Loading...
Psychika

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego?

Dziewczynka chora na astmę oskrzelową

Wizyta u psychologa często budzi mieszane uczucia. Z jednej strony chcemy, żeby ktoś nam pomógł, z drugiej strony towarzyszy nam strach, wstyd i stres. Sytuacja komplikuje się, gdy problem dotyczy naszego dziecka. Wielu rodziców czuje się wtedy bezradnych i zagubionych. Sprawdź, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego i jak przygotować do niej swoją pociechę!

Jak wygląda pierwsze spotkanie u psychologa dziecięcego?

Jeśli widzisz, że dziecko ma problemy ze snem, gorszy apetyt lub nie dogaduje się z rówieśnikami, rozważ wizytę u specjalisty. Niezwłocznie skontaktuj się z psychologiem, gdy Twoja pociecha grozi samookaleczeniem lub mówi o samobójstwie.

Podczas pierwszej wizyty psycholog dziecięcy przypomni, że wszystkie informacje związane z terapią i małym pacjentem są całkowicie poufne, a następnie nakreśli przebieg spotkania. W zależności od wieku malucha specjalista porozmawia z nim sam lub poprosi, abyś został w gabinecie. Zwykle na pierwszej wizycie psycholog stara się poznać pacjenta i zrozumieć problem, z jakim się zmaga. Następnie wyciąga wnioski z zebranych informacji i zastanawia się, jaki sposób leczenia okaże się najlepszy w danej sytuacji.

Zwykle pierwsza wizyta jest dłuższa, aby specjalista i rodzina mogli lepiej się poznać, zdiagnozować problem i ustalić plan działania. Psycholog najprawdopodobniej zapyta Cię, jak śpi, je i uczy się Twoje dziecko. Dowie się też, czy ma przyjaciół i nie wagaruje. Ponadto spróbuje ustalić, kiedy zaobserwowałeś u pociechy pierwsze trudności.

Czego możesz się spodziewać podczas pierwszej wizyty?

Niekiedy psycholog dziecięcy może zachęcić małego pacjenta do zabawy, gier lub narysowania rysunku. W ten sposób może delikatnie sprawdzić, czy maluch ma myśli samobójcze, kłopoty w szkole, trudności w nawiązywaniu relacji, czy niską samoocenę. Jeśli dziecko jest starsze, być może specjalista poprosi, aby wypełniło test i/lub kwestionariusz.

Pierwsza wizyta u psychologa koncentruje się przede wszystkim na budowaniu relacji z dzieckiem i rodziną, jednocześnie specjalista zbiera informacje na temat mocnych i słabych stron pacjenta, zainteresowaniach oraz sytuacji w szkole i domu. Prawdopodobnie terapeuta zapyta też o przypadki chorób psychicznych w rodzinie, przewlekłe choroby, urazy, opóźnienia społeczne i rozwojowe. Być może wydaje Ci się, że psycholog porusza bardzo osobiste kwestie, ale pamiętaj, że robi to po, aby postawić trafną diagnozę i opracować skuteczny plan terapii.

Jak długo trwa psychoterapia?

Pod koniec pierwszej wizyty psycholog przedstawi Ci plan terapii, poinformuje, ile sesji przewiduje, a także wskaże, jaką rolę powinna odegrać rodzina. Na początku specjalista najprawdopodobniej zaproponuje cotygodniowe sesje, aby nawiązać lepszy kontakt i szybciej zaobserwować pierwsze efekty leczenia. Należy podkreślić, że czas i częstotliwość spotkań uzależniona jest od wieku dziecka.

Kolejne wizyty będą krótsze, trwają około 50 minut i zwykle zaczynają się od sprawdzenia, co zmieniło się od ostatniego spotkania. Następnie psycholog porozmawia z dzieckiem na temat zadań domowych, ewentualnie doprecyzuje pewne kwestie i zachęci do zadawania pytań. Jeśli wybierzesz się z maluszkiem do specjalisty, prawdopodobnie zaproponuje krótsze wizyty (najczęściej 30 minut, raz w tygodniu).

Wykaż się cierpliwością, zanim ocenisz skuteczność zaproponowanej terapii. Pamiętaj, że pierwsze 2-3 wizyty psycholog poświęci na nawiązaniu dobrych relacji z dzieckiem i sprawieniu, żeby poczuło się komfortowo w gabinecie. Nie podejmuj pochopnych decyzji, aby nie zniweczyć wysiłków psychologa. Niekiedy trzeba poczekać 5-10 sesji, zanim zauważysz poprawę. 

Czy warto umówić dziecko na konsultację psychologiczną online?

Martwisz się, czy Twoja pociecha rozwija się prawidłowo pod kątem intelektualnym lub emocjonalno-społecznym? Psycholog dziecięcy wesprze małego pacjenta i jego rodziców w sytuacji kryzysowej, planowanych zmian lub trudności wychowawczych. Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i komfortu u dziecka, rozważ konsultacje psychologiczne online. Istnieje duża szansa, że nieletni chętniej porozmawia o intymnych sprawach z obcą osobą, gdy spotka się z nią przez Internet.

Zastanawiasz się, jak umówić dziecko do psychologa? Zajrzyj na stronę, wybierz specjalistę i poszukaj w kalendarzu dogodny dla siebie termin. Zarezerwuj i opłać wizytę. Upewnij się, że podałeś prawidłowego e-maila, dzięki czemu dostaniesz przypomnienie przed spotkaniem. 

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u psychologa?

Najpierw  powiedz maluchowi lub nastolatkowi, że zaplanowałeś wizytę u specjalisty. W zależności od wieku dziecka, uspokój go, mówiąc, że nie dostanie zastrzyku. Wyjaśnij, że do tej decyzji skłoniły Cię wydarzenia w domu, szkole lub sąsiedztwie. Możesz poinformować dziecko, że wybierasz się z nim do psychologa, ponieważ martwisz się pewnymi rzeczami i potrzebujesz wsparcia.  Zastanawiasz się, czy skłamać, że idziesz z nim na zakupy, a powiedzieć mu prawdę dopiero przed gabinetem? Lepiej zrezygnuj z tego pomysłu, w przeciwnym razie pociecha straci do Ciebie zaufanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.