Loading...
Leczenie

Jak usunąć nadmiar witaminy B6 z organizmu?

Mężczyzna usuwa z organizmy nadmiar witaminy B6

Witamina B6, zwana również pirydoksyną, jest niezbędnym składnikiem dla Twojego zdrowia. Witamina ta pomaga w przekształcaniu żywności w energię, utrzymuje zdrowe włosy, skórę i oczy oraz oczyszcza wątrobę. Jest również odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie i rozwój mózgu, a także za produkcję czerwonych krwinek. W krajach rozwiniętych niedobór witaminy B6 jest rzadki, ponieważ występuje ona obficie we wszystkich rodzajach żywności. Bardziej prawdopodobne jest natomiast nadmierne spożywanie witaminy B6.

Podczas gdy spożywanie nadmiaru witaminy B6 z żywności nie powoduje problemów, spożywanie więcej niż tolerowany górny poziom spożycia witaminy B6 poprzez suplementy może powodować objawy toksyczności, w tym zmiany sensoryczne, trudności z koordynacją ruchów, trudności z utrzymaniem równowagi, reakcje alergiczne skóry i drętwienie. Może również wystąpić utrata apetytu, nudności, ból brzucha i wrażliwość na światło słoneczne. Te skutki uboczne często poprawiają się w ciągu sześciu miesięcy od zaprzestania stosowania witaminy B6, jeśli przestaniesz zaraz po wystąpieniu objawów.

Plan detoksykacji

Należy przyjmować suplementy diety tylko pod nadzorem wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych i interakcji z lekami. Bardzo duże dawki, 200 mg lub więcej dziennie, witaminy B6 mogą powodować zaburzenia neurologiczne, takie jak utrata czucia w nogach i zaburzenia równowagi. Zaprzestanie stosowania wysokich dawek zwykle prowadzi do całkowitego wyleczenia w ciągu 6 miesięcy. Istniały rzadkie doniesienia o skórnych reakcjach alergicznych na duże dawki suplementów witaminy B6. Jeśli masz toksyczność witaminy B6, natychmiast zgłoś się do lekarza. Twój lekarz będzie musiał uzyskać poziom witaminy B6 we krwi, aby zobaczyć, czy jesteś w toksycznym zakresie i dopasować go do swoich objawów klinicznych. Zaleca się również posiadanie kompleksowego panelu metabolicznego sprawdzonego w celu zbadania funkcji nerek i wątroby oraz CRP o wysokiej czułości w celu sprawdzenia ogólnoustrojowego stanu zapalnego.

Pacjenci, którzy mieli toksyczność witaminy B6 powinni przestrzegać tego planu. Przestać brać suplementy witaminy B6. Spożywać 2 l wody dziennie, aby pomóc w detoksie i utrzymać odpowiednie nawodnienie na co dzień. Odpowiednie nawodnienie może poprawić wydajność fizyczną, funkcję nerek, funkcję serca, poznanie, skórę i zdrowie przewodu pokarmowego. Zwiększyć swoje spożycie pokarmów, które pomagają w naturalnej detoksykacji. Warzywa krzyżowe takie jak brokuły, jarmuż i kapusta zwiększają wydalanie toksycznych metali z organizmu. Polecane są również otręby owsiane, cebulę, czosnek i kolendrę.

Więcej informacji znajdziesz w artykule Witamina B6 – właściwości, skutki nadmiaru i niedoboru na stronie Aura Herbals.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.