Loading...
Bez kategorii

Jakie są objawy chorej wątroby?

Rozsypane tabletki na wątrobę.

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Do jej głównych zadań należy filtrowanie krwi, syntezowanie wielu niezbędnych substancji oraz przekształcanie produktów przemiany materii i toksyn w formy łatwe do wydalenia z organizmu. Jednak należy pamiętać, że narząd ten narażony jest na wiele schorzeń, z których część to stany groźne dla życia. Dlatego objawów chorej wątroby nie należy bagatelizować.

Jakie są najczęstsze choroby wątroby i skąd się biorą?

Do przyczyn chorób wątroby zaliczyć można głównie infekcje, zaburzenia metaboliczne, złą dietę oraz przyjmowanie substancji o działaniu toksycznym. W niektórych schorzeniach istotną rolę odgrywają również predyspozycje genetyczne.

Uszkodzenia wątroby

Najczęściej występującą chorobą dotyczącą tego organu jest niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Przypadłość ta związana jest z zaburzeniami metabolicznymi, często towarzyszy jej również otyłość, nadciśnienie oraz upośledzona tolerancja glukozy. Stosunkowo częstym problemem jest także alkoholowe stłuszczenie wątroby, które rozwija się w wyniku nadużywania alkoholu. Uszkodzenia wątroby powstają też w wyniku przewlekłego stosowania niektórych leków lub zatrucia.

Infekcje wirusowe

Osobną grupę chorób wątroby stanowią zapalenia wirusowe. W Polsce najczęściej rozpoznaje się WZW typu A – do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, infekcja często przebiega bezobjawowo, szczególnie u dzieci. Do chorób infekcyjnych wątroby zalicza się także WZW typu B oraz WZW typu C. Pierwsza z nich przenoszona jest przez krew, wirus HBV posiada wysoki potencjał zakaźny, więc do zarażenia może dojść również np. podczas zabiegów fryzjerskich lub kosmetycznych. W podobny sposób rozprzestrzenia się WZW typu C, jednak w odróżnieniu od dwóch poprzednich szczepionka na ten rodzaj wirusów nie została jeszcze opracowana.

Inne choroby

Do innych, stosunkowo rzadszych chorób wątroby zaliczyć można nowotwory tego narządu, choroby autoimmunologiczne oraz zakrzepicę żyły wrotnej i innych żył wątroby.
Przewlekłe choroby wątroby mogą prowadzić do rozwoju jej marskości, czyli uszkodzenia na tyle poważnego, że narząd ten przestaje być wydolny.

Jakie objawy powinny budzić niepokój?

Popularne jest stwierdzenie głoszące, że „wątroba nie boli”. Jest w nim sporo racji, gdyż organ ten nie posiada unerwienia czuciowego, więc w sposób bezpośredni nie może wywoływać takich dolegliwości. Jednak kiedy ulega powiększeniu, uciska na okoliczne tkanki, co może powodować ból. Objawy chorej wątroby mogą również być niespecyficzne, co utrudnia wczesną diagnostykę. Do sygnałów alarmowych zalicza się:

  • żółtaczka – czyli żółtawe zabarwienie skóry oraz błon śluzowych,
  • ból w okolicach prawego podżebrza,
  • problemy trawienne,
  • biegunki,
  • nudności,
  • spadek masy ciała,
  • brak apetytu,
  • przewlekłe osłabienie,
  • powiększenie obwodu brzucha,
  • obrzęki nóg,
  • świąd skóry,
  • siniaki i krwiaki, które nie mają związku z urazem,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego (fusowate wymioty lub smoliste stolce).

Wymienione objawy wymagają konsultacji lekarskiej.

Jak diagnozuje się choroby wątroby?

Rozpoznania chorób wątroby dokonuje się na podstawie wywiadu, metod biochemicznych oraz diagnostyki obrazowej. Do pierwszej grupy zalicza się próby wątrobowe – ALAT i ASPAT, ALT, GGTP, a także oznaczenie stężenia bilirubiny, kwasów żółciowych oraz przeciwciał wirusowego zapalenia wątroby. Najczęściej wykonywanym badaniem obrazowym wątroby jest USG. Metody diagnostyczne wybiera lekarz na podstawie stanu pacjenta.

Wątroba jest więc narządem, który narażony jest na występowanie różnych schorzeń. Aby utrzymywać ją w dobrej kondycji, należy stosować zbilansowana dietę, kontrolować masę ciała, unikać nadmiaru alkoholu oraz regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Takie postępowanie pomoże ustrzec się przed występowaniem objawów chorej wątroby.

Sprawdź też suplement diety wspierający wątrobę na hepasetpro.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.