Loading...
Suplementy

Jak zrealizować e-receptę?

Kbieta w aptece realizuje e-recepte

Od stycznia 2019 roku pacjenci w Polsce mają możliwość realizacji elektronicznej recepty, która ma na celu wyeliminowanie problemu nieczytelnych recept, które sprawiały problem zarówno farmaceutom, jak i pacjentom. W związku z tą zmianą, po stronie lekarzy oraz pacjentów pojawiły się wątpliwości do sposobu realizacji recept. Wyjaśniamy, czy do wypisania recepty oraz wykupienia leków w aptece są potrzebne umiejętności technologiczne, oraz jak przebiega cały proces.

Co to jest e-recepta?

E-recepta to nic innego jak elektroniczny ekwiwalent tradycyjnej recepty. Zawiera ona wszystkie informacje, które są potrzebna do wykupienia leków przepisanych przez lekarza. Do końca 2019 roku lekarze mogli wystawiać zarówno papierowe recepty, jak i te w formie elektronicznej. Od 8 stycznia 2020 roku obowiązują natomiast e-recepty, a jedynym wyjątkiem od formy elektronicznej są szczególne sytuacje, takie jak awaria systemu informatycznego.

Jak wygląda realizacja elektronicznej recepty?

Do wystawiania recept uprawnieni są lekarze, lekarze stomatolodzy oraz od niedawna farmaceuci (tzw. recepta farmaceutyczna). Wypisanie recepty wiąże się z zapisaniem jej w systemie informatycznym. W tym celu można skorzystać z oprogramowania medycznego – aplikacja e-recepta ułatwia codzienną pracę, ponieważ lekarz nie musi łączyć się z zewnętrznymi serwisami, a dodatkowo w jednym miejscu może wystawić e-receptę oraz e-skierowanie. Wszystkie działania odbywają się z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Dla każdego produktu leczniczego wymagana jest osobna e-recepta. Jeśli lekarz chce przepisać więcej leków, może wystawić tzw. receptę zbiorczą (pakiet recept), który obejmuje maksymalnie 5 recept. Leki wystawiane na e-recepcie są przeznaczone do stosowania przez maksymalnie 360 dni, jednak jednorazowo pacjent może wykupić leki na kurację trwającą do 180 dni.

Ile dni ważna jest e-recepta?

Recepty elektroniczne są ważne przez 30 dni od daty wystawienia bądź daty, która widnieje jako „data realizacji od”. Lekarz ma także możliwość zaznaczenia na e-recepcie 365-dniowego terminu realizacji, taką receptę nazywa się „receptą roczna”. W przypadku recept rocznych najlepszym wyjściem jest wykupienie przynajmniej jednego opakowania każdego z przepisanych produktów leczniczych. W innym wypadku recepta będzie realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły. Recepta roczna nie może być wystawiona w przypadku każdego leku. Wyłączone z tej możliwości są antybiotyki z terminem realizacji 7 dni oraz środki odurzające substancji psychotropowych, w przypadku których recepta ważna przez 30 dni.

W jakiej formie wystawiana jest e-recepta?

E-receptę pacjent może otrzymać w 3 formach:

  • jako papierowy wydruk informacyjny z kluczem dostępu (kod kreskowy oraz 4-cyfrowy kod) do e-recepty zbiorczej/jednorazowej,
  • jako e-mail z załącznikiem j wydruku informacyjnego w formie pliku PDF,
  • jako SMS z kluczem dostępu do recepty zbiorczej/jednorazowej; w treści znajduje się kod kreskowy oraz 4-cyfrowy kod.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.