Loading...
Jedzenie

Napar z majeranku – właściwości zdrowotne, zastosowanie

Świeże liście majeranku

Majeranek to doskonale znana przyprawa, często stosowana w kuchni polskiej. Suszony majeranek znajduje zastosowanie przede wszystkim w ciężkostrawnych potrawach. Okazuje się, że oprócz walorów smakowych i intensywnego aromatu, majeranek ma też właściwości lecznicze. Może być stosowany jako naturalny lek na kaszel i katar. Znany jest także jako sprzymierzeniec w walce z dodatkowymi kilogramami. Jakie jeszcze są właściwości majeranku? W jakiej formie można go stosować?

Majeranek, czyli lebiodka

Majeranek to roślina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego. Obecnie hodowany jest na całym świecie. Rosnący dziko majeranek można jeszcze spotkać na Cyprze i w Turcji. Ta roślina znana była już w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie stosowana ją jako afrodyzjak.

W średniowieczu z majeranku robiono wieńce, którymi przyozdabiano stroje gości. Wierzono, że przyniosą one państwu młodym szczęście. Nieco później z majeranku zaczęto wytwarzać wodę toaletową. Esencję z tej rośliny używano także w domu, np. do mycia podłóg. Traktowano go jak domowy dezodorant. Ciekawostką jest, że majeranek używano do produkcji piwa, dopiero z czasem zastąpił go chmiel.

Uprawa majeranku

Majeranek jest obecnie uprawiany na całym świecie w krajach o ciepłym i umiarkowanym klimacie. Występuje jako roślina roczna, dwuletnia lub trwała. Majeranek nie jest mrozoodporny, z tego względu w Polsce najczęściej występuje odmiana jednoroczna. Zwykle osiąga ok. 40 cm wysokości. W krajach macierzystych potrafi rozrosnąć się nawet do metrowego krzaczka. Majeranek pokryty jest przez drobne włoski, które nadają mu lekko szarawe zabarwienie. W okresie letnim roślina może zakwitnąć. Kwiaty majeranku są niewielkie, w kolorze białym i jasnoróżowym. Rosną w kępkach na szczytach łodyg.

Majeranek z powodzeniem można uprawiać w warunkach domowych. Roślina potrzebuje dobrze nasłonecznionego stanowiska i regularnego podlewania. W sklepach ogrodniczych można kupić gotowe sadzonki lub nasiona. Majeranek najlepiej wysiewać w połowie kwietnia. Jeśli chcesz zasadzić majeranek w ogrodzie, pamiętaj, że jest to roślina bardzo wrażliwa na mróz.

Uprawa majeranku https://pixabay.com

Pielęgnacjaa i zbiór majeranku

Jeśli uprawiasz majeranek w domu na parapecie, możesz w każdej chwili sięgnąć po świeże listki. Majeranek hodowany w ogrodzie zbiera się z kolei dwa razy. Pierwszy zbiór należy przeprowadzić, gdy na roślinie pojawią się pąki kwiatowe. Najczęściej następuje to na przełomie czerwca i lipca. Nie czekaj aż kwiaty się rozwiną! Majeranek jest w tym momencie najbardziej aromatyczny.

Jeśli chcesz przeprowadzić drugi zbiór, musisz odpowiednio zadbać o roślinkę. Niezbędne jest przycięcie pędów tuż po pierwszym zbiorze. Gałązki ścinaj ok. 10 cm nad ziemią. Ścięcie ich niżej może spowodować drewnienie młodych przyrostów, a w konsekwencji zamieranie majeranku. Drugi zbiór możesz przeprowadzić, kiedy wyrosną nowe pędy i pojawią się pąki. Majeranek najlepiej suszyć w formie całych pędów. Zapewnij im zacienione i przewiewne pomieszczenie. Gdy majeranek będzie już suchy, oberwij liście i pąki kwiatostanowe. Zamknięte w szczelnym pojemniku ziele możesz przechowywać nawet przez rok.

Właściwości lecznicze majeranku

W jego składzie znajdziesz witaminę A, C, E i K. Majeranek zawiera również witaminy z grupy B – tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy i B6.

Witamina A ma dobroczynny wpływ na wzrok i wzmacnia błony śluzowe. Witamina C jest powszechnie znana jako najsilniejszy przeciwutleniacz. Wspiera układ odpornościowy i przyspiesza gojenie ran. Pozytywnie oddziałuje na zęby i dziąsła. Witamina E to przede wszystkim mocne wsparcie dla układu krążenia, podobnie jak witamina K. Witaminy z grupy B są niezwykle istotne dla układu nerwowego, ale także dla pięknej skóry. Kwas foliowy to niezastąpione wsparcie dla kobiet w okresie ciąży.

Oprócz witamin majeranek zawiera takie minerały jak: wapń, cynk, magnez, żelazo, potas, fosfor i sód. Wapń jest odpowiedzialny za zdrowe zęby i kości. Cynk jest za to ważny dla włosów, skóry i paznokci. Magnez to pierwiastek życia. Zapobiega wielu poważnym schorzeniom jak cukrzyca typu 2 czy depresja. Niedobory żelaza często prowadzą do anemii, która wiąże się z ogólnym osłabieniem. Potas i sód odgrywają ważną rolę w przekazywaniu impulsów elektrycznych przez nasze komórki. Z kolei fosfor stanowi składnik budulcowy tkanek miękkich i błon komórkowych. Zawarte w majeranku witaminy i minerały wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Właściwości lecznicze majeranku pozwolą zapobiec wielu chorobom!

