Loading...
Zdrowie

Najczęstsze przyczyny parcia na mocz u mężczyzn

Mężczyzna u lekarza bada problem parcia na mocz

Choroby dotyczące układu moczowego mogą wywoływać różne objawy, często bardzo dokuczliwe. Zalicza się do nich m.in. częste oddawanie moczu, problemy z rozpoczęciem mikcji, przerywany lub zwężony strumień moczu, ale także parcie na mocz. Jest to pojawiające się nagle, bardzo trudne do powstrzymania i bolesne uczucie konieczności szybkiego oddania moczu. Może pojawić się w różnych chorobach. W tym artykule opisano najczęstsze przyczyny parcia na mocz u mężczyzn.

Łagodny przerost prostaty

Jedną z najczęstszych przyczyn nagłego parcia na mocz jest łagodny przerost prostaty. Dotyczy on zwykle mężczyzn w średnim i starszym wieku. W przebiegu tej choroby dochodzi do powiększenia się wspomnianego gruczołu, który zaczyna uciskać na przechodzącą przez jego środek cewkę moczową. Wywołuję to trudności w oddawaniu moczu i nagłą potrzebę opróżnienia przepełnionego pęcherza moczowego. Towarzyszą temu zwykle także inne dolegliwości, m.in. konieczność częstego oddawania moczu, potrzeba oddawania moczu w nocy, problemy z rozpoczęciem mikcji i wydłużony jej czas. W leczeniu zastosowanie mają zarówno leki, jak i w bardziej zaawansowanych przypadkach, operacja. Wśród leków dostępnych bez recepty dobrą skutecznością w łagodzeniu objawów cechują się naturalne preparaty z zawartością palmy sabałowej. Jednym z najpopularniejszych na polskim rynku jest Prostamol, którego naturalne składniki wyciszają dolegliwości związane z łagodnym rozrostem prostaty. Niekiedy stosuje się także leki na receptę, przepisywane przez lekarza urologa w zależności od wskazań. W leczeniu zabiegowym wykorzystuje się zazwyczaj przezcewkową resekcję prostaty.

Infekcje dróg moczowych

Kolejną częstą przyczyną nagłego parcia na mocz są infekcje dróg moczowych, głównie pęcherza moczowego, ale także te przenoszone drogą płciową. Zakażenie zwykle wywoływane jest przez bakterie, zdecydowanie rzadziej przez grzyby lub wirusy. Wśród objawów, oprócz parcia na mocz, występują częste oddawanie moczu, ból podczas mikcji, świąd okolicy narządów płciowych, mętny mocz i niekiedy gorączka. W leczeniu, w zależności od przyczyny, stosuje się antybiotyki, leki przeciwwirusowe lub przeciwgrzybicze.

Cukrzyca

Cukrzyca jest jedną z częstych chorób przewlekłych. Dochodzi w niej do osłabienia działania insuliny, co przekłada się na wysokie poziomu glukozy we krwi. Może to wywoływać szereg objawów, w tym zwiększone wydalanie moczu i wzmożone pragnienie. Czasem towarzyszy temu uczucie parcia na mocz, zwłaszcza przy uszkodzeniu unerwienia dróg moczowych, co jest dość częstym powikłaniem cukrzycy. W leczeniu choroby ważne jest zwalczanie otyłości poprzez ruch i zmianę diety oraz stosowanie odpowiednich leków doustnych i insuliny.

Nadreaktywność pęcherza moczowego

Zespół pęcherza nadreaktywnego jest dość częstym schorzeniem. W jego przebiegu występować mogą różne objawy, są to głównie dolegliwości ze strony układu moczowego takie jak parcie naglące, częste oddawanie moczu, potrzeba oddawania moczu w nocy i nietrzymanie moczu. Co ważne, tych objawów nie można wytłumaczyć istnieniem konkretnej choroby np. zakażeniem układu moczowego czy kamicą nerkową. Za przyczynę uważa się zaburzenia neurologiczne w obrębie nerwów, które odpowiadają za funkcjonowanie układu moczowego. W leczeniu znaczenie mają zmiana stylu życia, elektrostymulacja, farmakoterapia i niekiedy leczenie chirurgiczne.

Rekomendacje:

  1. Kim E., H., Larson J., A., Andriole GL. Management of Benign Prostatic Hyperplasia. Annu Rev Med. 2016; 67.
  2. Leron E., Weintraub A., Y., Mastrolia S., A., Overactive Bladder Syndrome: Evaluation and Management. Curr Urol. 2018; 11(3).

E. H. Kim, J. A. Larson, G. L. Andriole, Management of Benign Prostatic Hyperplasia. Annu Rev Med. 2016; 67, s. 137-151.

E. Leron, A. Y. Weintraub, S. A. Mastrolia, Overactive Bladder Syndrome: Evaluation and Management. Curr Urol. 2018; 11(3), s. 117-125.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.