Loading...
Dom i rodzinaNowinki ze świata zdrowia

Jak wygląda ugryzienie meszki i co warto zastosować?

Ugryzienie meszki

Lato to wspaniała pora roku, która sprzyja wycieczkom na łono natury. Czasami okazuje się jednak, że powrót z wycieczki może być bolesny, a skutkiem są swędzące krostki. Ludzie zapominają, że nie są jedynymi mieszkańcami matki Ziemi, a ulubione miejsca wakacyjnych destynacji zasiedlają duże i małe organizmy żywe. Większość z nich nie stanowi dla człowieka zagrożenia, lecz są i takie, dla których ludzka krew jest nie lada przysmakiem. Należą do nich meszki — maleńkie owady. Niejedna osoba z nas zapewne doświadczyła ugryzienia meszek. Ugryzienie meszki jest dość brutalne, a osoby uczulone na jad meszki powinny uważać, gdyż zdarza się, że zatrucie organizmu uczulonego na jad meszki, może objawić się wstrząsem anafilaktycznym.

Czy na jad meszki lepiej uważać?

Małe, latające owady są prawdziwym utrapieniem. Skóra w bąblach jest dowodem na to, że któryś z nich nas zaatakował. Warto wiedzieć, z jakim owadem mamy do czynienia i zdecydowaniee lepiej unikać jadu tego niewielkiego stworzenia.

Meszka – owad między muszką owocówką a komarem

Meszka jest podobna od muszki owocówki, lecz mniejsza od komara. Ma czarne ubarwienie ciała i wyposażona jest w aparat gryzący. Odżywia się krwią ssaków. Występuje w miejscach o wysokiej wilgotności – obrzeży lasów, w wilgotnych łąkach, wzdłuż rzek, stawów, jezior i wszelkich cieków wodnych, nawet w parkach miejskich, szczególnie gdy są w nich umieszczone fontanny i oczka wodne.

Dlaczego meszka kąsa? Jak wygląda ugryzienie meszki?

Samce meszek są nieszkodliwe dla człowieka. Żywią się sokiem roślin i nektarem kwiatowym. Natomiast samice meszek żywią się krwią, gdyż jest to ich naturalny pokarm potrzebny do odżywiania składanych masowo jaj. Traktują człowieka i inne ssaki nie jak wroga, lecz naturalnego żywiciela. W ich ślinie jest toksyna, która zapobiega krzepnięciu krwi.

Brutalne samice meszek i ich ugryzienie

Komar kąsa delikatnie. Jakkolwiek to brzmi, komar wpuszcza do skóry trąbkę jak igłę i przez nią wpuszcza do krwi człowieka szkodliwe patogeny, ale też ją wysysa.

Meszka jest w porównaniu z komarem bardzo brutalna. Wykarmienie jaj wymaga dużej ilości życiodajnej krwi, więc meszka „nie bawi się ” w subtelności. Jej aparat gryzący po prostu rozrywa skórę, by stworzyć rankę, przez którą wypływa krew. Ugryzienie meszki pod mikroskopem wygląda jak rozerwana rana. Pozytywne jest to, ze meszki nie przenoszą groźnych chorób jak komary, lecz wpuszczają pod skórę atakowanego ssaka wiele innych substancji toksycznych.

Masowy atak meszek

Meszki bardzo szybko się rozmnażają, więc potrzeby żywieniowe dużych populacji są ogromne. Toteż natychmiast, kiedy w pobliżu siedliska meszek pojawia się inny, żywy organizm, wszystkie ruszają do ataku. Masowość i małe rozmiary meszek, a także ich niesamowita szybkość poruszania się powodują, że atak meszek może być bardzo bolesny.

Ślad po ukąszeniu przez meszkę

Zastanawiasz się jak ugryzie meszka i jak wygląda ugryzienie przez meszki?
Po ukąszeniu meszki powstaje bolesna i swędząca krostka, wokół której bardzo często uwidacznia się alergiczny odczyn. Swędzenie może utrzymywać się przez kilka dni. Drapanie, naturalny odruch jest niewskazane, gdyż mikroranki, powstające przy kąsaniu przez meszki mogą ulegać zainfekowaniu przez bakterie i grzyby na nieumytych dłoniach.

Czy ugryzienie meszki jest niebezpieczne?

Są trzy czynniki, powodujące niebezpieczeństwo ataku meszek:

  • Rozdrapywanie swędzących ranek i wprowadzanie pod skórę patogenów,
  • odczyny alergiczne,
  • masowość ataku meszek oraz wnikanie owadów do wszelkich otworów — nosa, uszu, ust, oczu.

Opisywane przypadki padania bydła i innych zwierząt domowych na skutek ataku tych owadów  dotyczą sytuacji, w których chmara meszek wleciała przez otwory nosowo-gardzielowe zwierzęcia i doprowadziła do obrzęku płuc.

Obrzęki mogą być również wynikiem silnej reakcji alergicznej na toksyny, znajdujące się w ślinie meszek.

Harara — choroba po ukąszeniu meszek

Masowe ukąszenia oznaczają spore zainfekowanie organizmu człowieka substancjami toksycznymi ze śliny meszki.To jeden z bardziej niebezpiecznych objawów po ugryzieniu meszek, zwłaszcza u osób uczulonych na jad meszki.

Może doprowadzić do wysokiej gorączki, obrzęków i wymaga podjęcia szybkiego leczenia szpitalnego.

Jak chronić się przed ukąszeniami przez meszki? Poznaj domowe sposoby na jad meszki

 

Olejek waniliowy chroniący przed ugryzieniem meszki
Źródło: Pexels.com

Meszki są najbardziej aktywne w ciepłe popołudnia i wieczory w okresie lipca i sierpnia. Warto zatem unikać miejsc wilgotnych w tym czasie. Z domowych sposobów, aby pozbyć się meszek, należy użyć olejku o zapachu waniliowym, którego meszki nie lubią lub zastosować specjalne środki przeciw ukąszeniu przez meszki. Olejek waniliowy, aby pozbyć się meszek i je odstraszyć  to świetne rozwiązanie!

Istotne jest również odpowiednie ubranie — długie rękawy i spodnie, co jednak stanowi tylko częściową ochronę, ponieważ meszki łatwo wpadają do oczu, uszu, nosa i gardła.

Bezwzględnie małe dzieci powinny spać w wózkach szczelnie przykrytych gazą, a dorosłym nie zaleca się wypoczywania i zasypiania na otwartych miejscach ich ekspansji.

Te proste domowe sposoby na ugryzienie meszki są naprawdę skuteczne.

Ranki po ukąszeniach należy przemyć środkiem odkażającym, by uniknąć ich wtórnego zakażenia.

 

Autor artykułu:
Anna Kwiatkowska, entomolog

Źródło:

  • https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/meszki-to-powazne-zagrozenie-dla-zwierzat,7487.html

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.