po prostu kochamy zwierzęta? Częste sprzątanie, wietrzenie i nawilżanie pomieszczeń, jak w przypadku alergii na kurz, to najlepsze rozwiązanie. Pomocne są również leki na alergię, a jeżeli objawy są silne, można zdecydować się na terapię odczulającą.

Jak unikać alergenów pokarmowych?

Spożycie pokarmu, z zawartością uczulającego alergenu, może skutkować drobnymi dolegliwościami, takimi jak bóle brzucha, ale może dojść także do biegunek lub wymiotów, a nawet – wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi zagrożenie życia. Niestety w przypadku alergenów pokarmowych jedynym słusznym rozwiązaniem jest dieta eliminacyjna. Często jednak nie wiemy, który składnik tak naprawdę nas uczula, a do prawidłowego rozpoznania potrzebne będą odpowiednie testy alergiczne. W przypadku alergii pokarmowej ulgę również może przynieść zażycie tabletki przeciwhistaminowej bez recepty, takiej jak Claritine.

Unikanie alergenów jest trudne, w wielu przypadkach niewykonalne. Warto jednak robić wszystko, aby organizm był narażony na jak najmniejsze ich stężenie oraz zawsze być przygotowanym na wystąpienie dolegliwości, mając pod ręką odpowiednie leki, które skutecznie łagodzą objawy alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.