Loading...
Suplementy

Paracetamol a ibuprofen – czym się od siebie różnią?

Leki przeciwbólowe leża ozsypane na różowym blacie

Leki przeciwbólowe to bardzo szeroka kategoria produktów, po które sięga się również doraźnie – np. przy migrenie, bólu zęba czy dolegliwościach ze strony mięśni. Najczęściej wybierane są leki, w których składnikami aktywnymi są albo paracetamol, albo ibuprofen. Zobacz, na czym polega różnica pomiędzy nimi.

Paracetamol i ibuprofen a leki przeciwbólowe

Podczas kupowania w aptece leków przeciwbólowych pacjenci najczęściej posługują się nazwami handlowymi poszczególnych produktów. Jednak większość z nich zawiera jedną z dwóch substancji aktywnych: jest to albo paracetamol, albo ibuprofen. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, co znajduje się w składzie leku, który jest wybierany.

Czym różnią się od siebie leki przeciwbólowe z paracetamolem i ibuprofenem?

Paracetamol i ibuprofen są związkami chemicznymi o różnych właściwościach. Jakich?

  • Paracetamol (C8H9NO2) to substancja o właściwościach przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych, która wykazuje znikome działanie przeciwzapalne. Nie ma także wpływu na proces krzepnięcia krwi w organizmie. Jego działanie polega na blokowaniu procesu cyklooksygenazy COX-3, co przekłada się na podwyższenie progu bólowego. Jego działanie przeciwbólowe – po podaniu zalecanej dawki – trwa ok. 4-6 h, natomiast przeciwgorączkowe do 6-8 h. Jest on wydalany z organizmu wraz z moczem.
  • Ibuprofen (C13H18O2) jest zaliczany do niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ), co oznacza, że poza tym, że uśmierza ból i gorączkę, wykazuje działanie przeciwzapalne (ale nie przeciwdrobnoustrojowe). Ogranicza także krzepliwość krwi. Jego działanie wynika z blokowania procesów cylkooksygenazy COX-1 i COX-2. Co istotne, w przeciwieństwie do paracetamolu, jest też dostępny w formach do podania na skórę, np. aerozolu czy żelu. Jego maksymalne stężenie w organizmie jest uzyskiwane 1-2 h po podaniu i jest całkowicie wypłukiwany z moczem w ciągu 24 h.

Oba leki przeciwbólowe mają podobne wskazania do zastosowania – są to przede wszystkim ostre oraz przewlekłe dolegliwości bólowe o małym i średnim nasileniu oraz gorączka. Ibuprofen dodatkowo może być zalecany przy stanach zapalnych, np. zapaleniu ucha środkowego czy gardła lub zatok. Wybór odpowiedniego leku należy zawsze skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.