Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Pampersy dla dorosłych na receptę – jak starać się o refundację?

starsze osoby

Nadal nie wszyscy pacjenci i ich opiekunowie wiedzą, że możliwa jest refundacja pampersów dla dorosłych i innych środków higienicznych stosowanych przy nietrzymaniu moczu. Nawet jeśli refundacja przez NFZ nie pokrywa wszystkich ponoszonych wydatków, to jednak jest sporą pomocą dla domowego budżetu i pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dowiedz się, jak otrzymać pampersy dla dorosłych na receptę – gdzie się zgłosić i jakich formalności dopełnić.

Pampersy dla dorosłych na receptę – jak wygląda składanie wniosku?

Jeśli zależy nam, by otrzymać pampersy dla dorosłych na receptę, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Wypełni on odpowiedni wniosek online – zajmuje to naprawdę niewiele czasu. Specjalna aplikacja dostępna od stycznia 2020 automatycznie po wprowadzeniu danych pacjenta wygeneruje weryfikacje jego uprawnień do refundacji i określi ilość oraz limit cenowy pampersów dla dorosłych lub innych środków pomocniczych na nietrzymanie moczu na dany miesiąc. Do wniosku potrzebne są dokumenty takie jak eWUŚ i oświadczenie pacjenta, czasem także inne dokumenty potwierdzające uprawnienia danej osoby do refundacji. Nie trzeba jednak zazwyczaj dostarczać ich osobiście, ponieważ wszystkie potrzebne dane powinny już być w elektronicznym systemie. Pacjent nie musi także jechać do wojewódzkiego oddziału NFZ, żeby potwierdzić zlecenie na refundację środków higienicznych. To duże udogodnienie dla starszych osób i dla pacjentów z mniejszych miejscowości.

Po wydrukowaniu recepty lekarz podpisuje ją i przystawia pieczątkę – i to prawie wszystkie formalności.

Pampersy dla dorosłych na receptę – gdzie można zrealizować receptę?

Aby zrealizować receptę na pampersy dla dorosłych, należy udać się do dowolnie wybranej apteki lub sklepu medycznego mającego umowę z NFZ. Tam sprzedawca wpisuje w systemie eZWM numer recepty oraz dane pacjenta (PESEL lub datę urodzenia) i na tej podstawie generuje dokument potrzebny do odbioru środków higienicznych. Po wydrukowaniu dokumentu osoba odbierająca musi pokwitować odbiór podpisem i to wszystko. Po pampersy dla dorosłych lub inne środki pomocnicze przy nietrzymaniu moczu nie trzeba stawiać się do apteki osobiście – receptę może zrealizować dowolna osoba. Jeśli dany punkt nie może zrealizować całości zlecenia (nie ma wystarczającej ilości sztuk pampersów) można część recepty zrealizować w innej placówce – potrzebny jest do tego odpowiedni wydruk wygenerowany przez system.

Pampersy dla dorosłych na receptę – jak starać się o kontynuację refundacji?

W niektórych przypadkach pampersy dla dorosłych potrzebne są przez czas dłuższy niż jeden miesiąc – a recepta ważna jest przez 30 dni. Co wtedy zrobić? Można ponownie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi nową receptę, albo poprosić o wypełnienie kolejnego wniosku uprawnioną do tego pielęgniarkę lub położną. To jedyne utrudnienie; co miesiąc należy dokonywać weryfikacji w systemie eZWM, który co miesiąc przyznaje określoną liczbę środków higienicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.