Loading...
Choroby

Otolaryngolog – kim jest i kiedy warto go odwiedzić?

Stetoskop i telefon leżą na stole

Otolaryngolog (laryngolog) to lekarz specjalizujący się w otorynolaryngologii, czyli zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób narządów głowy oraz szyi.

Otolaryngolog, laryngolog to nazwy specjalności medycznej używane zamiennie. Nazwa specjalizacji otorynolaryngologii wskazuje na obszar działalności lekarza, pochodzi od greckich słów: „otos”, „oros”-ucho; „laryngos”-krtań, „rhinos”, „rynos” – nos, „pharyngos”-gardło.

Lekarz specjalizujący się w laryngologii zajmuje się chorobami: jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, , nosa, zatok przynosowych, ucha, oraz kości przyskroniowej. Zakres działań laryngologa obejmuje również narządy zmysłu (z wyłączeniem wzroku) jak: słuch, węch, smak i równowagę. 

Laryngolog leczy nie tylko farmakologicznie, może wykonać badanie endoskopowe przełyku i dolnych dróg oddechowych, wykonuje leczenie chirurgiczne zatok przynosowych, ślinianek, języka także chirurgię i rekonstrukcje szczęki. Zajmuje się też leczeniem chrapania.

Jakie objawy wskazują na wizytę u otolaryngologa

Laryngolog diagnozuje i leczy narządy (oprócz wzroku) znajdujące się w obrębie głowy i szyi, więc należy się do niego udać, gdy dokuczają: nawracające infekcje gardła, , zapalenie zatok, bóle gardła, chrypki długotrwałe, chrapanie, trudności w przełykaniu, duszności, trudności z oddychaniem, problemy z przegrodą nosową, krwawienia, przewlekły katar, nietypowe wydzieliny z nosa, ból i wycieki z ucha, szumy uszne, zaburzenia smaku, węchu lub słuchu, guzy szyi, i głowy, chrapanie, bezdechy senne, częste infekcje migdałków.

Wizyta u laryngologa jest wskazana w przypadku zawrotów i nawracających bólów głowy, zaburzeń równowagi czy ubytku słuchu w wyniku starzenia się, wad wrodzonych rozwojowych ucha oraz w przypadku zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej i gardła. Niektóre problemy laryngologiczne są jedynie powikłaniem, dlatego warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który po wstępnej diagnozie skieruje do właściwego specjalisty.

Gdzie udać się z problemami laryngologicznymi?

Otorynolaryngologia jest różnorodną dziedziną medycyny, składająca się z wielu podspecjalizacji. Kompleksową opieką i usługami medycznymi z zakresu schorzeń w rejonie głowy i szyi zajmuję się również warszawski Szpital Optimum. W klinice zespół specjalistów zajmuje się leczeniem pacjentów dorosłych i dzieci z problemami laryngologicznymi, zapewnia całościową diagnostykę, leczenie zachowawcze, a w razie konieczności leczenie chirurgiczne. Placówka dysponuje nowoczesnym sprzętem diagnostycznym umożliwiającym w trakcie wizyty  pełną ocenę endoskopową górnych dróg oddechowych.

Klinika Optimum specjalizuje się w zabiegach endoskopowych minimalnie inwazyjnych. Placówka zatrudnia zespoły doświadczonych specjalistów z zakresu Otolaryngologii, Alergologii, Audiologii, Foniatrii oraz Pulmonologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.