Loading...
Sport

Wiosna na rowerze w mieście

Dwie pary jeżdza na rowerach w mieście

Artykuł partnera.

Wiosna to idealna pora roku do rozpoczęcia aktywności fizycznej. Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych i słonecznych dni każdy czuje w sobie większe pokłady energii. Warto zatem je właściwie spożytkować. Świetnym pomysłem może być jazda na rowerze. To idealne połączenie pożytecznego z przyjemnym.

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Przede wszystkim jazda na rowerze jest dla każdego, niezależnie od wieku i płci. Jest to ogromna przyjemność, ale nie tylko. Jazda na rowerze ma bowiem także swoje walory zdrowotne. To świetny trening dla ciała. Nie wymaga przejeżdżania jakiejś niewiarygodnej liczby kilometrów. Wystarczy, aby rower służył jako środek transportu do pracy. Jeśli nie jest to możliwe, to warto popołudniu wybrać się na spokojną przejażdżkę. Taka aktywność fizyczna znakomicie wpływa na prawidłową pracę serca i obniża ciśnienie tętnicze. Oczywiście systematyczna jazda na rowerze to również skuteczny sposób na to, aby zrzucić kilka zbędnych kilogramów. To również wzmocnienie mięśni nóg, pośladków, pleców i kręgosłupa. Korzyści zdrowotnych jest znacznie więcej.

Jak zacząć wiosenny sezon rowerowy?

Jeśli miało się dość długą przerwę w jeździe na swoim rowerze, to do pierwszej przejażdżki warto się dobrze przygotować. W pierwszej kolejności sprawdzić należy stan roweru. W tym celu najlepiej jest się udać do dobrego serwisu. Czasem okazać się może, że konieczna jest wymiana dętki, nasmarowanie łańcucha czy wyregulowanie hamulców i przerzutek. Wszystko po to, aby jazda była tak samo komfortowa, jak i bezpieczna. Poza stanem roweru obejrzeć trzeba również swój strój do jazdy. Mowa tu zwłaszcza o kasku i innych elementach ochronnych. Do jazdy na rowerze przygotować trzeba również własne ciało. Dlatego zanim wsiądzie się na rower, powinno zrobić się krótką rozgrzewkę. Jeśli wsiada się na rower po dłuższej przerwie, to pamiętać trzeba, aby na początku nie decydować się na zbyt długie dystanse. Na początku lepiej się nie forsować.

Jaki rower na wiosnę wybrać?

Osoby, które wraz z nadejściem wiosny chciałyby dopiero zacząć swoją przygodę z jazdą na rowerze, zacząć muszą od zakupu samego pojazdu. Wybór jest oczywiście bardzo szeroki. Zaznaczyć jednak trzeba, że nie ma uniwersalnego modelu roweru, który idealnie pasować będzie każdej osobie. Czym zatem kierować się, wybierając rower? Po pierwsze, istotne jest to, po jakiej nawierzchni zamierza się jeździć. Czy częściej zamierza się jeździć w mieście czy może w terenie? W pierwszym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się rower szosowy. Jest lekki i ma wąskie opony. Dzięki temu nie czuje się dużego zmęczenia w trakcie pedałowania. Paniom do jazdy w mieście polecić można typowy rower miejski. Konstrukcja kierownicy w tym rowerze pozwala na utrzymanie wyprostowanej pozycji w trakcie jazdy. Jeśli jednak zamierza się częściej jeździć za miastem po nierównej nawierzchni, to warto postawić na rower crossowy. Charakteryzuje się cieńszymi kołami, ale większymi oponami. Dzięki temu bardzo dobrze radzi sobie w trudniejszych warunkach. Warto tu zwrócić uwagę szczególnie na rowery Indiana. Zakup roweru traktować trzeba jak dobrą inwestycję. Dobrze zatem, aby pochodził ze sprawdzonego źródła. Teraz nie stoi już nic innego na przeszkodzie, żeby wybrać się na przejażdżkę i cieszyć się jazdą. Nie ma bowiem nic lepszego dla samopoczucia i zdrowia, niż aktywne spędzanie czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.