Loading...
Jedzenie

Kompulsywne objadanie się – jak je rozpoznać?

objadanie się

Obfite dania spożyte w samotności, nieustanne myśli o kolejnym posiłku, wyjadanie wszystkiego co jest w zasięgu wzroku bez zastanowienia się, czy jest się w ogóle głodnym/głodną.  A może – Pójdę na basen, kiedy schudnę. Kupię nową sukienkę, jak stracę „boczki”. Wybiorę się z przyjaciółmi na tańce, jeżeli na wadze zobaczę z przodu… Brzmi znajomo? Dziś o tym, czym jest zespół kompulsywnego objadania się.

Zespół kompulsywnego objadania się – czym jest?

ZESPÓŁ KOMPULSYWNEGO OBJADANIA SIĘ (BED), inaczej zespół kompulsywnego jedzenia, zespół gwałtownego jedzenia lub jedzenioholizm to choroba polegająca na spożywaniu w niekontrolowany sposób nadmiernych ilości jedzenia.
BED to zespół o podłożu psychologicznym. Podatniejsze na to zaburzenie są osoby o niskim poczuciu własnej wartości, perfekcjoniści, osoby, które mają problem z wyrażaniem emocji oraz ci, którzy nie potrafią we właściwy sposób radzić sobie ze stresem.

Czy ja się objadam?

Sygnały, które powinny nas zaniepokoić:

  • Jedzenie w ukryciu.
  • Wycofanie się z życia towarzyskiego.
  • Częste diety odchudzające..
  • „Zajadanie” emocji, szukanie w jedzeniu sposobu na samotność, smutek, niepokój, lęk, stres i inne problemy.

W późniejszym etapie również:

  • BRAK KONTROLI PODCZAS NAPADU JEDZENIA, jedzenie aż do osiągnięcia uczucia niekomfortowej, nadmiernej pełności.
  • POWTARZAJĄCE SIĘ NAPADY JEDZENIA, przynajmniej 2 razy w tygodniu w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
  • SPOŻYWANIE DUŻYCH ILOŚCI JEDZENIA W SAMOTNOŚCI.
  • SPADKEK NASTROJU, wyrzuty sumienia po posiłku, uczucie obrzydzenia/ wstrętu po epizodzie objadania się.

W poniższym linku znajduje się kwestionariusz, który pomoże Tobie odpowiedzieć na pytanie – czy masz problem z kompulsywnym objadaniem się https://anonimowijedzenioholicy.org/dla-nowych/kwestionariusz/.

Gdzie warto szukać pomocy?

Leczeniem kompulsywnego objadania się zajmują się różni specjaliści. Warto szukać pomocy u psychologa, dietetyka, psychoterapeuty lub psychiatry. W zależności od stadium choroby zastosowanie mają: psychoterapia poznawczo- behawioralna i behawioralna, dietoterapia, leki przeciwdepresyjne, psychotropowe oraz inne metody terapeutyczne. Zespół kompulsywnego objadania się to bardzo poważny problem.
Szacuje się, że 50-80% pacjentów poddanych leczeniu osiąga stan remisji.

Obecnie prężnie działa w Polsce STOWARZYSZENIE zrzeszające ANONIMOWYCH JEDZENIOHOLIKÓW, których ideą jest wspieranie się w rozwiązaniu wspólnego problemu, jakim jest Kompulsywne objadanie się. Na chwilę obecną grupy AJ można odwiedzić w Białymstoku, Bielsko- Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Gorowie Iławeckim, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Przemyślu, Rumi, Rybniku, Słupsku, Sosnowcu, Suwałkach, Świdnicy, Świnoujściu, Warszawie, Wejherowie, Wrocławiu, Zgorzelcu.

Artykuł napisała:
Dietetyk kliniczny, Psychodietetyk,
Katarzyna Szatiło
Tel. 737165528,
FB Dietetyk kliniczny,
Psychodietetyk Katarzyna Szatiło
IN katarzynaszatilo_dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.