Loading...
Dom i rodzina

Opieka seniora – temu wyzwaniu trudno sprostać

Mężczyzna opiekuje się seniorem i zabiera go na spacery

Opieka seniora to prawdziwe wyzwanie. Nie rozumieją tego tylko ci, którzy nigdy nie zajmowali się osobami starszymi i wydaje im się, że to przysłowiowa „bułka z masłem”. Tymczasem opieka nad starszą osobą to praca bardzo ciężka, która obciąża nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Dowiedz się, jak to wygląda naprawdę!

Nasze społeczeństwo starzeje się coraz bardziej. Przewiduje się, że już za 30 lat niemal 1/3 populacji stanowić będą osoby, które ukończą 65 lat. Wobec tak szybkiego wzrostu liczby seniorów potrzeba nie tylko coraz więcej lekarzy geriatrów, ale także opiekunów osób starszych, bo – jak wiemy – one, nawet jeśli są we w miarę dobrej kondycji, to nie radzą sobie z codziennymi zadaniami. Wiadomo też, że im człowiek starszy, tym więcej chorób towarzyszy mu na co dzień, a to sprawia, że opieka seniora staje się coraz bardziej wymagająca.

Opieka seniora – kto się tym para?

W Polsce w 85 procentach osobami starszymi opiekują się bliscy. Tę trudną rolę najczęściej biorą na siebie kobiety, które często muszą rezygnować z pracy zawodowej, bo opieka nad seniorem nierzadko wymaga poświęcenia 24 godzin na dobę. Niestety zorganizowanie profesjonalnej opieki nad osobami starszymi wymaga ogromnych nakładów finansowych i większości Polaków na to po prostu nie stać. Osoby zajmujące się osobami starszymi, z powodu konieczności pozostania z nimi w domu, popadają w kłopoty finansowe i to wszystko doprowadza do jeszcze większych problemów.

Pomimo pełnego zaangażowania nie każdy jest w stanie udźwignąć taki ciężar fizycznie i psychicznie. Jeśli osoba starsza jest schorowana, to opieka nad nią jest bardzo trudna. Jeśli jednak dotknięta jest dodatkowo jedną z chorób otępiennych, to sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Zanim więc ktokolwiek zacznie opiekować się osobą starszą w rodzinie, powinien zdać sobie sprawę z poziomu trudności tego zadania.

Jak zadbać o seniora z demencją?

Opieka seniora dotkniętego demencją przysparza najwięcej problemów i jest najbardziej wyczerpująca. Opiekun musi być nie tylko osobą silną fizycznie i psychicznie, musi także wykazać się niezwykłą czujnością, umiejętnością przewidywania i wielką bystrością umysłu.

Nie bez powodu niektórzy twierdzą, że by dobrze zaopiekować się osobą z demencją, trzeba mieć w sobie coś z detektywa, coś z psychologa i coś z dobrego terapeuty. Zachowania osób chorych na alzheimera czy jakąkolwiek inną chorobę otępienną są po prostu nieprzewidywalne, nieoczywiste i zwykle zaskakujące.

Wszystko to wynika z faktu, że senior z demencją nie potrafi artykułować swoich potrzeb, nie potrafi wskazać ani nazwać tego, co mu dolega. Opiekun musi wszystkiego domyślić się sam. Osoba cierpiąca na otępienie, nie umiejąc niczego konkretnie nazwać, może manifestować swoje potrzeby, ból czy nawet swoje najdziwniejsze myśli poprzez zachowania agresywne, kompletnie irracjonalne. Może płakać, krzyczeć, bić opiekuna, tupać, dreptać lub śmiać się. Poradzenie sobie w takich sytuacjach wymaga od opiekuna wiele cierpliwości, spokoju i zrozumienia, a niestety nie każdego na to stać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.