Loading...
Choroby

Kleszcze – niebezpieczne pasożyty przenoszące wiele chorób

kleszcz na liściu

Kleszcz- to słowo powoduje u wielu osób silny lęk. Czy słusznie? O tym, jak żyje i czym grozi jego ukąszenie- dowiesz się w poniższym artykule.

O samym kleszczu słów kilka…

Kleszcz zaliczany jest do pajęczaków. Jest również pasożytem, ponieważ żeruje na innych organizmach i żywi się ich krwią. Ze względu na duże zapotrzebowanie pokarmu, przytwierdza się na do ciała żywiciela nawet na okres dwóch tygodni! Zanim jednak przyczepi się za pomocą aparatu gębowego do potencjalnej ofiary, korzystaja z odpowiedniego schronienia. Jego ulubionym miejscem bytowania są wysokie trawy, niskie krzewy, ściółka leśna, a także paprocie. Szybko dostosowuje się do zmiennych warunków środowiskowych, przez co jego populacja jest trudna do zmniejszenia. W Polsce żyją dwa gatunki kleszczy: miękkie (obrzeżek gołębień) i twarde (kleszcz pospolity, łąkowy, jeżowy oraz psi). Najpopularniejszy typ kleszcza, który odpowiada za znamienitą ilość ukąszeń ludzi, jest kleszcz pospolity. To właśnie on głównie odpowiada za występowanie u ludzi chorób odkleszczowych.

Co robią kleszcze zimą i kiedy stają się najbardziej aktywne?

Jak już wcześniej wspomniano, organizm kleszcza świetnie dostosowuje się do zmiennych i trudnych warunków środowiskowych. W zimie, gdy temperatura spada i pojawiają się przymrozki, chowa się pod suchymi liśćmi i zakopuje w ściółce, by odizolować się od siarczystego mrozu. Jego organizm poddaje się pewnego rodzaju hibernacji, czyli spowolnieniu funkcji życiowych celem zaoszczędzenia energii i zapasów. Gdy jednak temperatura powietrza rośnie i przekracza magiczny próg 7 stopni Celsjusza, budzi się on do życia. Okres jego inwazji zależy zatem nie od nazw miesiąca, lecz od temperatury otoczenia. Jeżeli zima jest ciepła i krótka, kleszcze mogą być aktywne nawet od stycznia do końca listopada (prawie przez cały rok). Nie da się jednak ukryć, że najbardziej wygłodniałe są na wiosnę, gdy uzupełniają niedobory pokarmowe, a także tuż przed zimą, by stworzyć odpowiednie zapasy w swoim organizmie.

kleszcz

Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza?

Istnieje wiele metod, które skutecznie mogą zapobiec ugryzieniu przez tego pajęczaka. Udając się w rejony ich żerowania, należy założyć dobrze przylegającą odzież: bluzki typu „golf” z długimi rękawami, spodnie z obcisłymi długimi nogawkami włożonymi do butów, wysokie obuwie, a także osłonę głowy. Warto skorzystać również z preparatów w spreju, które swoim zapachem zniechęcają kleszcze do pozostania na ciele. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, by po powrocie do domu zdjąć całe ubranie, dokładnie strzepnąć i zabić ewentualnego intruza. Następnie trzeba dokładnie obejrzeć swoje ciało, a szczególnie pachy, pachwiny, obszar za płatkami usznymi, doły łokciowe, podkolanowe, jak również okolicę karku. Może się również zdarzyć, że umiejscowi się on w zupełnie nietypowym miejscu, dlatego też należy zadbać o całościowy przegląd skóry. Jeżeli tylko zauważysz wbitego w ciało kleszcza, usuń go! Dowiedz się poniżej jak to zrobić.

Usuwanie kleszcza krok po kroku.

Najważniejsze jest zachowanie spokoju. Szybkie i nieprzemyślane wyciągnięcie kleszcza ze skóry, może sprawić więcej kłopotów niż pożytku. Jeżeli umiejscowił się w trudnodostępnym miejscu, należy poprosić kogoś o pomoc. Usunąć można go za pomocą palców, pęsety, kleszczkarty lub lassa do usuwania kleszczy. Niezależnie od tego, jaka metoda zostanie użyta, należy uchwycić intruza tuż przy samej skórze i pociągnąć zdecydowanym ruchem pionowo, unikając tym samym ściskania ciała kleszcza. Po wykonaniu tej czynności należy zdezynfekować i obserwować miejsce, z którego był usunięty. Jeżeli pojawi się w tym miejscu rumień, który się poszerza, trzeba skontaktować się z lekarzem i zasięgnąć porady. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/jak-wyciagnac-kleszcza-ze-skory/ Jest tam doskonale opisany proces usuwania kleszcza ze skóry wraz ze wszelkimi niezbędnymi szczegółami.

Dlaczego kleszcze są groźne i jakie choroby przenoszą do organizmu człowieka?

Bardzo trudno jednoznacznie określić jaki procent kleszczy jest nosicielem groźnych chorób. Różne źródła podają zupełnie odmienne dane. Można spotkać się z informacją, że jest to 40% tych pajęczaków, a nawet 80% w niektórych regionach. Na rozstrzał tych danych wpływ mogą mieć zarówno warunki środowiskowe, mikroklimat, jak i rodzaj kleszcza najczęściej występującego na badanym obszarze. Niezależnie od tego warto wiedzieć, że ukąszenie kleszcza może spowodować u człowieka wystąpienie między innymi: boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu, anaplazmozy granulocytarnej, gorączki Q, bartonelli oraz tularemii.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że choroby te dają często nieswoiste objawy, które utrudniają ich zdiagnozowanie, dlatego też kluczowe jest uchwycenie momentu ugryzienia przez kleszcza i zaobserwowanie wystąpienia rumienia wędrującego, który jest pierwszą wskazówką do trafnego rozpoznania. Objawy bowiem, które dają powyższe schorzenia, mogą przybierać różne formy. W swoim przebiegu mogą przypominać grypę, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia psychiczne, a także choroby sercowo-naczyniowe i wiele innych. Nieleczone choroby odkleszczowe (które w znamienitej większości poddaje się kuracji antybiotykowej) mogą prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Konieczna jest zatem szybka i trafna diagnostyka, by wdrożyć odpowiednią i efektywną terapię farmakologiczną.

Temat kleszczy i chorób przez nich przenoszonych jest niezwykle istotny, ponieważ rocznie wiele osób zmaga się z konsekwencjami ich ugryzienia, znosząc dotkliwe objawy i szukając pomocy u wielu specjalistów w celu otrzymania odpowiedniego leczenia. Ważna jest zatem profilaktyka ugryzień i nauka efektywnego usuwania pasożyta z ciała, by ograniczyć rozprzestrzenianie się groźnych chorób odkleszczowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.