Napar z majeranku

Dobroczynny napar przygotujesz, zalewając łyżeczkę majeranku szklanką gorącej wody. Pozostaw go pod przykryciem na ok. 15 minut. Po zaparzeniu się ziela możesz je odcedzić. Lecznicze działanie i zastosowanie majeranku wzmocni miód. Do przygotowanego naparu dodaj łyżeczkę miodu. Możesz go pić nawet 2-3 razy dziennie. Herbata z majeranku będzie stanowić także doskonałe wsparcie podczas walki z zapaleniem zatok. Udrożni drogi oddechowe, dzięki czemu szybciej pozbędziesz się uciążliwego uczucia zatkania i bólu głowy.

Majeranek na katar

Majeranek ma właściwości łagodzenia stanów zapalnych i wzmacniania ścianek naczyń krwionośnych. W formie maści doskonale sprawdzi się podczas kataru. Pamiętaj, żeby stosować ją dookoła dziurek, a nie bezpośrednio w nosie. Może ona bowiem zahamować naturalne mechanizmy usuwania wydzieliny.

Inhalacja

Innym sposobem walki z katarem jest inhalacja. Wsyp 2 łyżki suszonego majeranku do miski i zalej 0,5 litra gorącej wody. Zamieszaj i odczekaj kilka minut. Następnie pochyl się 30-40 cm nad miską i szczelnie nakryj głowę ręcznikiem. Zapobiegnie to ucieczce pary na boki. Majeranek ma właściwości obkurczające i zmniejszające stan zapalny błony śluzowej nosa. Inhalacja z majeranku to naturalny lek na katar i zapalenie zatok.

Herbata z majeranku — skuteczny lek na wszystko?

Majeranek stanowi świetne wsparcie w walce z przeziębieniem, z uwagi na rozgrzewające i przeciwzapalne właściwości. Działa także przeciwbólowo i przeciwwirusowo. Jego lecznicze właściwości i szerokie zastosowanie sprawia, że staje się uniwersalnym domowym lekiem. To niepozorne zioło możesz wykorzystać również w walce z innymi dolegliwościami. Majeranek doskonale radzi sobie z problemami takimi problemami, jak ból żołądka czy trądzik.

Majeranek na trawienie

Majeranek ma działanie żółciopędne i pobudzające wydzielanie soków trawiennych. Wpływa też rozkurczowo na mięśnie gładkie. Może być stosowany na problemy z trawieniem i bóle brzucha. Dzięki wiatropędnemu działaniu łagodzi wzdęcia. Majeranek można stosować pomocniczo w leczeniu zgagi. Niektóre badania wykazują pozytywny wpływ tego ziela na leczenie wrzodów. Sprawdzi się również jako naturalny środek hamujący biegunki.

Przygotowany majeranek w misce do zrobienia naparu https://pixabay.com

Odchudzanie z majerankiem

Majeranek ma właściwości przyspieszające metabolizm. Dzięki temu stał się popularną przyprawą w wielu dietach. Dodatkowo napar z majeranku może być sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami. W połączeniu z działaniem zapobiegającym wzdęciom pozwoli cieszyć się płaskim brzuchem.

Gładka cera a majeranek

Czy majeranek może stać się kluczem do pięknej cery? Jak najbardziej! Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne docenia się także w branży beauty. Majeranek wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry oraz trądziku. Często można go znaleźć jako składnik kosmetyków. Majeranek można stosować w przypadku trudno gojących się ran. Jeśli borykasz się otwartym zranieniem, spróbuj kuracji z ziołami.

Przeciwskazania i skutki uboczne

Majeranek jest stosunkowo bezpiecznym ziołem, ale warto zachować umiar. Szkodliwe może się okazać długotrwałe spożywanie majeranku w nadmiernych ilościach. Zbyt duże dawki tego zioła mogą działać oszałamiająco na układ nerwowy. Przedawkowanie majeranku objawia się bólami głowy i stanami depresyjnymi. Ostrożność w przyjmowaniu naparu z majeranku powinni zachować chorzy na zakrzepicę i obniżone ciśnienie krwi.

Kobieta w ciąży pije napar z majeranku https://www.pexels.com

Czy warto pić napar z majeranku?

Majeranek jest bardzo popularny w medycynie naturalnej. Jego lecznicze działanie i zastosowanie zdobywa coraz większe uznanie. Prozdrowotne właściwości majeranku sprawiają, że jest uniwersalny i stosowany w wielu dolegliwościach.

Może być stosowany zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. W sezonie częstych przeziębień, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy, warto dodatkowo wspomóc się naturalnymi metodami. Z korzyścią wpłynie to na cały organizm. Już podczas pierwszych objawów warto rozgrzać się herbatą z majeranku z dodatkiem miodu. Właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne to zaleta tego niepozornego zioła. W przypadku choroby majeranek pomocniczo złagodzi kaszel i katar. Wspomoże także układ trawienny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.